Koko ajan, kun tutkitaan lisää muinaisia ihmisiä, tutkijat ovat huomanneet, että ne muistuttavat älyllisesti aina vain enemmän nykyihmisiä, minkä me Raamattuun uskovat olemme tienneet ilman tieteellistäkin näyttöäkin.
Mistä ihmeestä sekin "todiste", että tuli on ensin otettu talteen salaman sytyttämästä tulesta. Heti kun naturalistitkin ymmärtävät muinaisten ihmisten älykkyyden oleman vähintään samalla tasolla kuin nykyihmisten, ymmärretään, että ihmiset ovat tienneet kirjaimellisesti Aatamin ajoista lähtien, miten tuli sytytetään.
Mistä ihmeestä sekin "todiste", että tuli on ensin otettu talteen salaman sytyttämästä tulesta. Heti kun naturalistitkin ymmärtävät muinaisten ihmisten älykkyyden oleman vähintään samalla tasolla kuin nykyihmisten, ymmärretään, että ihmiset ovat tienneet kirjaimellisesti Aatamin ajoista lähtien, miten tuli sytytetään.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aatami ja Eeva ovat Jumalan luomia, muuten ei olisi yhtään ihmistä, sieltä on ihmissuku saanut alkunsa, ei mistään alkuräjähdyksestä!
bell curve sen todistaa 🤔
"Ihminen on ollut sama eilen ja tänään"
Tuo on vale! Muinaiset ihmiset uskoivat puhuvaan käärmeeseen ja puhuvaan aasiin, mutta nykyihmiset pitävät sellaisia juttuja Aku Ankka -lehteen verrattavana hassutteluna. Useimmat ihmiset eivät siis ole jääneet muinaisen apinan tasolle.
Ateistit seilaa kuin päätön kana!
Kanat eivät seilaa.
"Lentää kuin päätön kana" on ilmeisesti se ilmaus, jota hait takaa.
Muinaisten ihmisten älykkyydestä on aika vaikea mennä sanomaan, kun siirrymme kirjoitetun historian ulkopuolelle. Aivojen koko oli sama jo ennen kuin lähdimme levittäytymään Afrikasta, mutta Neandertalin ihmisten aivot olivat vielä suuremmat.
Jotain voidaan päätellä työkaluista, mutta niistäkin on varhaisimmilta ajoilta jäänyt lähinnä kivityökaluja. Varmasti käytettiin muitakin, mutta ne ovat tuhoutuneet.
Taidetta ihminen on tehnyt jo varsin varhaisista ajoista ja se on ainakin jonkin tason osoitus korkeasta älykyydestä.
"ihmiset ovat tienneet kirjaimellisesti Aatamin ajoista lähtien, miten tuli sytytetään."
Ihminen on älykäs, mutta meidän menestyksemme perustuu kulttuuriin. Tulenteko opitaan. Sitä ennen se on pitänyt joskus keksiä. Kerran keksityt ja hyväksi koetut taidot opetetaan jälkipolville. Hyvin harva taito on ihmisillä myötäsyntyisenä. Luomistarun "tynnyrissä kasvaneet" Aatami ja Eeva eivät olisi selviytyneet.
Urpoilua parhaimmillaan!