Räsäsen loukkaavat julkaisut

Käräjäoikeus totesi osan Räsäsen julkaisuista olevan homoseksuaaleja loukkaavia, mutta mahtuvan sananvapauden rajoihin. Mutta ottaako Räsänen moitteista opikseen vai jatkaako hän loukkaavaa kielenkäyttöään? Mitä arvelette?
11258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Homot nyt loukkaantuu ihan mistä vain. Se kuuluu homoagendaan.

3Äänestä
  • Ulkomailla lehdissä ihmetellään Suomen Oikeuslaitosta !

    Kummastelevat ; Eikö Suomessa Ole SananVapautta ?
    - ja kirjoituksissa Puolustetaan Päivi Räsästä !

    2Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Ulkomailla lehdissä ihmetellään Suomen Oikeuslaitosta !

    Kummastelevat ; Eikö Suomessa Ole SananVapautta ?
    - ja kirjoituksissa Puolustetaan Päivi Räsästä !

    Amerikkalaisessa konservatiivisessa uskonnollisessa mediassa, ei muualla.

    Äänestä

  • Tuomioistuin tuon totesi.

    Äänestä

  • Loukkaanminen on eräs wokettajien taktiikoista. Jos poliittisesta on hyödyllistä niin silloin loukkaannutaan tai syytetään rasismista.

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Amerikkalaisessa konservatiivisessa uskonnollisessa mediassa, ei muualla.

    Juu. Ja sitten tämän palstan hihhulit kuvittelevat että USA aloittaa kauppasaarron Suomea vastaan, jos Räsäsen vastaisen oikeudenkäynti alkaa...

    Äänestä

  • Uskovat kokevat olevansa vainottuja. Se on kyllä jo eri kokoluokan juttu.

    Äänestä

  • torre3 kirjoitti:

    Uskovat kokevat olevansa vainottuja. Se on kyllä jo eri kokoluokan juttu.

    Voi sinua nàismaista!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Loukkaanminen on eräs wokettajien taktiikoista. Jos poliittisesta on hyödyllistä niin silloin loukkaannutaan tai syytetään rasismista.

    Siinä tapauksessa olet oikein ammatti-wokettaja.

    Äänestä

Eiköhän tämä ruljanssi ole jonkinlaisen opetuksen Päiville antanut. Syytteiden nostamisen jälkeen hän on minusta ollut vaitonaisempi. Ainut tempaus oli lukea syytteenalaisia kohtia, mutta tätäkään hän ei uskaltanut tehdä muualta kuin eduskunnan puhepöntöstä, missä hänellä on syytesuoja.

Äänestä
  • "Eiköhän tämä ruljanssi ole jonkinlaisen opetuksen Päiville antanut. "

    Tämä on totta ja muille Jeesukseen uskoville myös tämä prosessi on ollut opettavainen siinä suhteessa että eräänlaiset vainon alkutahdithan tässä on jo nyt määritelty. Mikä käytännön tasolla sekä Päiville että meille uskoville merkitsee että entistä voimallisemmin tulee julistaa rakkautta ja rakkauden evankeliumia itse asiassa kaikelle kansalle ja homoseksuaalit kuuluvat tähän kaikkeen kansaan. Uskovien tulee nostaa päämme rukouksen, siunausten, avustamisten ja evankeliumin kautta. Mantilan saamat siunaukset ja avut ovat jo hyvä alku.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Käräjäoikeus totesi osan Räsäsen julkaisuista olevan homoseksuaaleja loukkaavia, mutta mahtuvan sananvapauden rajoihin. Mutta ottaako Räsänen moitteista opikseen vai jatkaako hän loukkaavaa kielenkäyttöään? Mitä arvelette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu