Hankala tilanne nyt ja tarvitsisin Prednison-lääkettä välttämättä pikaisesti, jota voin kokeilla auttaako se tulehdusoireisiini. Terveyskeskuksessa käynyt vuodesta 2021 symmetristen jalka- ja käsikipujen, lihaskipujen ja muutama kuukausi sitten ilmaantuneiden kävelyäkin haittaavien nivelkipujen takia. Myös käsien ja jalkojen jänteissä pidempiaikaisia oireita. Ei ole selvinnyt terveysasemalla mitään ja tulehdusarvotkin olivat hiljattain normaalirajoissa. Senkka/Lasko tosin oli hyvin alhainen, eli 2. Tk-lääkäri vetoaakin nyt siihen, että verikokeissa ei näy tulehdusta, vaikka olen lukenut useastakin lääketieteellisestä lähteestä, että Polymyalgian kohdalla, johon oireeni sopivat, ei välttämättä aina tapahdu tulehdusarvojen kohoamista. On tehty käytännössä kaikki tutkimukset ja reumaakin tutkittu verikokeella, mutta verikoe ei ole riittävä tutkimus todeta Polymyalgiaa. Muita keinoja sairauden toteamiseksi ei ole kuin lääkekokeilu ja oireiden pitäisi siihen riittää, mutta lääkäri ei suostukaan. On kuitenkin lukemani mukaan ihan yleinen käytäntö perusterveydenhullossakin, että kokeillaan lääkitystä. Kirjallisesti olen nyt kolme kertaa pyytänyt ja alkaa olla kiirekin, koska pääkin kipeytynyt ja kipu alkoi vasemalta ohimolta, jossa kipua edelleen. Myös TK-ylilääkäriin olen ollut yhteydessä.
Olen tietoinen, että lääkkeiden luovuttamista ei pidetä sopivana, mutta vastaan kaikista mahdollisista seurauksista, joita kuitenkaan tuskin tuleekaan, kun asia seliteään perusteellisesti. On siis hätätilanne, enkä tarvitsisi kuin 7-10 päivän annoksen lääkettä.
Onko se todella niin, että kun on harvinaisemmista oireista ja sairaudesta kyse ja ei ole sitä kyetty diagnosoimaan, niin mieluummin leimataan potilas luulosairaaksi kuin otetaan vakavasti? Ja lopulta jätetään heiteille kun pitäisi vielä yksi sairauden mahdollisuus tutkia.
Reumalääkäreidenkin vastaukset olisivat tervetulleita ja jos löytyy lääkäri(ei tarvitse välttämättä olla reumalääkärikään), joka ymmärtää tilanteen ja haluaa auttaa, niin voin tulla vastaanotolle ja Helsingin ulkopuolinenkin kaupunki kyllä käy.
Prednison lääke
Anonyymi-ap
2
171
Vastaukset
- Anonyymi
Tablettimuodossa olevaa Prednisonia muuten määrätään myös Astmaan ja sitä pitäisi aika monilla kaapissaan olla. Saa olla jonkin verran vanhentunutkin lääke.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043384
- 883073
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä201933- 691906
- 381857
- 211741
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341439Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91349- 481337