Homoseksuaalisuus ei ole ihmisen oma valinta. Minä on ole valinnut homouttani. Olen homoksi kasvanut perintötekijöitteni ja ympäristön muovaamana. Minua ei ole pystytty muuttamaan heteroksi. Mutta ihanin asia elämässä on usko, usko Jeesukseen. Hän on meidän kaikkien vajavaisten ylin ystävä. Halleluja!
Homoseksuaalisuus ei ole oma valinta
homouskovainen
3248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On ihmisen oma asia mihin huuhaa-uskontoon/jumaliin uskoo, valinnanvaraa ainakin on: kristinusko, islam, juutalaisuus, hindulaisuus, konfutselaisuus, taoismi, jne.
Huh huh ! Kyllä on puurot ja vellit pahasti sekaisin tällä hepulla. Maitoruokakin on tälle hemmolle liian vahvaa.
Jeesuskin totesi, että jotkut ovat syntymästään saakka tai ihmisten toiminnan tähden avioon (eli heterosuhteeseen)kelpaamattomia. Minua ihmetyttää, että tätä Jeesuksen toteamusta ei huomata, silloin kun "tiedetään", että ihminen voi valita sukupuolisen suuntautumisesna.
Itse olen nainen, joka on onnellisesti aviossa rakkaan miehen kanssa. Kiitän siitä Jumalaa. Kuinka voisin tuomita sellaisen henkilön syntiseksi, joka syntymästään saakka tai ihmisen toiminnan tähden on kehittynyt sellaiseksi, että suuntautuu omaan sukupuoleen??? Ihmettelen, että jotkut voivat.
Hyvä homouskovainen, toivon, että löydät elämäntoverin, jonka kanssa elää uskollisena toinen toistaan tukien elämän hyvät ja vaikeat päivät.