Korkea aika tehdä EU:sta liittovaltio

Anonyymi-ap

Onkohan kökköömyksen ja persesuolaisten mieleen mahtanut tulla ollenkaan se, että heidän näpertelynsä ei muuta yhtään mitään? Nykyhallituksen touhulla ei suomea pelasteta ongelmilta vaan ainoastaan ajetaan pienituloiset, köyhät, vammaiset, sairaat ja työttömät täyteen katastrofiin. Miten se muka esimerkiksi auttaa ketään työllistymään, että leikataan asumistukea? Pitää olla ihan mielenvikainen jos vetää tuollaisen johtopäätöksen. Tuolla vain kurjistetaan jo muutenkin pienituloisten asemaa.

Ainut asia mikä suomea auttaa on se, että EU:sta tehdään liittovaltio. Eikö nyt vihdoin alkaisi olla aika tehdä se? Yhdessä liittovaltiossa meitä eurooppalaisia on satoja miljoonia ja myös ne markkinat on ihan eri luokkaa suuruudeltaan muutaman miljoonan suomeen verrattuna. Koko suomen ja euroopan ongelma on se, että olemme pirstoutuneet pieniksi keskenään kilpaileviksi maiksi. Miten suomi tai mikään euroopan maa kuvittelee voivansa pärjätä USA:lle tai Kiinalle jne? USA on satojen miljoonien ihmisten liittovaltio ja Kiinassa on yli miljardi ihmistä. Nuo suuret maat on ne, jotka maailmaa pyörittää, ei muutaman miljoonan suomi eikä joidenkin kymmenien miljoonien muutkaan yksittäiset euroopan maat. EU pitää yhdistää liittovaltioksi, se mahdollistaa parhaiten sekä suomen, että euroopan ongelmien ratkasussa ja se myös mahdollistaa sen, että suomi ja muu eurooppa ei jää ihan isojen jalkoihin.

Persesuolaiset tietenkin etenkin on tätä vastaan, mutta eipä niillä ole järkeä päässää n muutenkaan.

1

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

        Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
        Ikävä
        148
        2483
      2. Miksi mies kääntyy poispäin

        Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
        Ikävä
        180
        1718
      3. Kysy jotain kaivatultasi

        Laita tunnisteet molemmista
        Ikävä
        92
        1588
      4. Kerro kaivatustasi.

        1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
        Ikävä
        69
        1543
      5. Kesä, kesä!

        Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
        Tunteet
        6
        925
      6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

        Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
        Ikävä
        80
        924
      7. Minkälaisesta seksistä

        haaveilet kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        68
        871
      8. Tarkkanäköisyys

        Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
        Ikävä
        59
        835
      9. Milloin viimeksi

        Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
        Ikävä
        61
        808
      10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

        Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
        Maailman menoa
        167
        784
      Aihe