Mitä on fundamentalismi?

Anonyymi-ap

https://en.wikipedia.org/wiki/Fundamentalism
"Fundamentalismi on tiettyjen ryhmien ja yksilöiden taipumus , jolle on ominaista tiukka kirjaimellinen tulkinta pyhiin kirjoituksiin , dogmeihin tai ideologioihin sekä vahva usko sisäisen ja ulkoryhmän erottamisen tärkeydestä, mikä johtaa jonkinlaisen käsityksen "puhtaudesta" korostamiseen ja haluun palata aikaisempaan ihanteeseen, josta kannattajat uskovat jäsenten eksyneen."

Esimerkkinä uskonnot:
"Fundamentalistisen ohjelman toteuttaminen käytännössä edellyttäisi alkuperäisen tekstin ikivanhan kielen täydellistä ymmärtämistä, jos oikea teksti tosiaan voidaan erottaa muunnelmien joukosta. Lisäksi ihmiset ovat niitä, jotka välittävät tätä ymmärrystä sukupolvien välillä.
Vaikka haluttaisikin seurata kirjaimellista Jumalan sanaa, ihmisten tarve ensin ymmärtää tämä sana vaatii inhimillistä tulkintaa. Tämän prosessin kautta inhimillinen erehtyvyys sekoittuu erottamattomasti jumalallisen sanan merkitykseen."

Eli fundamentalismi ei pidä sisällään kehitystä, vaan se on jämähtänyt sitä seuraavan kannattajan jämähtäneisyyden mukaan. Siten käsite riippuu paljolti sitä seuraavan omasta luonteenpiirteestä ja kyvystä kehittyä.

7

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fundamntalismi on yleisempää lännen kuin idän uskonnoissa. Itse asiassa vain lännessä.

      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        ❤️ ­N­­y­­­m­­­f­­­o­­m­a­a­­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


      • Anonyymi

        😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

        🍑 ­­­N­­y­m­­­f­­­o­­m­­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#180111646

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Voi sen noinkin kaavamaisen jämähtäneesti sanoa, kun ei ymmärrä koko asian olennaista sisältöä.

    • Anonyymi

      Oikeat fundamentalistit eivät hyväksy soittimia lauluihinsa. Ne ovat maallisia.
      Linkissä laulu ilman säestystä:
      https://youtu.be/f2SwcPgv_ZI

      Hyvältä kuulostaa.

    • Anonyymi

      Fundamentalismi edustaa regressiivistä ajatusmaailmaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      171
      4456
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2504
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2172
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1709
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1328
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1173
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1150
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      935
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      867
    Aihe