Kiinan epäreilu kilpailu

Anonyymi-ap

Meidän valopäät eurooppalaiset johtajat ovat auttaneet Kiinan maailman talousmahdiksi. Kiina käyttää vanhaa kikkaa. Ensin myydään halvalla tavaraa, kunnes Suomen ja muiden tollojen maiden teollisuus lopahtaa. Sitten huononnetaan esimerkiksi vaatteiden laatua, että saadaan pirusti voittoa. Meiltä on kuitenkin se kilpaileva teollisuus jo lopetettu. Nyt on menossa autoteollisuuden kaappaus. Yksi kerrallaan Britannian ja Saksan autoteollisuus ajetaan pois markkinoilta, Kiinan tukena on korealaiset automerkit. Kohta meillä ei ole mitään jäljellä, Kiina oppii kyllä tekemään meridiiseleitä ja loistoristeilijöitä halvemmalla kuin me, kun on diktatuuri ja voi antaa tukiaisia rajattomasti sen ajan kuin Euroopan teollisuus on vielä olemassa. Sitten kun meidän teollisuus on tapettu, Kiina on markkinoiden valtias.
Miksei kukaan tee mitään vastatoimia, tullit voisivat auttaa? Reagan pelasti Amerikan moottoripyörätehtaat, mutta nyt sielläkin sähkömoottoripyörät uhkaavat jäädä kiinalaisten syrjäyttämiksi.

7

210

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haittatullit kaikille kommunistivaltioille.

    • Anonyymi

      Ymmärretäänkö EU:ssa, että Kiina tukee täysillä Venäjän tuhoamissotaa.. Kaikki sähköakku ym. shoppailut mee too meiningillä SEIS ja pelastetaan läntinen demokratia sotilasdiktatuurilta.

      • Anonyymi

        Älkää ostako kiinalaisia vaatteita ym

        Se tekee sinne miljoonia työttömyyden


    • Anonyymi

      Kyllä länsi rikastunut halvoilla kiinankamoilla! Mikrosirut vaikka!

      • Anonyymi

        Diktatuuri voi myydä tänään halvalla mutta oman edun nimissä huomenna kalliimmalla.


    • Anonyymi

      Ahneus ja suuret voitot ovat saaneet länsimaisen ahneuden ja kiinalaisen viisauden yhteen.Kiinalaisessa viisauden yltiöpäisyydessä on tosin alkanut ilmetä säröjä sisäisesti.
      Kiina ei voi oikein tuomita Venäjän hyökkäystä Ukrainaan Venäjältä saadun halvan energian takia ja koska heillä itsellään on oma Ukraina Taiwanin muodossa.

    • Anonyymi

      EU haluaa pitää esim sähköautojen hinnat pilvissä.
      Jokainen tesla tuo voittoa amerikkalaiselle omistajalleen 15000 euroa.
      Miksi kiinalainen auto ei saisi olla siis 5000 e halvempi?
      Suojeleeko Eu amerikkalaisten voittoja??

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe