Putin ajatteli nopeaa voitokasta sotaa vuonna 2022 hyökätessään Ukrainaan mikä nostaisi hänen kannatuksensa lähelle 100 prosenttia.
Voittoa ei tullut eikä voi tullakaan ilman täyttä liikekannallepanoa. Se saisi Venäjän kansan vastustamaan sotaa ja vaatimaan Putinin eroa.
Putin voi vain pitkittää sotaa ja toivoa ihmettä jota ei tule. Ukraina vahvistuu saamalla lännestä tehokkaita aseita ja Venäjä joutuu pyytämään apua Pohjois-Korealta. Venäjän kannalta tämä ei pääty hyvin.
Voittoa ei tullut eikä voi tullakaan ilman täyttä liikekannallepanoa. Se saisi Venäjän kansan vastustamaan sotaa ja vaatimaan Putinin eroa.
Putin voi vain pitkittää sotaa ja toivoa ihmettä jota ei tule. Ukraina vahvistuu saamalla lännestä tehokkaita aseita ja Venäjä joutuu pyytämään apua Pohjois-Korealta. Venäjän kannalta tämä ei pääty hyvin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Suomessa pitäisi jo valmistella kriisiapua Luoman ja Bäckmanin kaltaisille Venäjä-mielisille.
Valtava pettymys voi johtaa itsetuhoisiin tekoihin.
Venäjä tulee tekemään täyden liikekannallepanon, joka tarkoittaa oikean, täysimittaisen sodan aloittamista.
Liikekannallepanoa nimitetään kuitenkin erikois-mobilisaatiotoimeksi. Sillä voidaan edelleen taiteilla ja sumuttaa väkeä sen kanssa, että ei me Venäjänä ollakaan sodassa.
Eli paljonko Venäjä kutsuu miehiä aseisiin, jos tekee täyden liikekannallepanon? Mistä se saa niille aseet ja varusteet?
Onko Putinista kasvatettu niin iso herra, ettei sitä edes uskota saavan vastuuseen teoistaan? Minusta hänestä pitää tehdä ennemminkin esimerkki siitä, että jos jonkun asema nousee liian vaikuttavaksi, syntyy vain katastrofeja toisen perään?
Siksi jos tulevaisuudessa joku pyrkisi vastaavanlaisen asemaan, olisi hänelle pelko, että käy niin kuin Putinille? Pelote on se keino, jolla vältetään tällaiset hulluudet tulevaisuudessa. Diktaattoritkin ymmärtää pelkoa ja uhkaa.
Putin pelkää jo omia henkivartijoitaankin? P- Korean Kimille se olisi samalla viesti, että kohtalo voi puuttua hänenkin elämään? Luulosairaus ruokkii pelkoa ja sitä diktaattorit omaavat paljon. Hitlerin kohtalo voi tuntua heistä todennäköiseltä. Putinin tiekin voi sellaiseen lopulta johtaa?
Mitä se Venäjä häviää? 4 uutta oblastia. Mukana terästehdasta, ydinvoimaa, kaivostoimintaa ym, raaka-aine/ teknologiaa.
Eikö ole mitään ymmärrystä asioista?