Onko jollain kokemuksia voiko oral-b io harja poistaa hammaskiveä
Sähköhammasharja Oral-b io
Anonyymi-ap
199346
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Tekisin SINUT ONNELLISEKSI NAINENMutta EHKÄ onni EI OLE mitä HALUAT.
- Mitähän sitä...Tsuumailin vähän muuallekin välillä ja törmäsin ajatuksiin, että miehen tulee suojella naista kaikelta pahalta. Mutta yhtään ei oltu eritelty mitä se kaikki paha on, jolta suojella. Jotenpas kysynkin kyselyikäni kyselyn…
- Hävettävä käytösHävettääkö sinua jokin?
- Kuvittelin että oltiin läheisempiäYstäviä, tavallaan. Mutta ei sitten oltukaan sun näkökulmasta. Pettymys, mutta totun kyllä asiaan vähitellen.
- Myönnä poisLoukkaannuit mulle silloin aikoinaan? Ne viestit, väärinymmärrykset, kaikki. Miehelle
- Omapahan on vikasi jos jää loppuelämän romanssi välistä kun haluat olla itsepäinen jääräJa tuomita, jotain mitä et kykene ymmärtämään, antamatta edes mahdollisuutta, vaikka olen tehnyt parhaani elämäni edistämiseksi ja oikeasti yrittänyt!! Itken tyynyyn... tuskin edes yhtä vuotta ilman itsetuhoisia ajatuks…
- Kuka murtautu illalla kipparilleJotaki hampuusia kannettu ambulanssiin ja kipparin iso ikkuna palasina..Mitä tapahtunu??
- Susilauma KorkatissaKahdeksan suden lauma käynyt repimässä Hankosen Antin lampaat Korkatissa torstain vastaisena yönä. Mahtavaa luonnon Monimuotoisuutta. ViherVasemmisto ja Greenpeace kiittää.
- Tule sunnuntaina juna-asemalleKello kymmenen aikaan, tavataan siellä. Ainoa ja viimeinen tilaisuus tavata. Jos et tule niin et enää koskaan näe minua. En halua kirjoitella mitään, en halua kuulla selityksiä. Haluan tavata.
- Onko se sinun mielestäsiminun syyni, että tilanne on se mikä se on? En tiedä. Toisaalta, en pysty uskomaan että millään minun tekemisilläni olisi ollut juurikaan merkitystä.
- Eiköhän tämä ole jo tässäParivuotta hukkaan heitetty.
- Mitä enää haluat??Tätä on kestänyt liian kauan!
- Perjantai jälleen bläähViikonloppuna sataa, mitä meinaatte tehdä? Pian on syyslomakin, suunnitelmia tähän säähän? Mulla olis pihahommaa vielä, mutta en helvetissä mene sateeseen kastumaan. Kasvoi vähän kyr*äkin otsaan kelin takia. Eikö nyt vo…
- kunnioitan tahtoasiEn tule sinua enää lähestymään.
- Haluan sanoa sulle miesEttä pysytään molemmat pois täältä palstalta. Maltetaan olla pois, koska olosi on silloin parempi. Minä en kirjoittele enää, joten voit unohtaa tämän. Ottaisitko minuun yhteyttä muuta kautta, jos haluat. Olisin onnessan…
- Onko tarkoitus ottaa ihmisten eläkevarat valtion käyttöön?Vai mistä tässä eläkeiän nostossa hamaan tappiin on kyse? Eihän moni sitten saisi käytännössä eläkettä koskaan vaikka eläkemaksuja koko elämänsä olisi maksellutkin.
- Ei tuu mitäänNyt jo taivaskin itkee tätä tilannetta 💔😢
- Perjantain lukupaketti nyt kirjastossaMuhkea ja hitsausliekkiäkin kuumempi jallulehti nyt luettavissa kirjastossa! Lämpimästi tervetuloa!
- Oot melko .ufo :) ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- Alette alas tulla sieltäMissä oletkin, täällä hidastuu koko palstan väki ilman sinua. Tarinaa ei narinaa. 🍃😆 https://youtu.be/4W4DIgbBbsk?is=Vdbj3wnuTGMchXVC
Vastaukset 19
Vanhimmat
Katsoin googlella tuon oral-b io -hammasharjan. Tyyris ainakin on.
Ei ole kokemusta mutta en usko että mikään harja pystyy poistamaan hammaskiveä. Kun tietää, miten rankkaa rapsutusta on kun hammaslääkäri tai -hyvienisti poistaa kiveä, voi siitä päätellä että harjas siihen ei pysty.
Siihen uskon, että hampaiden harjaus plakista estää hammaskiven muodostumisen. Siihen riittää huolellinen joka kohdasta läpikäyty harjaus. Tietenkin harja pitää olla hyvä mutta niitä on monia, ei vain yksi oral-b io.
Tämän kertoo hammasongelmainen joka kokemusen myötä tietää hampaista aika paljon.
Siinä tuli asiaa. Mikään hammasharja ei pysty poistamaan hammaskiveä. Mutta kunnollinen harjaus aamuin illoin ehkäisee hammaskiven muodostumista.
Kunnolliseen harjaukseen kuuluu hyvä sähköhammasharja ja hammastaha. Myös hammasvälit on puhdistettava. Se tehdään joko lankaamalla tai väliharjoilla.
Hammaskiven voi poistaa suuhygienisti tai joskus hammaslääkäri. Heillä on tarvittavat työkalut ja osaaminen.
Niin ja jos on ientaskuja, hygienisti voi poistaa niistä hammaskiven jos ovat matalia. En muista senttimäärää. Mutta jos ovat syviä, esim. 4 cm, kuten minulla. sen saa tehdä vain hammaslääkäri. Että monimutkaista on. Tämän sain tietää vasta 2 v sitten, niin että hammaslääkärit eivät ole halukkaita opastamaan potilasta kunnolla välttääkseen turhia käyntejä `väärän puhdistajan´ luona. MInä ehdin käydä ja maksella, mitään eivät puhuneet, ennenkuin yksi rehti hammaslääkäri kertoi.
Mutta nyt meni aloittajan aiheesta ohi. itse en tykkää kun kysyn jotain ja ihmiset kirjoittelevat mitä sattuu ihan eri aiheesta. Syyllistyin siihen nyt itse, sorry aloittaja.
Kerro vähän tarkemmin noista "vääristä puhdistajista".
Kyllä normaali hammaslääkäri haluaa kertoa ja opastaa oikean tavan.
Myös 4 cm ientaskut olet kai sekoittanut millimetreihin. Harvalla ihmisellä edes koko hampaan pituus tuskin on 40 mm vaikka omaisi hevosen hampaat.
Kaikki hammasharjat toimivat samalla periaatteella pyörivän harjaosan avulla. Pyörimissuunta ja nopeus voi vaihsdella.
Tavallisella harjallakin saa yhtä hyviä tuloksia kun vaihtaa harjauksen kulmaa.
Kyllä minun hammaslääkärini ainakin on opastanut ja kunnolla.
Mitä on ne väärät puhdistajat
Tarkoitit varmaan 4mm...ei cm😅
Hieman asian vierestä. Taannoin hommasin sähköhammasharjan, mutta en lainkaan tottunut sen käyttöön.
1) Harjauskohtaa vaihtaessa ja / tai purupintoja harjatessa harjan vastakkainen muovipää kolkuttelee silloin tällöin / usein kovaa hampaisiin niin, että voisi melkein hammas rikkoontua.
2) Toinen juttu on hammastahna, jota roiskuu ties minne kun en tuolla härvelillä onnistu suu kiinni harjamaan, sillä muutoin kohta yksi se vasta mahdottomaksi muodostuu.
Hammaskiveä voi välttää varsin hyvin jos ei käytä / kuluta sokeriroinaa sen eri muodoissaan, limuja ymv. ja harjaa hampaat huolella ainakain kaksi kertaa per pv.
Hammaskiven muodostumisen suhteen taitaa olla vielä yksilöllisiäkin eroja edellisen lisäksi (?). Omalla kohdalla hammaskiveä muodostuu todella minimaalisesti, josta hammaslääkärit ovat kommentoineet.
Minulla on ollut sähköhammas harja viimeiset 20 vuotta eikä ole kolahdellut minnekään hyvin hoituu. En ymmärrä miten harjaat hampaasi , jotain kyllä teet kun tapahtuu kertomallasi tavalla .
Sähköharjalla pestessä ei tarvitse pitää suuta auki kuten tavallisella harjalla. Huulia voi pitää kiinni, ne kyllä venyy sopivasti sähköharjan varren ympärille. Myös hammaskaaria voi pitää etäänpänä toisistaan ja se onkin tarpeen kun pestään kuten sähköharjalla pitää.
Ymmärtääkseni halvemmat alle 80€ mallit poistavat yhtä hyvin mutta niissä ei ole yhtä hyvää litium akkua joten lataaminen kestää kauemmin ja allu tyhjenee nopeammin.
iO3 - iO10 malleissa on sama moottori ja sama akunkesto. Puhdistusteho daily clean ohjelmalla identtinen kaikilla harjoilla. Ainoastaan lataaminen on hitaampaa halvemmilla malleilla.
Ainoastaan iO2 on huonompi ja kauttaaltaan eri laite (ei vain laturin osalta) kuin 3 - 10.
Hammasrivistö joka jo on suussa ei poistu hajaamalla millään harjalla. Mutta kun käyt ensi. Hammaslääkärissä otattamaan pois hammaskiven ja sen jälkeen käytät sitä Irak b harjaa säännöllisesti niin ei pääse kiveä syntymään yhtä helposti .
Sain Oral-B Io:n joululahjaksi, mutta täytyy sanoa, että roskiin menee heti laakista. Pesee kyllä puhtaaksi, mutta tärinä on niin hirveää suussa, ettei sovi minulle. Osa hampaista jää tämän takia harjaamatta. Enkä myöskään rupea säätämään harjaa jollain puhelimeen asennettavalla Apillä!!
Oral kerää vain appin avulla tietoa omaa toimintaansa varten. MInulla ei vaan ole aikaa säädellä ja asennella kaikkia ihmeellisiä appejä. On hampaanpesusta tehty aivan liian vaikeaa Oralin toimesta. EI JATKOON!.
On se hampaan pesu sittenkin helpompaa, kuin hammaslääkärillä ramppaaminen.
Minulla hampaat olivat hyvää vauhtia tuhoutumassa 70-luvun alussa. Onnekseni fluorin käyttö ja sähköhammasharja yleistyivät tuolloin. Ne pelastivat minun legoni. Ei ole tarvinnut tekareita hankkia. Sähköiseen harjaan tottui hyvin pian, ja niitä onkin ollut jos jonkinlaista ja merkkistä. Oral on ollut se paras ja kestävin. Kannattaa kokeilla pidempään, kuin yhden viikon.
Oral B io 5 täristää aivan helkkaristi. Jos ikenet ovat jo muutenkin vetäytyneet, ei tämmöinen harja tee muutakin alentaa ja aiheuttaa vihlontaa entisestään,
Oletko kokeillut käyttää iO5:n sensitive- ja super sensitive -ohjelmia?
Uuden harjan kanssa voi aluksi käyttää super sensitive -ohjelmaa ja harjaa hampaat kahdesti päivässä kunnes krooninen ientulehdus tai parodontiitti paranee, ja voi siirtyä tehokkaampiin harjausohjelmiin.
Valitettavasti tämä 129 euron Joululahja meni nyt roskiin ja lahjan antaja oli todella harmissaan. Oma kokemukseni on, että manuaaliharja 3-4 euroa on parempi.
Ehkä lahjan antajalla oli oikeampi kuva suuhyhieniastasi kuin itselläsi. No, kukin tyylillään.
Vanhempaa mallia (Oral-B Genius X, joka ei ole iO-malli) on vielä joissakin kaupoissa myynnissä, ja se on paljon parempi kuin iO 9 ja 10 mallit.
-iO harjan lataavassa matkakotelossa on paikka vain yhdelle harjalle. Genius -mallin lataavaan koteloon mahtuu 2 harjaa.
-iO pysyy huonosti kiinni magneettisessa lataustelineessä ja esim. lapset tiputtavat sen herkästi lavuaariin. Sen sijaan vanha Genius harja ei kaatunut ikinä vaikka sitä vähän tönisi, ja pysyi hyvin kiinni langattomassa lataustelineessä.