• Veronmaksajain Keskusliitto ei ole mikään puolueeton firma, vaan Kokoomuksen, liike-elämän ja porvaripiirien asialla oleva 'yhdistys'. Yhdistys se on siksi, että näin se voi maksaa vähiten veroja tai ei maksaa niitä lainkaan.
• Veronmaksajain Keskusliitto on ns. 'Kokoomuksen haarakonttori'.
• Liiton toimitusjohtaja on kova kapitalisti ja kokoomuslainen Teemu Lehtinen. Hän on porvarien propagandisti ja Kokoomuksen juoksupoika.
• Veronmaksajain Keskusliitto vaatii joka vuosi (kuin Kokoomuksen suusta), että verotuksen tasoa on alennettava ja ansiotulojen verotusta on kevennettävä.
Veroilla ylläpidetään julkisia palveluja, jotka ovat paras tae tasa-arvolle.
Julkiset palvelut/Julkinen sektori sisältää mm.
- Terveydenhoito
- Vanhustenhoito
- Sosiaalitoimi
- Neuvolat ja varhaiskasvatus
- Koulutus
- Nuorisotyö
- Kulttuurityö
- Liikuntatyö
- Työ- ja elinkeinopalvelut
- Rakennettu ympäristö ja sen kunnossapito = Infrastruktuuri (vesi ja viemäröinti, liikenneverkot, energiahuollon verkostot, jätehuolto, vesihuolto, tietoliikenneverkot, puistot, viher- ja vesialueet, infrastruktuuriin kuuluvat rakennukset, satamat, lentokentät, jne.)
- Liikenne
- Poliisi
- Palokunta
- Oikeuslaitos
- Vankeinhoito
- Rajavartiosto
- Puolustusvoimat
jne.
Suomalaisista 88 prosenttia maksaa veronsa mielellään. 93 prosenttia suomalaisista pitää verojen keräämistä tärkeänä hyvinvointivaltion ylläpitämiseksi. - HS 11/2022
• Veronmaksajain Keskusliitto vaatii joka vuosi (kuin Kokoomuksen suusta), että julkista taloutta on sopeutettava menosäästöillä = leikkauksia julkisista palveluista ja tulonsiirtoja pienituloisilta suurituloisille sekä että kestävyysvajetta on purettava rakenneuudistuksilla = työntekijän aseman huonontamista ja hyvinvointivaltion purkamista.
• Veronmaksajain Keskusliitto on oleellinen osa suomalaista itsekästä ja ahnetta valkokaulusmafiaa, joka ajaa vain vauraiden ja rikkaiden etuja. Tämä tuottaa vakavia ongelmia yhteiskuntaan ja ne tulevat tulevat erittäin kalliiksi veronmaksajille. Tämä vahvistaa eriarvoisuutta ja kansan kahtiajakoa, joka uhkaa suomalaista demokratiaa. Kokoomukselle kannattajineen on heidän omasta mielestään hyödyksi, että vain korkeasti koulutetut ja hyvätuloiset suomalaiset äänestävät vaaleissa. 🙄
”Edustuksellisessa demokratiassa mandaatti annetaan päättäjille, jotka myös ottavat vallan. Jos äänestysprosentti laskee alle viidenkymmenen, puhutaan harvainvallasta. Jos se on 50–60 prosentin välillä, on kyse eliittidemokratiasta.”
Suomessa oikeiston lobbareita = edunvalvojia, taustavaikuttajia ja -tukijoita ovat mm. EK (Elinkeinoelämän keskusliitto), Etla (Elinkeinoelämän tutkimuslaitos), Finanssialan Keskusliitto, Keskuskauppakamari, Perheyritysten keskusliitto, Sitra (Suomen itsenäisyyden juhlarahasto), Suomen yrittäjät ry ja Veronmaksajien keskusliitto, jne.
Monet näistä nimistä ovat täysin harhaanjohtavia, eivätkä kerro todellisuudessa yhtään mitään siitä, mitä nämä lafkat oikeasti tekevät ja puuhaavat.
Sitra on tosin alkanut kantaa viime aikoina myös hieman yhteiskuntavastuuta Demokratia ja osallisuus -teksteillään. 👍
Mikä lafka on Veronmaksajain Keskusliitto?
Anonyymi-ap
1
1719
Vastaukset
- Anonyymi
Täyttä asiaa ed.kommentti! Yhtään kunnon vastausta en ole saanut puhelinneuvonnasta, vain töykeää päälle puhumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938018
- 403842
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241290
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321123Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,301057Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10840Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27752