Olen ollut ilman alkoholia nyt kuukauden päivät. Olen syönyt erittäin terveellisesti, liikkunut säännöllisesti ja nukkunut tarpeeksi.
Verikokeissakin kävin jokin aika sitten ja kaikki perusarvot aivan priimaa.
Vaan energiatasot eivät tunnu nousevan. En tajua. Nukun kuin tukki ja näen paljon unia. Uni on palauttavaa ja laadukasta mielestäni. Aamuisin olen aivan virkeä ja levännyt. Mutta sitten aamupäivällä alkaa jo energiatasot madaltua ja tuntuu ettei kertakaikkiaan jaksa mitään. Ruokarytmin olen pitänyt suht säännöllisenä ja pidän huolen vitamiinien saannista. Syön vihreitä, vihanneksia ja hedelmiä, kalaa, superterveellisiä ruokia.
Onko ideoita mistä tällainen jatkuva energian puute voisi johtua? Ja mikä siihen auttaisi? Kauhea brain foggi koko ajan päällä. Aamulla herään pirteänä ja hetikohta pitäisi jo mennä päikkäreille kun ei jaksa mitään. Ihan vetelä olo. Ei pysty keskittymään ja tuntuu ettei saa happea tarpeeksi.
MISTÄ SAA ENERGIAA? Ehdotuksia saa laittaa tänne.
Mistä saa ENERGIAA??
3
449
Vastaukset
- Anonyymi
No olitko energisempi viinan kera.
-Kasvismehu
- Adaptogeeniset yrtit
-Vähennä hiilihydraattien kulutusta
- Pysy nesteytettynä vedellä ja elektrolyyteillä
- B-vitamiinit
-kahvia Kork 2 kuppia- Anonyymi
Kahvia juon vain aamuisin. Huomasin kahvista tulevan laskutilan aiheuttavan tätä äkkiväsymystä joten vähensin reilusti aamulla kahvin juontia. Nykyisin pärjään yleensä yhdellä kupilla per päivä. Eli kahviakaan en litki pitkin päivää.
Olen joskus paastonnutkin päivätolkulla eli tiedän ruoan ja kahvin vaikutuksen olotilaan. En usko että kahvi on nyt tässä se ongelma.
Tuli mieleen hapen puute koska epäilen välillä etten saa tarpeeksi happea. Voiko hapenottokykyään testata jossakin? Jos voi paljonko se maksaa? Jos hapenottokyky on heikko voiko sitä parantaa muilla tavoin kuin nostamalla yleiskuntoa eli liikunnalla?
- Anonyymi
Kysyisin aloittajalta, missä kunnossa on mieliala ?
Onko sinulla mielekästä tekemistä, että aivot ja psyykekin tykkäisivät ?
Energiaa saattaa syödä ahdistus tai masennus, myöskin fyysisin oirein, vaikka onkin mieliala-asioista kyse.
On hyvä, että elelet terveellisesti, uni, ruokailu, jne. Mutta se henkinen hyvinvointi olisi kyllä yhtä tärkeä. Olisiko siinä parannettavaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?44595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t219513- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492