Yhtäkkiä alkaneet ylävatsan vihlonnat

Anonyymi-ap

Mistähän johtuu yhtäkkiä alkanut ylävatsan vihlonta/polttelu syödessä? Olo on muuten hyvä ja virkeä, ja vatsa ei vaivaa muutakuin syödessä. Aina ruokaa nielaistaessa ja sen ollessa vatsanportilla ylävatsaa polttaa ja vihloo. Menee ohi heti jos kulauttaa vaikka vettä päälle tai odottelee max minuutin. Myös kaasua on tuntunut nyt kertyvän todella paljon ruokailujen jälkeen, paljon röyhtäilyä ja ilmavaivoja.
Tarviiko tästä lääkäriin lähteä kun on kohta viikon vaivannut, syömään siis pystyn mutta alkaa pikkuhiljaa pännimään.
Alkoi siis viikonlopun jälkeen kun pitkästä aikaa nautin alkoholia ja kävin useampaan otteeseen ulkona syömässä.

5

285

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisätäkseni; en ole koskaan kärsinyt esim. närästyksestä joten en osaa yhdistää siihen.

    • Anonyymi

      Palleatyrä?

      • Anonyymi

        Vaikea uskoa, olen todella hoikka ja liikunnallinen. En tupakoi, eikä kivut pahene maatessa. Ei myöskään oksentelua tms.


    • Anonyymi

      Tulipa mieleen aloituksesta. Syön raasteita ja tuli tunne että raaste ei mene alas. Niinkuin jäisi tuohon ylävatsan kohdalle jumiin. Piti nieleskellä ja hörppiä vettä. Sitä kesti viikon pari, mutta on mennyt omia aikojaan ohi. Nyt mietin voisiko ruokatorvessa olla jokin tulehduksen tapainen, jonkin sortin flunssa ja parantua itsestään. On yleensä oireiden kanssa periaatteena, jos menee ohi, ei ole pahaksi. Olisin ehkä kuukauden kuluttua mennyt lääkärille tai ainakin yrittänyt jotain rennietä vai mitä niitä on.
      Ruokavalion muutos kyllä aiheuttaa pieretystä. Mutta pitäisi parantua jos ravintolasyömisesi jää pois ja palaat tavanomaiseen ruokavalioosi.

    • Anonyymi

      Kannattaa käydä lääkärissä tarkistuttamaan asia, sillä on niin monia syitä juuri ylävatsan kipuun. Esim sappikivet, sepelvaltimotautiin, refluxi jne . Siihen on saatava oikea lääke että pääset kipuilusta .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      141
      2099
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      234
      926
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      150
      913
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      873
    5. 64
      861
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      37
      847
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      105
      798
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      757
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      68
      695
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      571
    Aihe