Kertokaa uskosta.

Mitä sääntöjä ja tai käskyjä kuuluu helluntalaisen elämään?? Kiinnostaisi tietää.Kiitos vastauksista!!
9404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

esim. luterilaisille, vapaakirkollisille, babtisteille ym. jotka uskovat Isään, Poikaan ja Pyhään Hengeen. Taivaassa ei ole uskonsuuntia vaan armahdetut syntiset tulevat sinne eri uskonsuunnista.

Äänestä

Oikeastaan sääntöjä ei ole kuin yksi: homojen vihaaminen, paitsi jos homo ei harrasta homoseksuaalisuutta.

Säännöt eivät ole se asia joka hell-und-die lahkossa nousee päälimmäiseksi. Tärkeintä on näyttävät sirkustemput, hihhulointi yleensä sekä melko pitkälle menevä sietokyky kaikkea pelleilyä kohtaan.

Seurakunta koostuu etupäässä vanhuksista, alkoholisteista, työttömistä, keskimääräistä vähä-älyisemmistä sekä äänekkäistä kotikutoisista papeista joista osa oikeasti rahastaa uskovaisilta ja osa on niin hölmöä että tekee vahinkoaan vilpittömästi tyhmyyksissään.

Äänestä
  • "Seurakunta koostuu etupäässä vanhuksista, alkoholisteista, työttömistä, keskimääräistä vähä-älyisemmistä.." Niinpä niin, Jeesus tuli juuri niitä syntisiä ja kurjimpia varten, joita muut ihmiset hyljeksivät.

    Äänestä

  • sinä hyvä ystävä olet jostain syystä seonnut ja siksi kirjoittelet perättömiä puheita näillä palstoilla. Helluntalaiset eivät ole koskaan eikä milloinkaan vihanneet homoihmisiä vaan syntiä. Kukaan ei saa tuomita toista ihmistä eivätkä helluntalaiset niin tee. Sinulla on vaan omia patoutumia, koska homous on synti ja et halua sitä tunnustaa.

    Äänestä

  • PraiseTheLord kirjoitti:

    "Seurakunta koostuu etupäässä vanhuksista, alkoholisteista, työttömistä, keskimääräistä vähä-älyisemmistä.." Niinpä niin, Jeesus tuli juuri niitä syntisiä ja kurjimpia varten, joita muut ihmiset hyljeksivät.

    pankinjohtajat, näyttelijät, muusikot, lääkärit, professorit, tohtorit sitten jotain vähä-älyisempiä. Hmm. hieman epäilyttää?

    Äänestä

Lue raamatusta. Ei me uskota mihinkään helluntaihin tai muuhun vaan uskomme ylösnousseesen jeesukseen kristukseen jumalan poikaan ja hänen sanaansa raamattuun. Ei ihmisten oppeihin ja sääntöihin vaan siihen mitä raamatussa lukee. olen helluntailainen

Äänestä
  • Ahaa.Siis samanlaiset normit ovat helluntalaisillakin,kuin luterilaisilla ja ortodokseilla,eli eroja ei käytännössä ole.

    Äänestä

  • Harri kirjoitti:

    Ahaa.Siis samanlaiset normit ovat helluntalaisillakin,kuin luterilaisilla ja ortodokseilla,eli eroja ei käytännössä ole.

    jotka ovat sallittuja voi maailmassa nauttia. Samalla tavalla jokaiselle uskovalle kuuluu synnin välttäminen eli ei anna himolle valtaa. Samoin on luterilaisillakin. Ainoa ero on tuo kasteasia, mutta se ei ole se pelastava asia niinkuin luterilaiset luulee, että on hätäisesti kastettava lapsi. Mitä sitten jos luterilainen ei ehdikään kastaa lasta ennen lapsen kuolemaa (esim. auto-onnettomuus), joutuuko lapsi kadotukseen? Olen itse sitä mieltä, että lasten on Jumalan valtakunta ja lapsi pelastuu ilman hätäkasteitakin. Jumala on rakkaus. On siis huomattava, että kastekysymys ei ole pelastava kysymys vaan usko Jeesukseen pelastaa. Raamatussahan sanotaan varoituksena ettei saa alkaa käymään opinkysymyksiä eli riidellä niistä. Muuten käytännössä ei ole mitään merkitystä sillä oletko luterilainen, helluntalainen, vapaakirkollinen tms. joka tunnustaa uskon Isään, Poikaan ja Pyhään Hengeen.

    Äänestä

Itse liityin uskoontultuani 1993,pieneen seurakuntaan kotipaikkakunnallani,koska siellä oli tuttuja ihmisiä.Meillä ei ole mikään "käskytys-srk",vaan olemme joukko armosta pelastettuja syntisiä,jotka kokoontuvat Jumalan sanan ääreen seurakunnassa.Monet meistä käy myös Luter.srk.tilaisuuksissa ja heitä arvostetaan.Tässä muuten yhteinen käsky meille kaikille kristityille yli rajojen.Ja tämä on hänen käskynsä(JUMALAN),että meidän tulee uskoa hänen Poikansa Jeesuksen Kristuksen nimeen ja rakastaa toinen toistamme,niinkuin hän on meille käskyn antanut.(JOH.ENSIM.KIRJE.Luku 3 jae 23).Srk. ei ole,eikä saa olla ahdistava paikka,vaan sanan terveen opetuksen ja sisäisen Pyhän Hengen vaikuttaman virkistyksen paikka,Jeesuksessa Kristuksessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harri kirjoitti:

Mitä sääntöjä ja tai käskyjä kuuluu helluntalaisen elämään?? Kiinnostaisi tietää.Kiitos vastauksista!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu