ei nimi lasta pahenna?

jennika

Sanotaan ettei nimi miestä pahenna (tai nyt tasa-arvon aikaan naistakaan), mutta mikä nimi teidän mielestänne on pahentaa? Oikea nimi, mikä olisi mahdollista antaa lapselle, ei siis mitään itse keksittyjä sanoja?

3

609

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nico-jimi

      Sanonta on vähän outo: vaikeaa on kuvitella tilannetta, että nimi pahentaisi kantajaansa. Sitä tosin pyritään käyttämään hyväksi puolusteltaessa nimikummallisuuksia.

      Toisaalta tunnetusti sanotaan, että nimi on enne; se taas viittaa menestymiseen, johon onnistuneesti valittu nimikin on myötävaikuttamassa.

      Nimi tosin voi olla epäkäytännöllinen, vaikeasti mielessä pidettävä joko kokonaan tai osittain, jolloin se esim. kirjoitetaan tai äännetään usein väärin.

      Siitä voi olla myös harmia kantajalleen, jos sillä on tavoiteltu erikoisuutta.

      Esim. sellainen käsite kuin nimen kauneus on kovin suhteellinen käsite. Haluaako tänne kirjoittavista muuten kukaan väittää omaavansa "kauniin" nimen?

      Siitä huolimatta täällä joku ehdottelee muka kauniita, jopa "uusia kauniita" nimiä!

      Itse kysymykseen: ihmislapselle annetaan tietysti nimi, jonka ympäristö tiedostaa ihmisen nimeksi, ei mitään keksittyjä sanoja tai ulkomaisia nimiä, jotka sopivat paremmin koti- ja lemmikkieläinten nimiksi ja joita sellaisina usein käytetään.

    • moona

      kiellettyähän on antaa lapselle sellainen nimi joka herjaa häntä, esim. Kai veli
      näitä nyt voi olla vaikka mitä muita lisää mutta tuo on jäänyt itselläni vaan päähän...

    • heppu-eemeli(tunnen erään pojan jolla on tällainen nimi)
      kapro
      yrjö
      muumi
      atro

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      196
      4139
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2667
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      104
      2176
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      86
      1942
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      217
      1853
    6. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      9
      1198
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      39
      1180
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      84
      1156
    9. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      85
      886
    10. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      152
      811
    Aihe