90% kaikissa sama suorakaidenäyttö POOORING ennen oli hienot mittarit ja fiilikset ei enää
Sähköautojen susirumat kojelaudat
Anonyymi-ap
17264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niin mersun EQE kojelauta vai ruma?
koko sähkökotterot on rumia korkeita ihme laatikoita-
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18024506U
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Kivahan niitä säätöjä on tehdä lukulasit päässä ajon aikana. Ei mitään liikenneturvallisuutta vaarantavaa?
Mielestäni sähköautojen keulat ovat rumia kun niistä puuttuu maski, ovat pelkkää umpipeltiä. Skodalla on ainakin jossain mallissa feikkimaski muovista.
Nykyteollisuustuotannossa kaikki koristeellisuus on unohdettu ja silloin syntyy pelkkää rumaa joka ei näytä miltään.
Vielä 80 luvulla autot tunnisti toisistaan. 90 luvulla alkoi autojen muodot olla kaikki samanlaista ja 00 ja 10 luvuilla kaikki autot olivat kuin puolipisaran mallisia. Ainoastaan jotkut kaikkein kalleimmat superautot olivat edes vähän näyttävämpiä, mutta esimerkiksi Lamborghini on ollut ihan pelkkää paskaa muotoilultaan 90 luvusta lähtien.
Ferrarissa on ollut jonkinlaista muotokäsitystä, mutta aika samanlaisia nekin ovat olleet nykyversioina. Ilahduttava uutuus on ollut Corvette, joka on tehnyt äärimmäisen rohkeita ratkaisuja 2015 lähtien.
Mutta kaikki tavalliset autot ovat ihan pelkkää sontaa ja niiden sähköversiot täysin mielikuvituksettomia.
50 - 60 luvuilla oli joitakin "futuristisia" konseptiautoja, joita nuo nykyiset sähköautot muistuttavat. Mutta ne olivat niin helvetin rumia ettei niitä olisi ihmiset ostaneet silloinkaan. Nyt niitä kyllä ostetaan, mutta vain siitä syystä ettei mitään valikoimaa enää ole muutoin kuin mekaniisten sisuskalujen suhteen!
Missä helvetissä ovat osaavat autosuunnittelijat?
Mikä idea on siinäkin, että luonnollisimmassa katselusuunnassa, ratin edessä ei ole muuta kuin tyhjää? Selkä kierossa pitää tuijottaa halpaa näyttöpaneelia aivan eri linjassa. 😂
Ketkä noita ostavat, kokemuksia?
Samaa ihmetellyt,onko jossain ikkunan nostimet,äänimerkki,vilkut,lasinpyyhkijät,valojen vaihto,hätävilkku,kaikki lämmön säätimet keskinäytössä ( eli ens glikkaa crome,mene asetuksiin ,etsi vilkkuvalot,valitse vasen vilkku ) ym.En tiedä,ajan mehevää Volvoa.kulutus n,5,8. Bens. Lapin ja Norjan matka,n, 3600 km.Ruoka tauot ja tankkaamiset Aakkosilla ja Nesteellä n,vartti - puol tuntii kerta.Voi helvetti jos pitäs muutaman sadan kilometrin päästä aina roikottaan autoa laturis pari tuntii.
Niitä ostetaan koska on pakko. Jos haluat ostaa uuden auton, valikoima on käsittämättömän huono, eikä mikään valikoiman autoista poikkea toisistaan! Se saatana tässä maailmassa onkin vikana että korimallin katsastus (siis myyntiluvan saaminen ja kaikkien turvakohtien läpäiseminen) on järkyttävän kallis operaatio. Siitä syystä kaikki autot ovat käytännössä jonkin jo läpimenneen korimallin versioita, eikä taideteoksia.
Juoksumaton kaltaisia "seurantaruutuja"...ei nappaa..
Susirumat ovat myös keulat, puuttuvat maskit antavat aneemisen vaikutelman.
Kaikki digitaalimittaristot on rumia, viisarit ne olla pitää.
Minun vanhassa bensa-BMW:ssäni ei ole moottorinlämpömittaria...ärsyttävvä!
.... ja minä onneton menin tilaamaan uuden Volvon, kuinka tästä selviän?
Aina pettymys nähdä kalliin sähköauton kojelaudan todellakin sama suora kaidenäyttö esim tämä Öky Bmw ja sama näyttä kuin kaikissa muissakin https://www.iltalehti.fi/autotestit/a/7ae9a180-c7a0-461a-9b1e-c76e1ca81a6d
Jo on ruma!
Tosi on että.nykyautoissa on kojelauta ja mittaristo niinkuin pikkulapsen suunnittelema. Ottaisivat oppia vaikka 80 luvun ruotsalaisista autoista.