Range Rover saksasta?

Onko joku tuonut Rangea saksasta?
Missä kunnossa on vehkeet ollut ym.?
MInkä verran verot?

Itse ajattelin 2,5 dieseliä, jotain 96-98 vuosmallia. Onko jollain kokemuksia samanvuotisista Rangeista, kestävyys kulutus, ym.

Kiitokset etukäteen!
21455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vähän sama suunnitteilla, mutta 4,6 bensakoneella ja Virosta, 96-97-mallien hinnat n. 7000-10000 euroa. Mikä on tuon ikäisten Rangejen heikko kohta, mites tuo mylly kestää? Verot lienevät aika karuja, jos ne lasketaan suomalaisten pyyntihintojen perusteella edes suurin piirtein.

Äänestä
  • Toin Saksasta (Frankfurt) 11.11.2004 Range Roverin.
    Malli oli 2.5 DSE (automaatti) vuosimallia 1998 ja diesel, niin kuin mallista näkyy.
    Auton löysin www.mobile.de sivuilta.

    Minulla on tuttava Saksassa opiskelemassa ja hän hoiti asiaa sieltä käsin.
    Autoa emme nähneet muuta kuin kuvista ennen kaupankekoa, koska tuttavani asui sen verran kaukana (yli 500 km), että ei lähtenyt sitä katsomaan.
    Tinkasimme hinnan 14.500 € (pyynti oli 15.900 €) ja sovimme, että jos auto oli sovitunlainen, otamme sen.

    Lensin Tampereelta Frankfurt-Hahn:iin Ryanairilla (65 €).
    Auto oli täysin virheetön ja kunnossa, joten lisätinkaamista ei enää tarvittu.
    He hoitivat autoon 5 päivän vakuutuskilvet. Teimme kauppakirjan, maksoin ja lähdin.
    Tulin Rostokista Hankoon Superfast Ferriesin laivalla.

    Täytin jo laivalla (löytyy laivan infosta) tarvittavat tuontilomakkeet ja kun pääsin tulliin ensimmäisenä, kesti siirtokilpien saanti n. 5 min.
    Ei muuta kuin teippi takalasiin ja kohti Tamperetta.

    Käytin auton katsastuksessa ja sitten Tampereen tulliin autoverohakemusta täyttämään.
    Koska kyse oli firmalle tuotavasta autosta, ei sillä olisi saanut ajaa ollenkaan muuta kuin Hangosta Tampereelle (ajolupa yritykselle tuotavasta autosta on 7 päivää, kun yksityiskäyttöön se on se 3 kuukautta ja sillä voi myös ajaa koko ajan).

    Sain veropäätöksen viikossa, joka oli 12.993 €, josta alv osuus oli 2.343 €.

    Sen verran veroista, että kun auto tuotiin firman nimellä (en tiedä yksityispuolen käytäntöä, nähtävästi vain tapa 2) joutui tulli laskemaan veron kahdella eri tavalla, eli:

    Laskentatapa 1: Autoverolain (266/2003) 8.1:n ja 11a:n mukainen laskelma Range Rover Vogue A.
    Vastaava uusi ajoneuvo 118.644,00 €. Vastaavan uuden ajoneuvon yleinen vähittäismyyntiarvo 33% verotusarvo.         
    Autovero
    39.152,52 €   85,0%   16.750,24 €
             Vähennys   48,6%   15.874,89 €
             ALV
             16.750,24 €   22,0%    3.685,05 €

             Yhteensä      20.435,29 €

    Laskentatapa 2: Autoverolain (266/2003) 8.2:n ja 6a:n mukainen vertailulaskelma Range Rover 2.5 DSE 100 kW. Samanlainen käytetty ajoneuvo 38.190,00 €. Samanlaisen käytetyn ajoneuvon yleinen pyyntihinta 35.500, 00 €.         

             Autovero
             35.500,00 €   30,0%   10.650,00 €
             ALV
             10.650.00 €   22,0%    2.343,00 €

             Yhteensä      12.993,00 €

    Näistä tulli valitsee halvemman eli 12.993 € ja laskuttaa sen. Helppoa, eikö totta.

    Eli auto tuli maksamaan ilman hakukuluja ja rekisteröintejä 27.493 € .

    Kyllä on tulli tehnyt asian vaikeaksi. Olisi paljon helpompaa ottaa huomioon vain maksettu hinta Saksassa ja laskea verot siitä. Väärinkäytösten estämiseksi olisi tullin helppo tarkastaa auto ja verrata sitä muihin Saksan netissä myytyihin autoihin.

    Toinen räikeä epäkohta on Saksan vakuutuskilvet, joilla saa ajaa kaikissa muissa Euroopan maissa, paitsi Suomessa, jossa täytyy maahantuonnin yhteydessä lunastaa siirtokilvet.
    Euroopan Unioni on haastanut Suomen tästä asiasta oikeuteen. Kyllä Suomen valtio (lue tullilaitos) on tyhmä, kun se vänkää tällaisissa asioissa Unionia vastaan. Rahaa palaa, eikä kellään ole kivaa.
    Mutta se näistä.

    Auto on tosi hyvässä kunnossa ja aivan mahtava peli.
    Autossa on kaikki mausteet, TV:tä ja navigaattoria myöten, paitsi kuljettajan sähkötoiminen penkki.
    Mitä enemmän autolla ajan, sen mukavammalta auto tuntuu.
    Autolla oli ostohetkellä ajettu 137.000 km. Aikaisemmat omistajat (2 kpl) ja huoltohistoria löytyivät (mikä ei kyllä vielä takaa kilometrejä, mutta auttavat kyllä). Auto ei kyllä tunnu yhtään enempää ajetulta, mutta eihän 500.000 km ajettu Rangekaan vielä pitäisi tuntua, heh, heh..

    Esim vm. 98 autoja oli paljon kalliimpiakin, mutta esim. nyt netissä on myös paljon halvempiakin.

    Tässä tätä juttua jo olikin.
    Jos ja tietysti kun haet auton Saksasta, niin laitahan kommenttia tulemaan.

    Rangenhakuterveisin.

    P.S. Autolla on nyt ajettu 163.000 km ja hyvin on toiminut. Kilometritkin mittarissa pitivät paikkansa (ihme kyllä, aina näin ei kyllä ole).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Onko joku tuonut Rangea saksasta?
Missä kunnossa on vehkeet ollut ym.?
MInkä verran verot?

Itse ajattelin 2,5 dieseliä, jotain 96-98 vuosmallia. Onko jollain kokemuksia samanvuotisista Rangeista, kestävyys kulutus, ym.

Kiitokset etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu