Sähköauton hintakehitystä!

14467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Noi on taas näitä kauppiaiden näkemyksiä asiasta , ettei olis ketunhäntä kainalossa ?

Äänestä
  • Miksi ne puhuis halpenevista hinnoista!?

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Miksi ne puhuis halpenevista hinnoista!?

    Juttuhan on keväältä, ja taustalla tietenkin ajatus että kannattaa ostaa nyt koska hinnat nousevat myöhemmin. Liikkeillä siis varastot täynnä sähköautoja ja ne piti saada (tuolloin) kiertoon, eli siinä se ketunhäntä. Sinänsä tuo ennuste (sähköautojen hinnat nousevat voimakkaasti syksyyn 2023 mennessä) ei tosin ole toteutunut alkuunkaan.

    Äänestä

Niden todellinen reaalihinta tosi pieni. Ei tule köyhien autoa. Ei voida myydä köyhille korjattaviks!
Jotku haaveile coronnan aikasia hintoja...

Äänestä

Kaikki tietää kuinka elektroniikan hinnat putoaa sama se on sähköautoissa ja käytettyjä ei kukaan halua

Äänestä
  • Auto on aina huono investointi. Käytetty sähköauto entisestään sitä on.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Auto on aina huono investointi. Käytetty sähköauto entisestään sitä on.

    Auto ei ole investointi. Se on käyttöesine, kuten jääkaappi. Käytetään aikansa, ja vaihdetaan uuteen tarpeen mukaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Auto ei ole investointi. Se on käyttöesine, kuten jääkaappi. Käytetään aikansa, ja vaihdetaan uuteen tarpeen mukaan.

    Joutuu siihen kuitenkin investoimaan rahaa. Ei niitä ilmaiseksi saa.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Auto ei ole investointi. Se on käyttöesine, kuten jääkaappi. Käytetään aikansa, ja vaihdetaan uuteen tarpeen mukaan.

    Jääkaappi vaihdetaan kun se hajoaa eikä ole enää taloudellisesti korjattavissa. Uutena ostettujen autojen kanssa näin harvemmin toimitaan.
    Jääkaapistakin saa todella huonon sijoituksen jos jääkaapinkin vaihtaisi 3 vuoden välein uuteen.

    Äänestä

No tätä hintapudotustahan tässä on odoteltu. Bensa- ja sähköauton välisen hintaeron pitäisi olla noin 1/3 - puolet akkupaketin hinnasta. Sähköauton moottori on halvempi tuottaa kuin polttomoottori ja siihen liittyvä vaihteisto, sen sijaan akkupaketti on huomattavasti kalliimpi tuottaa kuin bensa-auton bensatankki. Lopputulema on se, että sähköauton tosiaan pitäsi olla hieman kalliimpi kuin bensa-auton, mutta vielä siihen oikeaan hintatasoon on matkaa vuosi - pari.
Odotellaan vielä hetki ja sitten ostohousut jalkaan.

Äänestä

Sähköauton pitäisi olla puolet halvempi eihän siinä ole edes paljoa osia polttomoottorissa on lukuisia osia samaten vaihteistossa kytkimissä polttoaine linjoissa ja ruisku yms systeemeissä ja nyt on nähty että uusia sähköautoja tulee kuin sieniä sateella varmaan koska kaikki voi sellaisen helposti tehdä

Äänestä

Uusi tekniikka halpenee, se on kuin luonnonlaki.
Kuka maksaisi nykyään 40 tuuman lättytelkkarista 25 000€, ei kukaan, mutta alkuun maksoi ja nyt ne on jo ser-romuna kaikki.
Jotenkin sitä valetta yritettiin ylläpitää, että sähköautot ovat maailman tappiin kalliimpia kuin polttomoottoriautot.
Muutama auringon ympärimatka ja muutama kymmenen liukuhihnaa myöhemmin alkaa näkyä se, mikä on sähköautojen "lopullinen" hintataso.
Nyt alkaa jo polttomoottoriskootterit olla kalliimpia kuin sähköskootterit. Eli varsinainen sähkötekniikka on halvempaa kuin polttomoottoritekniikka. Kyse mopoissa on siitä, että niiden varsin pienitehoiset akut eivät käännä tilannetta samaksi kuin autoissa.

Äänestä

Nämä sähköautot on kuin kiinalaiset Android puhelimet..

Myydään hyvillä ominaisuuksilla mutta käyttöikä alle kymmen vuotta näillä sähköautoilla..

Tekniikka vanhenee ja tuki muutamassa vuodessa ja nämä on lopulta omistajalleen hyödyttömiä romukasoja joihin ei saa osia eikä käyttötukea.

Äänestä

Piti ihan hämmästellä kun kotiini tuli tälläinen. Ovelta ovelle myyjä ja alla meidän mökin kokoinen Tesla..

Onko näiden hinnat tippuneet jo näin paljon

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.vaihtoautomaa.com/opas/sahkoautojen-hinnat/ Näin tippuu sähköautojen hinnat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu