Ja oikeisto on jo vienyt Sote-uudistukselta pohjan pois, kun oikeisto äänestettiin Sote-alueiden päättäviin elimiin. Pelkillä johtajilla ja lääkäreillä ei Sote-uudistus onnistunut, koska hoitajien palkankorotukset eivät riittäneet edes inflaation mukana pysymiseen. Siispä hoitajat äänestivät jaloillaan ja lähtivät alalta pois, tai menivät vuokrausfirmalle töihin, jolloin heidän työpanoksensa maksoi Sote-alueille paljon enemmän kuin heidän toiveensa palkankorotuksessa oli. Siitä syystä Sote-alueiden talous sakkaa surkeasti. Ja tietysti myös johtajien ja lääkäreiden suuriin palkankorotuksiin ja kokouspalkkioihin.
Orpo ryssii Soteuudistuksen rahanahneena
Anonyymi-ap
77608
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Palveluseteleitä alkaa lennellä yksityisille terveyskeskuksille hyvätuloisten ottaessa niitä vastaan, vaikka käyttäisi yksityistä muutenkin.
Nyt nostettiin setelieden arvo kolmeenkymmeneen euroon. Ja yksityiset terveysasemat nostavat palvelumaksujaan saman verran.
Eiköhän edellinen hallitus ryssinyt koko soten tiesivät.että rahat ei riitä . Meinasivat vaan laittaa oikeisto hallituksen kuseen vaikka itse sotkivat ?
Katso ketkä ovat huonon talouden sotealueiden johdossa, niin et pullistelisi edellisen hallituksen mokista. Pahin moka vasemmistossa oli, etteivät äänestäneet sote-vaaleissa.
Kuka tässä oli Ennustaja.
Oli saatava loppumaan jo vuosia jatkunut rahojen kylvö sote suunniteluun.
Kyllähän tää ei asiantuntijat ratko Ruohonjuuri tasolta täyttynyt alentua kysymään.
Liian suuret ympyröt sotkee vaan heidän tarpeita jotka sitä apua tarvii
Hirvettä.
Kyllä Marin olisi jatkanut pääministerinä, jos oikeistolaiset eivät olisi keskittäneet ääniään Kokoomukselle. Ja keskustalaiset karkasivat persujen äänestäjiksi, kun vihaavat kaikkea ja kaikkia.
ORPOPURRA kohtalokas TULONSIIRTO ylikansallisille yrityksille. Kansa köyhtyy.
Petteri Lama jatkaa velanotto. Petteri Lama syntyy Lama.
Verot menee ulkomaille.
Orpo sanoo: ISO VOITTO
Se on Orpon tarkoitus.
Kiitos SDP. Nyt voin kieltäytyä 15000 euroa plus lisät tarjouksesta ja odottaa parempaa tarjousta etelämpänä olevalta hyvinvointialueelta. Hyvä ammatinvalinta tulee minulta ja hyvät kilpailevat tarjoukset uudelta ketterältä sotelta. Sote on hyvä näin. Marin tiesi, että osa ihmistä luulee olevansa sairaita ja siksi jonottavat pääsyä lääkärille. Töitä riittää.
Kannattaisi ottaa 14 000 kk palkka, niin saisit veroedun kuten ministeritkin.
Terve menoa etelään, sinne kalliiden asuntojen ja elinkustannusten paikkaa, jonka asfalttiviidakossa ei kukaan viihdy.
Et sitten lukenut aloitusta, jossa ilmoitettiin kokoomuksen olevan syypää useamman sote-alueen vaikeuksiin, koska ovat enemmistönä sen hallinnassa. Marinin hallitus antoi vain yleiset suuntaviitteet, jotka oikeisto sitten sössi tarkoituksella.
Etpä saa veroalea sinäkään 15 000 palkalla.
Kyllähän se mariini ja muut sössi koko soten!!! Lopethan tuo paskan levittäminen jopa täälläkin, koska se ei pidä paikkaansa. Kokoomus ei ollut edes aloittanut hallituksessa kun tämä sote sössitty konkurssin partaalle!! Ei mene punainen propaganda enää kansalle, kuten anarkistiset gallupitkin jotka ovat täyttä huuhaa kurapaskaa!!!
Kyllähän sen vastuun kantaan hoitajat ja heille se palkka kuuluu
Kyllähän tää sote tuli koska raha menee rahan luokse.
Kyllöhän hoitajat eivöt kulje kolmivuorotyössä uusiin keskitettyihin so
te yksiköihin . Kolmivuorotyössä turvaverkolla on iso rooli. Ei voi vaatia perhekunnittain paikkakuntien vaihtoa. Huom kolmivuoro on ihan eri juttu kuin päivävuoro ja siihen kuuluu Siksi kunnon ilta ja viikonloppu korvaukset. Eivöt ole mitään saunalisää. Tällöinen loukkaa ja syy,et vaaditaan su korvauksen lopettamista hävytöntä ymmärtääkö päättäjät,ett kolmivuorotyö on vaarallista työtä johon kuuluisi lisää vapaa päiviä eikä päinvastoin ja eläke ikää alemmaksi..huomattava terveysriski...jos halutaan alan houkuttavuutta nää asiat kuntoon
Kyllähän sote johtajat määräsivät palkat itselleen siinä ensimmäinen virhe. 2 virhe johtajia aivan liikaa ei kukaan voi käsittää,että isopalkkaisia johtajia on tollanen määrä.
3 suuri luulo,että sairaat ihmiset ja vanhukset,että heillä on rahaa mielin määrin 4 virhe. Apuvälineitä ei ole tarpeeksi ja käyttöä ei ole opetettu henkilökunnalle ja asiakkaille 5 virhe liian paljon käytetty konsultti apua jos johtajia palkka taso. Ei edes edellytä tuon tason osaamista.Ei hyvältä näytä sillä nyt vasta sitä osaamista tarvitaan...onko.mitään käsitystä mitä käytäntö tuo tullessaan kun keskitetään seinät siinä pullistuma puhkeaa tyhjät tilat menee surkeaa kuntoon kun niitä ei hoideta ja ollan pulassa kun hätä tulee iso onnettomuus on nykyisellään katastrofi. Pienet yksiköt olivat suodatin joka ohjasi js näin välttiin pahalta ...
Tuo on totta! Laki on oikean suuntainen, mutta toteutus käytännössä on tehty välittämättä itse laista. Käytännön toteutus on aivan mitä sattuu. Siitä voi antaa kouluarvosanan 5 , kun sen pitäisi olla 9 tai 10. Käytännön toteutus ei kuuntele lain vaatimuksia lainkaan, vaan menee omia polkujaan.. Siis eri paikoissa tehdään käytännön toimista päätöksiä, joissa ei viitata edes kintailla lakiin. Siis lain käytännön toteutus ei ole lain mukainen, vaan on sekava ja mitä sattuu... Se on toistaiseksi epäonnistunut ... ja ilmeisesti se ei ole tapahtunut aivan vahingossa vaan tarkoituksella. Siinä on kuunneltu herkällä korvalla yksityistä puolta. Laki ei toteudu! Rahakin on voinut liikkua!
Hauskaa lueskella sitä, kuinka probakandakoneisto syöttää ihan täyttä puppua, kuten tässäkin aloituksessa.... no, ,tietenkin joku demu, joka ei asioista muutenkaan mitään tiedä, saattaa lähteä mukaan keskusteluun. Kannattaisi kirjoittaa edes pieni osa totuutta, silloin se voisikin "upota" keskustelijoihin.
Näin on. Demareitten piikkiin soten epäonnistuminen menee ja tyhmä propaganda ei sitä muuksi muuta. Kun Marin kevätlinnun kanssa operoi, siinä ei apupuolue kepun puheenjohtajan auttanut sanoa muuta kuin kyllä kyllä.
Kukahan jakoi Sotealueet kahteentoista? Ei SDP vaan Keskustan painostuksen vuoksi ne ovat maakunnallisia. Nyt persut ja kokkarit arvostelee niin montaa aluetta, kun johto on liian lähellä työntekijöitä, eivätkä he siten voi kasvottomina ajaa terveydenhuoltoa alas.
Kokoomus haluaisi soten Helsinkijohtoiseksi, että voitaisiin muuttaa koko terveydenhuolto yksityiseksi ja jokaisen täytyisi maksaa sairausVAKUUTUSmaksua, jos haluaa palvelua. Ja VAKUUTUKSET tunnetusti on finanssipelureiden parhaiten tuottavia palveluita.
Kirjoitappa sitten mitä sotessa tapahtui? Menikö sote pieleen kun johtajat tyrkyttivät suuria palkankorotuksia hoitajille, mutta he eivät ottaneet niitä vastaan, vaan irtisanoutuivat, ettei sotealueet olisi ylittäneet talousarviotaan? Entä pienensivätkö sotealueiden johtajat ja johtavat lääkärit palkkojaan ja kokouskorvauksiaan, että hoitajille riittäisi rahaa palkkoihin? Tai avattiinko suljetut sairaalaosastot, että saataisiin palveltua kaikkia asiakkaita?
Demarit kovasti yrittävät vääntää epäonnistuneen soten muiden syyksi. Jokainen kuitenkin tietää kuka loi täysin fiaskon soten. Siinä jo heti synnytyksessä tehtiin niin isoja virheitä, että niiden korjaaminen vie aikaa. Viime hallituksen tuhovoima tulee koko ajan esiin.
Marinin hallitus sen soten väkisin runnoi läpi. Tiedettiin jo ennen kuin sote tuli voimaan, että rahat ei riitä ja sote sellaisenaan ei toimi. Turha valittaa nyt, kun totuus näkyy käytännössä.
Siksi sote tehtiin, että säästyisi rahaa ja hallintokustannuksia. Mutta oikeistomentaliteetilla hallinto vain paisui ja heidän palkkansan ja palkkionsa kasvoi, kun korottivat itse palkkaansa. Kuten oikeistossa yleensäkin. Ja työntekijöitä kiristettiin tekemään yhän enemmän töitä, vaikka olivat jo nääntyneet pandemian jälkeen puolikuntoisiksi.
Katsos uudet tuulet puhalsi jo ohi siten tää oli pakko vaihe uusi malli tähtee pienistä puroista jotka liitetään isoon kuvaan. Toimii jo monessa maassa ja hyvin tuloksin kodin omaista mutta hoitotiimi hoitaa ja yhdessä ollaan. Tää puhelin tai pelkkä näköyhteys ei toimi vanhusten kanssa jotka osaa nootookin. Hyvää mulle kuuluu ja siihen tyyliin.
Kyllöhön himmelin purkuun saa varautua nyt kun ollaan äärellä,ettei hoitajat tulkeetkaan perässä ja minkä pitäisi avata silmät viimeistään kun potilatkaan tulleet perässä Siihen on yksi iso syy ei ole rahaa lähteä pitkiä matkoja kulkemaan. Eikä ole osaamista nyky tekniikan kanssa.
Vaikea löytää kuka päivystää milloin missäkin tiedotus täysi nolla. Olisi sihteerille paljon töitä joita ei hoida kukaan.
Kun sairaskohtaus päällä ja vanhukset huono näköisiä ei siinä etsitään numeroa ja paina yksi kun haluut sitä ja 2 kun tätä. Pitää olla yhden takana kun soittaa. Kaikilla ei ole Äly puhelimia.....piip piip ja,soittaa kun happea ei saa silloin voi soittaa,suoraa voi olla myöhästä.
Postin kulkua ei tiedoteta milloin posti kulkee. Hoitajat eivöt tiedä miten vanhus hakee postin. Ai ei se tämään kulje. Tiedotus on surkeaa ..sihteerit töihin..Mihin menee suoraan ei mitää tietoa voi antaa. Kysytään vanhuksilla mitä he haluavat eikä sote johtajat sanoo tai pitää arvailla miten tää menee sotkua...
On kyllä mahdoton tehtävä, kyllä Marin ja Kiuru ovat laittaneet parastaan jotta on saatu noin tehoton hässäkkä.
Helpompi olisi vaan poistaa koko hallintorakennelma ja aloittaa puhtaalta pöydältä uudelleen. Miljardeja palaa turhuuden rovioilla, no sehän on sosialismin tarkoitus.
Nii se sosialismi toimii. Siihen sote pyrkii. Kallista ja tehotonta.
Petteri ohjaa rahat yksityisen monikansallisen yrityksen kassakaappiin. Ei edes verotuloja Suomeen saada.
Sannan hallitys ryssi soteuudistuksen. Se oli ihan vaan tyhmyyttä.
Voi ei.
Voi Petteriä
Orpo on pihalla.
Koko avaajan tarinaan on vastaus olemassa. Marinin hallituksen olisi pitänyt tietää nuo realiteetit ja toimia sen mukaan. Koko uudistus on mennyt jo täysin päin hemmettiä ennen kuin Orpon hallitus on voinut toteuttaa ohjelmaansa.
Marin hallitus sotki maan talouden, koululaitoksen, sisäisen turvallisuuden ja terveydenhuollon.
Miten paljon yksi hallitus ehtiikään tuhota kansakunnan elämää.
Harmi, mikä moka!
Orpo rahoittaa yksityissektoria. Hyvinvointialueita leikkaa.
Ropo siirtää rahoja yksityisille. TOSIKALLIS RATKAISU.
Ringa Ropoko se siirtää nyt rahoja.
Ei hyvältä näytä, kun sote-alueet ovat koittaneet saada hommaa toimimaan tämän vuoden ajan, niin nyt hallitus tulee sotkemaan sen vähäisenkin onnistumisen, mitä alueet ovat saaneet aikaiseksi.
Suurin työtaakka lääkäreillä on kirjata työt tietojärjestelmiin. Koska oikein opitaan, ettei yksi järjestelmä toimi kaikkien käytössä, vaan pitää olla monta järjestelmää, jotka ovat kiinni yhdessä keskusjärjestelmässä. Silloin käyttö olisi helpompaa ja tieto kulkisi paremmin, kun datanomit voisivat hallita järjestelmää paremmin osissa.
Oikeistolle on aivan sama miten kansa kärsii, kunhan yritykset saavat voittoa.
Petteri ei ymmärrä.
Holhouksen.
Nyt lääkärit valittavat, kun ei ole hoitajia kirjoittamaan puhtaaksi järjestelmiin heidän hoitopäivityksiä, vaan ovat joutuneet raukat itse kirjaamaan ne. Ja vielä järjestelmiin, jotka ovat hitaita ja vaikeita oppia. Ja potilaita hoidetaan vain puolet aikaisemmasta määrästä tämän vuoksi.
Ne piäree aivan liian lujaa.
Se on se ongelma.
Petteri Lama asialla.
Lattari Pena asialle ja homma hoituu paremmin ku Shittarissa!
Orpo on ahne ja avuton johtaja.
Marinin-Saarikon hallituksen soteuudistus oli sysipaska. Hyvinvointialueita ei tarvita. Kaikki oli ennen paremmin, kun kunnat vastasivat sotepalveluista. Kulurakenne on liian raskas Suomelle. Kiitos SDP, Marin, keskusta ja Saarikko.
Saarikko istui jättimäisellä peballaan sote-uudistuksen päälle ja piaras siihen Suokustan puumerkin.
Ikävää.
Kuulehan anarkisti, kyllä tämä soten ryssi täydellisesti edellinen hallitus!!! Se alkaa olla täysin konkurssi kypsä ja nyt alkoi vielä yt-neuvottelu aika monessa paikassa, kuinka moni hoitaja tulee menettämän työpaikkansa?? Se oli jo konkurssi kypsä ennen kuin tämä nyky hallitus edes aloitti toimintansa!! Kun et tiedä asioista niin kannattaa pitää suunsa hyvin hyvin visusti kiinni!! T. Eläke palomies.
Kuka hoitaja tätä jahtaamista kestää luvataan ja petos oli tulos ollaan vielä viemässä pyhäkorvauksia. .vapaa päiviä viedään kun ei löydy sijaisia joita oli vielä joitakin vuosia,et sai valita kelle soittaa. Kyllä tää on vika on nyt jossain muualla kuin hoitajista.
Kokoomus on aina ryssinyt kaikki asiat.
Miksi otsikoit ja kirjoitat valheellista tietoa ja lausut ruman aiheettoman väitteen toisesta ihmisestä.
Tuo on vilpillistä, sillä oletan sinun tietävän, että pääministerin varat ovat hänen omiaan ja valtion varat ovat valtion omia varoja. Toivon, että et yritä väittää, että nämä varat sekoittuisivat.
Orpo on tinkimätön rehellinen pääministeri. Valtio puolestaan valvoo asianmukaisesti omia varojaan.
Tiedä tämä!!
Tinkimätön tollo!
Aina kun poliitikot sotkeutuu asioihin niin kaikki menee perheelleen.
Sori perheelleen.
OMG
Tekoälyllä toivon polulla ei reaalimaailmassa.
Apool
Sote oli kyllä kepun ja Sipilän aikaansaannos puhtaasti. Siinä sekos pää kun ei ensin onnistunutkaan vaan sitten oli jo pakko saada onnistumaan.
Ahneus sokeuttaa.
Ikävää tuhlausta.
Orpo ei haluaisi lakiesitykseen kirjattavan edes soteuudistusten yheisvaikutusta, koska se paljastaisi kaikille totuuden millä voimalla se kohdistuu joihinkin ihmisiin.
Pelkureiden touhuja, kun eivät ota vastuuta tekemisistään.
Sanni Grahn-Laasonen ei taaskaan valmistellut lakiesitystään ohjeiden mukaiseksi. Vaikutusarviot puuttuvat lakiesityksestä sanoo oikeuskansleri! - "Sosiaali- ja terveysvaliokunta sai perjantaina valmiiksi asumistukea koskevan leikkauksen käsittelyn. Hallituspuolueet poistivat tekstistä useita kohtia, joissa kuvaillaan leikkauksen negatiivisia vaikutuksia." "Kyseinen eduskunnan virkamiesten kirjoittama luonnos jaettiin valiokunnan jäsenille torstai-illan kokouksessa." "Myös heikoimmassa asemassa olevat lapset editoitiin tekstistä pois. Luonnoksessa kerrottiin näin:”Valiokunta kiinnittää huomiota, että esityksellä asumistuen muutokset kohdistuvat jo valmiiksi heikoimmassa asemassa oleviin lapsiin ja lapsiperheisiin ja esityksellä on siten lapsiperheköyhyyttä lisäävä vaikutus.” - Lopullinen mietintö:”Valiokunta kiinnittää huomiota, että asumistuen muutokset kohdistuvat jo valmiiksi pienituloisiin lapsiperheisiin, joten esityksellä on lapsiperheköyhyyttä lisäävä vaikutus.”
"Suomen perustuslain ja kansainvälisten ihmisoikeussopimusten mukaan sosiaaliturvan leikkaukset eivät saa aiheuttaa samoille ihmisille tai jo valmiiksi heikommassa asemassa oleville kohtuutonta tilannetta." "Arviossa on huomioitu, että kaikista pienituloisimmille toimeentulotuki korvaisi leikkaukset. Samalla laskennalliseen toimeentulotukeen oikeutettujen määrä kasvaisi arviolta 27% eli noin 100.000 hengellä." THL,
sormi osoittaakin hallitukseen ja valiokunnan varapuheenjohtaja Laihoon, jonka johdolla hallituksen edustajat ovat itse viivyttäneet käsittelyä. Virkahenkilöiden valmistelu ei ole kelvannut, vaan on pitänyt poistaa esityksistä hallitukselle epäsuotuisa tieto. Toki Kiuru on ollut oiva kohde syylliseksi ja media on on kiitettävästi ollut asiassa mukana.
Hatunnosto oppositiopoliitikoille, jotka ovat vaatineet vaikutusarviointeja. Tuskin hallituskaan haluaa, että tulonsiirrot siirtyvät luukulta toiselle.
Kokoomuksesta puhutaan paljon “talousosaajapuoleena”. Voidaan sanoa, että puolue on onnistunut hyvin brändäyksessä, sillä näytöt talousosaamisesta ovat olemattomia. Ainoastaan toimivat EK:n ja työnantajien kasikassarana työntekijöiden asemaa heikentäen. Voidaankin sanoa, että talousosaajapuolue Kokoomus ei ole. Kokoomus on jälleen pahaan aikaan hallituksessa ja aikoo leikata suomalaisilta (etenkin köyhiltä) paljon, vaikka taloustieteilijöiden mukaan se tekee paljon hallaa taloudelle lyhyellä ja pitkällä aikavälillä. On vaikea ymmärtää, miksi Kokoomus jatkaa samanlaista politiikkaa, vaikka sen seuraukset ovat olleet niin tuhoisia. Esimerkiksi työkyvyttömältä tai yksinhuoltajalta leikkaaminen. Perussuomalaisten kanssa ei paranna yhtään mitään, vaan lisää pitkän tähtäimen kuluja valtavasti sekä kasvattaa köyhien määrää.Leikkaukset eivät ole ratkaisu talousongelmiin, vaan ne vain pahentavat tilannetta.
Muistattehan miten ennen eduskuntavaaleja kokoomus julisti suureen ääneen, että nyt on oikea aika lopettaa velkaantuminen. Ja Perussuomalaiset puolestaan lupasivat, että pienituloisilta ei leikata ? Mauri Peltokangas TikTokissa huusi monta viikkoa ennen vaaleja että pienituloisilta ei leikata mutta mites taas kävikään heidän lupauksilleen,"kansaa" vejettiin höplästä ja lupaukset petettiin . Suurista puheista huolimatta julkisen talouden velkaantuminen ei ole loppumassa, vaan velkaa otetaan jopa enemmän kuin edellinen hallitus. Samalla pienituloisilta leikataan rajusti ja suurituloisimpia jaellaan uusia veronkevennyksia!!? Leikkauksista huolimatta Suomi velkaantuu ja rajusti. Kokoomuspersut saa velkaantumisen jatkumaan kun veroja hyvätuloisilta lasketaan Julkinen talous ei siis hallituksen politiikalla vahvistu, mutta lapsiperheköyhyys kyllä lisääntyy, ihmisten arjen turvallisuus järkkyy, nuorten tulevaisuuden usko heikkenee ja työmarkkinoiden luottamus romutetaan.
nyt näyttää oikeistohallituksella olevan meneillään todella raaka ja kylmäverinen köyhien ihmisten rankaisuprojekti käynnissä,hallituksessa taatusti tiedetään että yhdeksän kymmenestä työttömästä ei tule työllistymään,joko heitä ei palkata iän vuoksi tai osatyökyvyttömyyden vuoksi,mutta eläkkeelle vakuutusyhtiöiden "lääkärit" eivät päästä vaikka hoitavat lääkärit suosittelevat työkyvyttömyyseläkettä,nykyinen oikeistohallitus on todellakin aivan käsittämättömän epäinhimillinen,ei uskoisi että eletään 2020-lukua ja vielä suomessa,nyt "kristillis"demokraatit aateveljiensä persujen kanssa ovat tyytyväisiä kun 100 000 ihmistä lisää putoaa toimeentulotuen piiriin hallituksen leikkauksien takia ja kokkareet hieroo käsiään yhteen kun aikovat tämän kaiken lisäksi tehdä duunareista orjia uusien työmarkkinalakiensa heikennyksien avulla ja ruotsalainen kansanpuolue(rkp)kannattaa kaikkea tätä.hyvinvointivaltion tilalle tulee pahoinvointivaltio"kiitos" kuuluu nykyhallitukselle.
hallitusryhmät haluavat piilottaa ajamiensa sosiaaliturvaleikkausten todelliset vaikutukset suomalaisilta. Hallituspuolueiden syytösten taustalla onkin ilmeisesti halu kääntää huomio omasta tosiasioiden piilottelusta toisaalle, jotta ihmisiltä unohtuisi, miten kylmää politiikkaa [Petteri] Orpon (kok) hallitus on tekemässä.
Hatunnosto oppositiopoliitikoille, jotka ovat vaatineet vaikutusarviointeja. Tuskin hallituskaan haluaa, että tulonsiirrot siirtyvät luukulta toiselle.
Kokoomuksen "oikeat" varsinaiset päättäjät eli omistajat saavat halpaa, liki orjatyövoimaa ja oikeiston myöntämää runsasta tukirahaa ja sitä kautta lisää osinkoja, bonuksia, joita sitten siirtelevät hallintarekisterilain suojissa veroparatiiseihin. Tämä ei onnistu wannabee-duunari- tai persukokkareilta; he ovat mukana tyhmyyttään ja "näytön halusta", mutta ajan myötä hekin saavat tuntea "kapitalismin rautaiset lait", joilta ei purran hellä hymy tai Orpon "voisilmäpullaa muistuttava karisma" suojele enää...
Hyvä että Krista Kiuru ja oppositio tuo julki tämän porvarihallituksen tunteettoman vähäosaisten ja työttömien kurjistamisen. Tätä epäoikeudenmukaisuutta ei kansa unohda. Voimia Oppositiolle. Kokoomus ja perussuomalaiset ovat äänestäjät pettäneet katteettomilla lupauksillaan.
Hallituksen ja opposition edustajat nokittelevat toisiaan valiokunnassa. Kävellään mielenosoituksellisesti ulos kokouksesta, viivytellään ja jarrutetaan. Puuttuu vielä äänekäs salaatin rouskutus, äänekäs syvähuokailu ja röhnöttäminen pöydän päällä.
nykyinen eripurahallitushan on budjetoinut ottavansa vielä edellistä hallitustakin enemmän valtion lainaa. Heidän on ilmeisesti tarkoitus käyttää se lähinnä rikkaiden hyväksi. Orpohan viime kaudella oli muun opposition mukana hyväksymässä sen kovasti haukkumansa velanoton ja sen lisäksi Orpo olisi halunnut ottaa vielä lisääkin velkaa - rikkaiden hyväksi.
Hallitus olisi kyllä voinut itse tehdä työnsä aikataulussa ja toimittaa esityksensä ajoissa valiokunnalle käsiteltäväksi, niin ei tarvitsisi yrittää vierittää syytä "viivyttelystä" muiden niskoille. Kaikki on aina jonkun muun syytä. Vastuunkanto ei todellakaan ole nykyhallituksen osaamisaluetta.
Kiurun pitää erota. Tilalle Kiurua ministerinäkin tuurannut järkimies Aki Linden. Joku roti tässä pitää olla.
Krista Kiuru toimi viivyttelevästi ja asioita sotkien myös Sipilän hallituksen aikana. Silloin viivyteltiin niin kauan, että kunnon sote jouduttiin kuoppaamaan ja saatiin seuraavalla kaudella tilalle Kiurun susi, pitenevät jonot ja kasvavat kustannukset.
Ah nasta.
Harmi.
Sote Sanni sotki SOTEn.
Voi Petteriä..
Soteuudistuksen takia ensi keväänä pitää leikata lisää 500 miljoonaa euroa. Sote-uudistus on Kiurun käsialaa ja Marinin hallituksen junttaama susi jo syntyessään. Jonot kasvaa ja kustannukset.
Ikävää sähellystä