Paavali oli alunperin nykyisen Turkkilaisen Tarson kaupungista, missä uskontona oli Talibaanien opit. Naiset oli määrätty hiljaiseksi ja pitämään huntua päässä alistumisen merkiksi miehille. Vallan alamaisuuden merkkinä.
Muutti sitten Jeruslemiin ja alkoi opiskella Juutalaisten uskotoa, mutta ei sitä ollut alunperin.
Muutti sitten Jeruslemiin ja alkoi opiskella Juutalaisten uskotoa, mutta ei sitä ollut alunperin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Naiset: Huntu päähän ja hiljaa.
1.Kor.11
" Sentähden vaimon tulee pitää päässään vallanalaisuuden merkki enkelien tähden."
-minkä enkeleiden?
Paavalin saaman saatanan enkelin tähden, vai minkä?
Enkelit eivät vaadi ihmiseltä mitään vallan alamaisuuden merkkejä.
Islam tarkoittaa "alistamista".
Mitä muuta tämä on kuin Islamia?
1. Kor. 14:34 olkoot vaimot vaiti teidänkin seurakunnankokouksissanne, sillä heidän ei ole lupa puhua, vaan olkoot alamaisia, niinkuin lakikin sanoo.
Ṭālibān tarkoittaa ”opiskelijoita”.[4] Se on monikkomuoto arabian sanasta ṭālib (arab. طالب), joka tarkoittaa opiskelijaa, erityisesti uskonnollisten seikkojen opiskelijaa.
Vähän historian tuntemusta, islamin uskonto syntyi vasta yli 500v Paavalista , silloin oli arabimaailma vielä sivistynyt, ihmisillä oli vielä ajattelu sallittu. Kun vielä kerrotaan miten siellä oli tiede ja sivistys korkealla, joo niin oli sitten tuli islam. Nyt osaavat vain tappaa toisiaan, ja tulla Euroopan elätettäväksi ?
Aaatteet ja ajatukset, uskomukset, naisten alistamiset on syntynyt jo ihmisen aamun hämärissä kun ihmisen pahuus kehittyi, kun Saatana sai houkuteltua ihmisen perisyntiin.
1. Moos. 6:5
Mutta kun Herra näki, että ihmisten pahuus oli suuri maan päällä ja että kaikki heidän sydämensä aivoitukset ja ajatukset olivat kaiken aikaa ainoastaan pahat.
Paavali oli paha mies ja alisti naisia ja valehteli tarvittaessa eikä pitänyt sitä edes syntinä.
Room. 7:19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
Ei ihme ollenkaan, että Jumala heitti meihen Saatanan kuritettavaksi koko lopun elämän ajaksi.
Islamin ajatukset eli naisten alistaminen on vanhaa perua Lähi-Idän maissa ja muissakin kulttuureissa.
Paavali oli kiihko naisten alistamisessa.
Jumala loi miehen ja naisen tasa-arvoiseksi. Antoi molemmille omaa Henkeään. Sekä mies että nainen on tasa-arvoinen Jumalan kuva.
Saatanasta on lähtöisin ne Pavalin henget ja opit, joissa naista alistetaan.
Täällä, muiden, herkkäuskoisten sieluista piittaamatta, levitetään vaarallisia harhaoppeja ja epähistoriallisia valheväittämiä.
Muistakaa, että olemme tilivelvollisia Jumalalle jokaisesta sanastamme. Siitä, mitä hedelmää nuo sanat muissa kantoivat.
"Emmä mitää tarkottanu, mä vaa vitsailin. .." ei ole mikään selitys sille, että on tietoisesti halunnut asettaa Raamatun sanan ja henkilöt väärään valoon ja näin johdattaa heikkoja pois uskosta.
Jokaisessa ihmisessä, kurjemmassakin, on Jumalan antama henki, jota hän kateuteen asti halajaa takaisin itselleen kerran kun ihminen kuolee.
Saarn. 12:7
Ja tomu palajaa maahan, niinkuin on ollutkin, ja henki palajaa Jumalan tykö, joka sen on antanutkin.
Jes. 26:14
Kuolleet eivät virkoa eloon, vainajat eivät nouse: niin sinä olet heille kostanut, tuhonnut heidät ja hävittänyt kaiken heidän muistonsa.
Antikristuksiksi muuttuneet apostolit syyttivät jopa Pyhää Henkeä murhamieheksi Ananiaan ja Safiiran murhasta. Se jos mikä on Pyhän Hengen pilkka.
Johannes sanoi, että alkuseurakunta hajoaa, koska siellä on antikristukset ottaneet vallan.
Siksi muu seurakunta karkotti hänet sieltä pois Patmos nimiselle saarelle.
1. Joh. 2:18
Lapsukaiset, nyt on viimeinen aika. Ja niinkuin te olette kuulleet, että antikristus tulee, niin onkin nyt monta antikristusta ilmaantunut; siitä me tiedämme, että nyt on viimeinen aika.