https://www.hs.fi/kaupunki/espoo/art-2000009880622.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Kyseessä todellinen mestariteos, jossa yhdistyy mennyt Neukkila, ja sen jälkeensäjättämä rapistunut arkkitehtuuri! Luulisi Neuvostoliittoharrastajien olevan täpinöissään!
Oletteko ajatelleet, että nyt ei tarvitse tehdä kallista matkaa Venäjälle, kun NL ajan rapistunutta ruosteista rakennusta voi mennä ihmettelemään Otikseen!
Vain sirppi ja vasara puuttuvat! URAA!
Sensaatiomainen NL aikainen rakennus rakennettu Otikseen!
11
254
Vastaukset
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18036431/tamahan-on-venajalta
Ehkä rakennus ei miellytä niitä, jotka eivät ole Venäjällä käyneet edes google auton avulla, mutta on ihme, että tuo rakennus on saatu tehtyä niin todenmukaisen menneen historian näköiseksi. Liittyen varmaankin sanaan "Eurostoliitto..."? - Anonyymi
Saanen vielä huomauttaa, miten ylimmän kerrosten ikkunoiden ja katon välinen alue näyttäisi olevan vinossa - rakennuksen suunnittelija on mitä ilmeisimmin vetänyt vodkaa!
Mikä ihmeen Noli?? Sen pitäisi olla "SSSR virastorakennus" -niminen hotelli, mielellään kirjoitettuna vielä venäjäksi kyrillisillä, ja joka sisutettu tuolle ajalle tyypillisesti.
Älköön arkkitehti välittäkö negatiivisista valituksista - valittajat eivät luultavasti osaa antaa arvoa historiallisesti tärkeälle arkkitehtuurille?
Mutta sensaatiomainen se kyllä on! Luulin, että kuva oli tosiaan erehdyksessä otettu Venäjältä! Tietääkö mitä arkkitehti on tehnyt, vai keskittyykö hän valittamaan osaamattomuuttaan? Ei suinkaan sillä tavalla? - Anonyymi
Tuo rakennus pysyy varmaan vuosikymmeniä uopean ja muuttumattoman näköisenä. Ikkunapeltien tai betoniraudoitusten ruosteet ja valumajäljet eivät muuta talon ulkonäköä.
Koko rakennus on valmiiksi ja ennakoivasti pellitetty ruosteisilla ikkunakehyksien pellityksillä.
Espoon Kaupungin julkisivu- ja rakennusvalvonta on onnistunut erinomaisesti tehtävässään. Siksi jään innolla odottelemaan Espoolaisten Talon valmistumista Esbo centrumiin.
https://www.safa.fi/kilpailu/espoolaisten-talo/ - Anonyymi
Tämän talon työnimi oli "Putinin kosto espoolaisille" jo raksamiestenkin suussa.
Karmeata jälkeä ja taloa tehtiin, mutta pakko tehdä, kun piirustuksissa niin luki.
Putinin Kosto on ja pysyy maisemassa.- Anonyymi
Kiitos tuosta tiedosta! =D
- Anonyymi
Kuuli raksamiehiltä, että talo oli ”Kokoomuksen kosto espoolaisille”. Tuleva Keilaniemen pilvenpiirtäjä on ”Kosto 2”.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuuli raksamiehiltä, että talo oli ”Kokoomuksen kosto espoolaisille”. Tuleva Keilaniemen pilvenpiirtäjä on ”Kosto 2”.
*kuulin
- Anonyymi
"Karmeata jälkeä ja taloa tehtiin, mutta pakko tehdä, kun piirustuksissa niin luki."
Ei mikään muu ole pakko, paitsi syntyminen ja kuoleminen.
Mutta tosta voi vetää toisenlaisenkin version näin USA:n läsnäolon takia.
Karmeata jälkeä tehtiin, mutta pakko kiduttaa, kun ohjeissa niin luki.
Ja en usko, etteikö tämä auktoriteettiuskovaisilla suomalaisilla olisi mahdollinen skenaario. Johan sitä on opiskeltu sammakon kanssa ja "ammuttu porukkaa rivissä".
Niin pitkään porukat pysyy kuosissa kun ruokaa on, ja järkevät johtajat. Kun tämä kaikki menetetään, homma vajoaa kivikaudelle, kuten nykyään on - suurin osa ei tiedä raudan etsinnäistä ja muokkauksesta. Teknisesti kivikausi.
- Anonyymi
Siihen on haettu röttelömäisyyttä. Paikalleen jätetyt rakennustelinneetkin olisivat esteettisemmät. Kalasatamankin tornitalojen yläosat muistuttavat afrikkalaisen slummin röttelötaloja.
- Anonyymi
Afrikkakin kostaa jo meille, jonkin keksimänsä arkkitehtivaihdon linkin kautta. Kuka noi talot Kalasatamaan on piirtänyt?
Sinne Afikan pääkaupunkiinkin on jo kiirinyt tieto, että perussuomalaiset leikkaa kehitysyhteistyön määrärahoja. - Anonyymi
Korkeuksiin nostettuna iso röttelö näkyykin hyvin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28010316K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2456006Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735434PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955048Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193325Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92714- 2142622
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172444- 282294
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822217