Ihonäyte eli biopsia

Anonyymi-ap

Mitenkä turvallisena pidätte koepalan ottamista iholta jossa voi olla vakavakin sairaus?

Kun olen monilta ulkomaisilta sivustoilta löytänyt varoituksia että esimerkiksi mahdollinen syöpäkasvain voi lähettää irtonaisia soluja verenkiertoon koepalan ottopaikan haavasta?

"Needle tract seeding" eli neulaotteen yhteydessä voi jäädä näytesoluja ihon sisään ja kasvamaan, tai joutua verenkiertoon.

Entä stanssilla 3-6 mm kokoinen pyöreä terävä näytteenottoväline?

Onko kokemuksia ja mielipiteitä?

5

643

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ulkomaisilla sivutoilla puhutaan tuosta neulanäytteen mahdollisesta solujen levittämisestä ja kotimaisilla sivuilla kehutaan stanssinäytteen turvallisuudesta.

      Ota tuosta nyt selvää?

    • Anonyymi

      Parempi kun varoo syöpäläisiä.

      • Anonyymi

        Sitä ei ehkä voi valita siinä vaiheessa kun on jo epäilyttävä kohde josta varmuuden vuoksi on otettava näyte.
        Mutta ilmeisesti näytteen ottaminen on pienempi vaara. Ja suuri helpotus etenkin siinä tilanteessa jossa näyte osoittautuu vaarattomaksi.


    • Anonyymi

      Onkohan kenelläkään samaa ongelmaa, että kukaan ei halua ottaa ihonäytettä alueelta jolla on ihomuutos?
      Olen kokeillut jo kahdelta eri yleislääkäriltä ja kumpikin on valitellut etteivät halua ottaa näytettä koska alue on herkkä.
      Toinen sanoi että ihotautilääkäri voisi ottaa ja olenkin nyt varannut ajan sellaiselle, mutta aika on melkein kuukauden päässä.
      Kun on kuitenkin neuvottu että ihomuutoksia ei kannattaisi kahta viikkoa pidempään seurata, jos ne eivät itsekseen parannu.
      Huolestuttaa että aikaa kuluu ja jos jotain vakavampaa sitten löytyy, on hukattu ainakin reilu kuukausi turhiin lääkärikäynteihin jotka eivät ole johtaneet mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      169
      22175
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      66
      9237
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      20
      6472
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      65
      6222
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      179
      5836
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      321
      5340
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      29
      4866
    8. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      83
      4483
    9. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      89
      4271
    10. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3760
    Aihe