Mitenkä turvallisena pidätte koepalan ottamista iholta jossa voi olla vakavakin sairaus?
Kun olen monilta ulkomaisilta sivustoilta löytänyt varoituksia että esimerkiksi mahdollinen syöpäkasvain voi lähettää irtonaisia soluja verenkiertoon koepalan ottopaikan haavasta?
"Needle tract seeding" eli neulaotteen yhteydessä voi jäädä näytesoluja ihon sisään ja kasvamaan, tai joutua verenkiertoon.
Entä stanssilla 3-6 mm kokoinen pyöreä terävä näytteenottoväline?
Onko kokemuksia ja mielipiteitä?
Ihonäyte eli biopsia
5
751
Vastaukset
- Anonyymi
Ulkomaisilla sivutoilla puhutaan tuosta neulanäytteen mahdollisesta solujen levittämisestä ja kotimaisilla sivuilla kehutaan stanssinäytteen turvallisuudesta.
Ota tuosta nyt selvää? - Anonyymi
Parempi kun varoo syöpäläisiä.
- Anonyymi
Sitä ei ehkä voi valita siinä vaiheessa kun on jo epäilyttävä kohde josta varmuuden vuoksi on otettava näyte.
Mutta ilmeisesti näytteen ottaminen on pienempi vaara. Ja suuri helpotus etenkin siinä tilanteessa jossa näyte osoittautuu vaarattomaksi.
- Anonyymi
Onkohan kenelläkään samaa ongelmaa, että kukaan ei halua ottaa ihonäytettä alueelta jolla on ihomuutos?
Olen kokeillut jo kahdelta eri yleislääkäriltä ja kumpikin on valitellut etteivät halua ottaa näytettä koska alue on herkkä.
Toinen sanoi että ihotautilääkäri voisi ottaa ja olenkin nyt varannut ajan sellaiselle, mutta aika on melkein kuukauden päässä.
Kun on kuitenkin neuvottu että ihomuutoksia ei kannattaisi kahta viikkoa pidempään seurata, jos ne eivät itsekseen parannu.
Huolestuttaa että aikaa kuluu ja jos jotain vakavampaa sitten löytyy, on hukattu ainakin reilu kuukausi turhiin lääkärikäynteihin jotka eivät ole johtaneet mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39906Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad32644- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578- 25555
Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30547Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523