Olen harkinnut oman auton myymistä ja ykstyisleasingin ottamista 16-24kk sopparilla.
Verkkopankista kun tutkin rullaavaa 12 kuukauden jaksoa, niin auto maksaa keskimäärin 430€/kk minulle. Tuo koostuu seuraavasti; vakuutukset ja verot 130€/kk, diesel 170€/kk sekä huollot ja rengasvaihdot(autossa vain yhdet vanteet joihin kumit vaihdetaan) 130€/kk.
Sitten jos arvonalentumaa miettii lisättynä sillä, että autoliike ottaa välistä katteensa, niin alentuma noin 250€/kk. Itse myytynä summa pienempi.
Tekisi siis 680€/kk mitä auto maksaa.
Koska liki kaikissa yksityisleasing soppareissa pitää itse maksaa vakuutukset ja verot sekä polttoaine, niin 500€/kk olisi hyvä taso leasingmaksuille. Kun nuo muut tulevat päälle, niin pysytään samassa tasossa kuin oman kustannukset. Tässä vähän vaihtelua onko hybridi vai sähkö, mutta dieseliä tai bensaa en ota.
Toisaalta vanhasta autosta saadut rahat kun sijoittaa varovaisesti 5% tuotolla vuodessa, niin se tekee 100€/kk hyvää. Tuon rahan verran periaatteessa voisi hyvästä yksilöstä enemmän maksaa ja kustannusvaikutus säilyy samana.
Mitenhän muut ovat laskeneet vastaavia? Toisaalta ahdistaa että suoraan menee noin 650€/kk, vaikka menee se nytkin, mutta osin huomaamatta arvonalentumana. Mutta idea että saa rahat pois autosta muuhun käyttöön polttelee pahasti 😊
Yksityisleasing kannattavuus vs oma auto
Anonyymi-ap
3
195
Vastaukset
- Anonyymi
Autoliike ei tee tappiota leasingilla. Maksu on sovitettu siten että autosta saadaan hyvä kate kun vielä huomioidaan sopimuskauden jälkeen saatava myyntivoitto.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315770Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?283849HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2962505- 1291794
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311493Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3841454Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101233- 131203
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76962- 115925