Perussuomalaiset ja lestadiolaiset

Onko perussuomalaisten/äärioikeiston kannattajissa lestadiolaisia?
Juha Kärkkäinen oli ilmoittautunut äärifasistiseksi ja-rasistiseksi itsensä ilmoittaneen Sinimustan liikkeen jäseneksi. Juha Kärkkäinen ei kuitenkaan vastoin yleistä luuloa ole lestadiolainen?
22968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Lestadiolaisetkin kavahtaa persuja...kuvaavaa...

Äänestä

kristillisnatseja löytyy kaikista herätysliikkeistä myös körteistä.

Äänestä

Ylivoimaisesti suurin osa lestadiolaisista on perinteisesti äänestänyt keskustaa. Ehkä viimeisten reilun kymmenen vuoden aikana myös perussuomalaiset puoluetta.

Äänestä
  • Kepu, kokoomus, kaksi suurinta siinä suhteessa. Aikoinaan vasemmistossakin oli lestadiolaisia, mutta vähän.

    "Yhteensä 47 lestadiolaislähtöistä poliitikkoa
    toimi eduskunnan jäseninä 1917–2019. Heistä 81!%
    lukeutui SRK-vanhoillisiin ja 9!% Rauhan sanan
    ryhmään. Näistä poliitikoista kaksi kolmasosaa
    kuului maalaisliitto-keskustaan ja 23!% vanhasuo-
    malaisiin tai kokoomukseen. Vain neljä prosenttia
    lukeutui poliittiseen vasemmistoon, joka herätys-
    liikkeessä on yleensä torjuttu. "

    https://hoay.fi/wp-content/uploads/2021/04/SUOMEN-KOLME-LESTADIOLAIS-LA%CC%88HTO%CC%88ISTA%CC%88-PA%CC%88A%CC%88MINISTERIA%CC%88.pdf

    Äänestä

  • Lestaadioliaset käännytettiin Kekkosen ruplilla keskustalaisiksi tai siis maalaisliiton jäseneksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Lestaadioliaset käännytettiin Kekkosen ruplilla keskustalaisiksi tai siis maalaisliiton jäseneksi.

    Sekä Urho että Sylvi tekivät parannuksen Lestadiolaisuureen loppumetreillä. Tällaista tietoa on tullut.

    Äänestä

Kuka muista Kärkkäisen rokotekriitisyyden, korona sekoilut ja kiihottamiset kansanryhmää vastaan. Hän on tuomittu mies

Äänestä
  • Mutta Juha Kärkkäinen ei ole lestadiolainen.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mutta Juha Kärkkäinen ei ole lestadiolainen.

    Onko sitten körttiläinen?

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mutta Juha Kärkkäinen ei ole lestadiolainen.

    Työntekijöissä suuri osa ainakin on.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Mutta Juha Kärkkäinen ei ole lestadiolainen.

    Kyllä Kärkkäinen oli Lestadiolainen mutta onkai jättänyt tuon uskon

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Kyllä Kärkkäinen oli Lestadiolainen mutta onkai jättänyt tuon uskon

    Huonompaan seurakuntaan on näin ollen muuttanut 🤔

    Äänestä

Lestaadiolaiset eduskunnassa ja politiikassa - keitä he ovat?

Äänestä
  • Ota pois tuuo ota pois nyt eti

    Äänestä

Perussuomalaisten uskonnollinen koti on Helluntaikirkko, muutamia harvoja poikkeuksia lukuunottamatta.

Äänestä

Lestodilainen pitta rakasta kaiki lahinmainen.

Äänestä

Persu(kannattaja)t on lestojakin pahempia. Persuhurmoksessaan ne (kannattajat) kusee omille kengilleen huutaen heil hallapurraansa, lestat sentään tajuaa oman etunsa, persukannattajat ei.

Ikävintä on, että persukannattajat kannattaessaan valehtelevia edustajiaan aiheuttavat myös fiksummalle väestönosalle vahinkoa, sellaiselle, joka tajuaakin sen, persukannattajathan ei tajua, kun ovat tyhmiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko perussuomalaisten/äärioikeiston kannattajissa lestadiolaisia?
Juha Kärkkäinen oli ilmoittautunut äärifasistiseksi ja-rasistiseksi itsensä ilmoittaneen Sinimustan liikkeen jäseneksi. Juha Kärkkäinen ei kuitenkaan vastoin yleistä luuloa ole lestadiolainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu