Väinö Voipio - Pelotuksen vapari

Anonyymi-ap

Vaparit jakavat vuosittain Väinö Voipio -palkintoa. Väinö Voipio oli vapari aikana, jolloin toiminnassa oli vielä järkeä. Sittemmin homma on mennyt pornoksi ja Ylikosken jaaritteluksi. Jäsenmäärä tippuu tippumistaan.

Mutta edes Väinö Voipio ei ollut sellainen sankari kuin vaparit totuudenvastaisesti haluavat esittää. Hänen henkilökuvastaan on tietoisesti leikattu pois iso ja merkittävä osa: Voipion kamppailu valtionkirkon puolesta.

Voipio palveli vuonna 1918 valkoisten laittomassa kenttäoikeudessa. Kyseinen organisaatio langetti runsaasti kuolemantuomioita ja raskaita vankileirituomioita, mikä on miltei sama asia. Vankileireillä kuoli yli 12000 vankia nälkään ja sairauksiin.

Tuomitut kannattivat yhteiskunnallisia uudistuksia, muun muassa kirkon ja valtion erottamista. Näitä Voipio syöksi kuoleman kitaan. Voipio on kirjoittanut kirjan Pelotuksen uskonto. Hän itse oli Pelotuksen Vapari.

Tällaisen henkilön nimissä vaparit jakavat palkintoaan! Mikä vapareita vaivaa? Ovatko he sekaisin? Ihannoivatko he raakuuksia?

16

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ”…vaparit totuudenvastaisesti haluavat esittää.”

      Vaikuttaa, että vapariuden olemus on valehtelussa tai valikoidussa totuudessa. Tähän olen törmännyt monta kertaa.

      • Anonyymi

        Luodaan näitä sankarikuvia aivan harhaisesti. Erotkaa noista harha-ajattelijoista.


    • Anonyymi

      Avaaja antivapari valehtelee sumeilematta, vaikka Jori Mäntysalo juuri pari päivää sitten kertoi seikkaperäisesti asian todellisesta laidasta 1918.

      • Anonyymi

        Mikä tuossa oli muka valhetta? Väitätkö, ettei Voipio ollut lahtarituomari. Oli kyllä. Se on tieteellisesti oikein todettu. Mutta vapareille tiede ei merkitse mitään. Ihan huuhaata. Sen sijaan, että kertoisitte palkintoa jakaessanne tieteellisesti perustellun totuuden Voipioista, kerrotte omia satujanne. Sitten tulet vielä syyttämään valehtelusta! Mikä röyhkeys!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä tuossa oli muka valhetta? Väitätkö, ettei Voipio ollut lahtarituomari. Oli kyllä. Se on tieteellisesti oikein todettu. Mutta vapareille tiede ei merkitse mitään. Ihan huuhaata. Sen sijaan, että kertoisitte palkintoa jakaessanne tieteellisesti perustellun totuuden Voipioista, kerrotte omia satujanne. Sitten tulet vielä syyttämään valehtelusta! Mikä röyhkeys!

        "Mikä röyhkeys!"

        Mikään ei ole vapareille liian röyhkeää, kun he ajavat omaa uskonnonvapauden vastaista viha-agendaansa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Joo toi Lampen oli seko.


    • Anonyymi

      Jos vaparit olisivat oikeasti vapaita, he voisivat tunnustaa reilusti, että tämä on kiusallinen yksityiskohta. Sitten voisi reilusti päättää, haluaako jatkaa palkinnon jakamista silti ja korostaa Voipion muita ansioita tätäkään asiaa peittämättä. Toinen vaihtoehto olisi palkinnon nimen muuttaminen. Mutta ei vaparit pysty tällaiseen kypsyyteen, vaan kiusallista puolta yritetään lakaista maton alle. Siellä se kuitenkin on ja räjähtää vielä silmille. Kypsymätöntä.

      • Anonyymi

        Ei kannata jäädä tuohon sekoporukkaan. Ero vapareista on järkevää.


    • Anonyymi

      Rehellisyys ja avoimuus tosiasioille ei ole vaparien vahva puoli.

      • Anonyymi

        Vapareita kiusaa,kun VV ei ollut kommunisti. Se tulisi tuosta ilmi. Siksi ovat hiljaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vapareita kiusaa,kun VV ei ollut kommunisti. Se tulisi tuosta ilmi. Siksi ovat hiljaa.

        Toisaalta ei heitä häiritsekään, että tyyppi on lahtarituomari. Sopii silti palkinnon nimeksi.


    • Anonyymi

      Tähän sopii hyvin se, että monet vaparit ymmärtävät Hamasin terroritekoja.

      • Anonyymi

        Sairasta!


    • Anonyymi

      Väinö Voipio

      Jiihaaa.mikä jätkä?
      Nokkaan heti kun tavataan sekopää!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe