Ulkoministeriön mielestä Suomen ei kannata yrittää purkaa Ahvenanmaan demilitarisointia tai lakkauttaa Venäjän konsulaattia
tietojen mukaan ministeriön virkamiehistö säilyttäisi nykyisen tilanteen Ahvenanmaalla, koska sen muuttaminen olisi juridisesti vaikeaa. Ylen tiedot perustuvat toisistaan riippumattomiin lähteisiin.
VUONNA 1940 perustettu Venäjän Ahvenanmaan-konsulaatin kohtalo liittyy kokonaiskysymykseen Ahvenanmaan erityisasemasta.
Herää vain kysymys miksi jollain venäjän federaatiolla on konsulaatti vuoden 1940 sopimuksen perusteella Ahvenanmaalla kyseinen sopimus on tehty neuvostoliiton kanssa ?
Venäjän federaatio on perustettu 1991 ja se on vain yksi osa hajonnutta neuvostoliittoa.
Eikö tämä vitun suomettuminen ala jo riittämään tältä erää.
tietojen mukaan ministeriön virkamiehistö säilyttäisi nykyisen tilanteen Ahvenanmaalla, koska sen muuttaminen olisi juridisesti vaikeaa. Ylen tiedot perustuvat toisistaan riippumattomiin lähteisiin.
VUONNA 1940 perustettu Venäjän Ahvenanmaan-konsulaatin kohtalo liittyy kokonaiskysymykseen Ahvenanmaan erityisasemasta.
Herää vain kysymys miksi jollain venäjän federaatiolla on konsulaatti vuoden 1940 sopimuksen perusteella Ahvenanmaalla kyseinen sopimus on tehty neuvostoliiton kanssa ?
Venäjän federaatio on perustettu 1991 ja se on vain yksi osa hajonnutta neuvostoliittoa.
Eikö tämä vitun suomettuminen ala jo riittämään tältä erää.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Niinpä.
Tänään ilmoitettiin että konsulaatti saa jatkaa
toimintaansa.
50 000 vasta ääntä ei riittänyt??????????!
A-maa on Naton sisämerellä ja kahdenNato-maan ( Ruotsi pian) välissä.
Ei sitä kukaan uhkaa.
Antaa olla sinällään.
Suomiko kohtelias.
Herra jee, niin paljon törkyä on päättäjiemme vaakakupissa että joku oman edun nimissä tehty järkevä päätös ei puntarin kieltä liikauta.
Yksikään vakavasti otettava presidenttiehdokas ei halua menettää Ahvenanmaan ääniä. :)
Jotain hyviä uutisia välillä, sotakiihkoon vajonneesta Suomesta. Toivottavasti saavat junayhteydet Pietariin ja itäiseen Suomeen turisteja. Se olisi osoitus siitä, että Suomella on jonkinlainen itsenäinen päätösvalta omasta ulko- ja talouspolitiikasta.
Venäjällä ei koskaan ole ollut demokratia vaan aina jonkinlainen yksinvaltias, joko puolue tai keisari. Putin yrittää olla niitä kaikkia sillä hänellä on yksi kulissipuolue ja valtava väkivaltakoneisto takanaan. Venäjä NL.n ja sen kommunismin konkurssin jälkeen ei tiennyt mikä olisi uusi suunta ja siksi takertui kommunismin rippeisiin ja kun pää tuli vetävän käteen, niin tarrasi fasismiin kuin hukkuva oljen korteen. Nykyinen Venäjä on paitsi agressiivinen roistovaltio, niin myös kleptomaanien valtakunta. Jokainen varastaa sen minkä ehtii ja uskaltaa ja venäläinen kyllä uskaltaa kun takana on kommunismin opit.
Tänään syntyvä suomalainen ei tule pitkänkään elämänsä aikaan näkemään itänaapurissamme demoktaattista moniarvoista ja ystävällistä valtioita. Siihen olisi kyllä mahdollisuutta jos Venäjä hajoaisi sisäpoliitisen kehityksen myötä useaan pienempään valtioon. Tällöin tie on tietenkin pitkä ja kivinen mutta joskus sen päässä vallitsisi hyvä naapuruus ja rauha ilman uhkailua.
Kun Venäjä on sitä mitä tänään näemme, niin en voi olla ihmettelemättä miten Suomen valtiohallinnosta ja onneksi vain pienestä osasta kansaa löytyy edelleen kommunismin ja nykyisen fasismin ymmärtäjiä ja tukijoita. Sosialismi on kansakunnan syöpä mutta ei tuo Venäjän nykyinenkään tauti ole sen lievempi.
https://www.verkkouutiset.fi/a/toivattavasti-tama-ei-ole-totta-tutkija-allistyi-tiedoista-venajan-konsulaattiin-liittyen/
Toivottavasti tämä ei ole totta. Jos on, tarkoittaisi se sitä, että suomalainen viranomainen ei ole valmis lisäämään Suomen turvallisuutta, koska se olisi ´vaikeaa´,
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/us/bc65e11a-9e4b-46df-831c-0df3ce9b1153?ref=ampparit:fad4
Maarianhaminan-konsulaatin lakkauttaminen on ihan eri kysymys kuin toistuvasti esiin nouseva kysymys Ahvenanmaan demilitarisoinnista, joka on paljon mutkikkaampi. Maarianhaminan-konsulaatti perustettiin vuonna 1940 tehdyllä sopimuksella, jonka Neuvostoliitto pakotti Suomen hyväksymään.
”Venäjän konsulaatti ei suorita vuoden 1921 Ahvenanmaan sopimuksen monitorointia, vaan se harjoittaa ihan omaa toimintaansa. Se on Suomen suvereniteetin loukkaus. Nyt kun Venäjä on yksipuolisena toimena sulkenut nämä Suomen konsulitoimipisteet, nyt Suomella olisi rauhallisesti, mitenkään provosoitumatta ihan ainutlaatuinen tilaisuus sanoa vuoden 1940 sopimus irti
Sopimus Venäjän kanssa liittyy Ahvenanmaan statusta koskeviin sopimuksiin, jotka taas liittyvät Suomen valtion rajoihin.
"Venäjän konsulaatti ei suorita vuoden 1921 Ahvenanmaan sopimuksen monitorointia, vaan se harjoittaa ihan omaa toimintaansa. Se on Suomen suvereniteetin loukkaus."
Suomen ja Venäjän sopimuksessa todetaan, että demilitarisaatiota monitoroi Ahvenanmaan konsulaatti. Sen ohessa se voi tietenkin harjoittaa Wienin konsulisopimuksen mukaisia toimintoja. Konsuliedustusto ei ole tietenkään suvereniteetin loukkaus, sillä Suomi on hyväksynyt sopimuksella sen sijainnin. 😂😂
Mitä tulee vastavuoroiseen diplomaattisuhteiden kaventamiseen, niin se hoidetaan muiden konsulitoimintojen kautta.
Ulkoministeriöltä pyydettiin lausuntoa sopimusjuridiikasta. Asia ei ole vain Suomen ja Venäjän välinen. Ahvenanmaan status on määritelty KOLMELLA kansainvälisellä sopimuksella, jotka määrittelevät samalla Suomen valtion rajat.
Historia on näet se, että Ahvenanmaa halusi liittyä Ruotsiin. Aluekiista vietiin YK:n edeltäjän - Kansainliiton - ratkaistavaksi. Se päätti, että Ahvenanmaa jää osaksi Suomea sillä ehdolla, että siitä tehdään demilitarisoitu autonominen alue, jonka kielellisistä oikeuksista pidetään huolta.
Sopimukset liittyvät toisiinsa, eivätkä ole yksin Suomen purettavissa. Sopimusten allekirjoittajien pitäisi suostua purkamiseen. Se veisi huomattavasti aikaa, ja kenties jouduttaisiin solmimaan uusi sopimus.
"Eikö tämä vitun suomettuminen ala jo riittämään tältä erää."
Lapselliset oletukset aiheuttavat pettymyksiä.
Ahvenanmaalla oli aikanaan jotain strategista merkitystä.
Ei enää.
Se on nyt osa Naton jäsenmaata ja Naton sisämeren sylissä.
Mahdollinen hyökkääjä panee vain päänsä pölkylle.
Spasiba!
Nato Tiltu tuossa avauksessaan äityi pöyristyneenä ihmettelemään Aihvenanmaan Autonomista hegemonia asemaa ja sen Demilitarisoinnin Nato Tiltustolle tuottamaa alituista tuskaa.
Nato Tiltu ei kestä!!!