Kokoomus on kepulle ja persulle tuhoksi

Persuistahan ei ole vasta kuin toinen mittaus menossa, mutta samalla tavalla kokoomus porskuttaa ollessaan kepun ja persujen kanssa hallituksessa. Teflonia on kokoomus, koska vain hallituskumppaneiden kannatus laskee.
6120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomelle myös.

Palvelunestohyökkäyksen syyksi on kerrottu ulkoministeri Elina Valtosen kommentit.

Äänestä

Se on jännä miten kokoomuslainen politiikka pudottaa hallituskumppaneiden kannatusta mutta sekoomus tosiaan on teflonia kuten aloittaja sanoo.

Äänestä
  • Keskustalla ei ole sellaista mediaa , jossa se saisi puolueetonta käsittelyä. Iltalehti, Iltasanomat, MTV kokoomuksen puudeleita. Yle ja Hesari suosivat kokoomusta mutta lisäksi myös demareita ja vihreitä.

    Äänestä

  • Ihan ymmärrettäväähän tuo on. Suomesta löytyy aina sen verran paljon varakkaampaa väkeä, että Kokoomus menestyy vaaleissa yleensä paremmin kuin muut oikeistopuolueet. Tällöin Kokoomus pääsee aina kuskin paikalle hallituksessa ja pystyy pitkälti sanelemaan päälinjat. Hallitusneuvotteluissa muille puolueille heitellään pikku karkkeja joilla saadaan aikaan enemmistöhallitus, mutta karkit ovat pieniä ja yleensä osoittautuvat muille puolueille lopulta karvaiksi. Nykypuolueista käytännössä ainoastaan SDPllä on realistiset mahdollisuudet voittaa Kokoomus tulevissa eduskuntavaaleissa.

    Lisäksi Kokoomuksella on tunnetusti uskollisimmat äänestäjät, jotka eivät yleensä jää vaalipäivinä kotiin, kuten moni muiden puolueiden kannattajista.

    Äänestä

Tyypillinen kokoomuslainen on kuin virveliä sitkeästi samoilta jalansijoiltaan heittelevä kalastaja. Saalista ei välttämättä tule, tai tulee huonosti. Mutta todennäköisesti joskus tärppää.

Sitten on nämä aktiivisesti rantoja kulkevat heittelijät, jotka eivät välttämättä saa sen enempää saalista, mutta yrittävät eri taktiikalla.

Ja kalathan häiriintyvät ylimääräisestä metelistä.

Sitkeys siis palkitaan, toisinaan. Kokoomustahan ei Kekkonen päästänyt koskaan päsmäröimään, mutta nyt onkin eri ääni kellossa.

Jaksaa jaksaa ;-D

Äänestä

Kekkonen piti iikollit ulkona hallituksista, koska nämä olivat natsiliittolaisuuden kannattajia. Aivan oikein ja sopii perskokkareisiinkin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Persuistahan ei ole vasta kuin toinen mittaus menossa, mutta samalla tavalla kokoomus porskuttaa ollessaan kepun ja persujen kanssa hallituksessa. Teflonia on kokoomus, koska vain hallituskumppaneiden kannatus laskee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu