Uskovat uskovat salaliittoihin keskimääräistä useammin, ainakin, jos tarkastellaan keskustelupalstoja. Tiedän myös muutenkin uskovia, joilla on ongelmana uskominen humpuukiin. He myös seuraavat niin sanottuja vaihtoehtomedioita muita enemmän. Tämä on havainto. Mistä asia johtuu?
Lightning
Lightning
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mihinkä salaliittoon aloittaja kuuluu?
Jos jotain sanaa hokee monta kertaa peräkkäin, kyseinen sana menettää hetkellisesti merkityksensä. Jokainen voi itse testata kotona: mene peilin eteen ja toista ääneen normaalilla nopeudella 20 kertaa peräkkäin "peruna" (sana voi olla mikä vain). Harjoituksen jälkeen "peruna" ei enää ole "peruna". Käsitteet palautuvat normaaleiksi ajan myötä.
Kun harjoitusta toistetaan eri päivinä ja eri yhteyksissä (lue kokoukset), taitavat mielensorkkijat (lue puhujat) pystyvät antamaan "peruna"-käsitteelle täysin uuden merkityksen, joka istutetaan uhrin mieleen. Ihminen ymmärtää edelleen, että peruna on peruna, mutta alitajuntaan istutettu uusi merkitys sotkee asiat. Ihminen ei enää olekaan aivan varma, kumpi on oikein. Näin syntyvät salaliittoteoriat ja niiden uhrit, jotka niiihin uskovat.
Edellä "peruna" on kuvitteellinen käsite. Todellisuudessa sen tilalla olisi jotain "Trump on messias", "Maailmanloppu on lähellä" tai "Uusi maailmanjärjestys" tapaista.
Mietin, tehoaako kaikki kaikille? Onko jotkut ihmiset helpommin uskoteltavissa? Koen itsekin olleeni aikoinaan hyvin vietävissä. Tavallaan uskonnoissa on sellainen nokkimisjärjestys, että pastoreita pitää kunnioittaa, ei saa kyseenalaistaa...jos kyseenalaistaa, tulee paljon ryhmäpainetta, jolla kyseenalaistava laitetaan ruotuun esim syyllistämällä ja uskottelemalla, että syyllistäjä on esim sairas tai muuten käyttäytyy huonosti, jopa hengellisesti pahan kautta..tai on psykopaatti, kuten joku jo tähänkin ketjuun laittoi....olen itse tosi kiltti ihminen ja muiden negatiivinen suhtautuminen voi olla vaikea käsitellä, syyllistännitseöni myös helposti, minua voidaan helposti yrittää hallita syyllistämällä...ehkä sitä ei enää niinkään pysty näissä palstajutuissa tekemään..
Kyllähän ihmiset voivat toki pyrkiä hallitsemaan missä tahansa, mutta erityisen voimakasta olen kokenut sen olleen siinä, kun on tekemisissä "kunnon uskovien kanssa".
Lightning
Jos uskoo yhteen epärationaaliseen uskomusjärjestelmään, on helpompi omaksua muitakin.
Luovu sitten kommonismista, Venäjän trolli.
Tiedät aivan väärin,tein sinusta tämän havainnon,kuin myöskin sen että valehtelet,tai ainakin liioittelet sen suhteen,miten hyvin uskovaisia olet tutkinut.
Nimittäin jos noin kovin tutkit,vaikutat psykopaatilta stalkkerilta.
Ei se isoa tutkimusta vaadi, jos tätä palstaa vähänkään vilkaisee, olen ollut myös muilla palstoilla ja monet uskomukset perustuvat salaliittoihin. Se on tavallaan uskovalla odotusarvo, jolla voi perustella itselleen maailmanlopun olevan lähellä ja Jeesuksen odotus.
Lightning
Haluavatko ihmiset paeta todellisuutta?
Missä vaiheessa usko voi kääntyä ihmistä itseään vastaan ja salaliitot muuttuvat pelokkaaksi ajatuksiksi esim vakoilusta, jota NATO tai Amerikka harjoittaa?
Lightning
Koronarokotteet aiheuttivat paljon pelkoa etenkin uskovissa. Rokotteista pelättiin olevan jopa mikrosiru ja ja niiden avulla on tuotu esiin ajatuksia jopa ihmisten harventamisesta. Faktat eivät pure tosiuskoviin...jos heille sanoo, että miksi ihmeessä rikkaat pohatat haluavat harventaa etenkin länsimaisia ihmisiä joilla on varaa rokotteeseen, miksi kohteena olisi hyvinvointivaltioiden kansalaiset?
Lightning
Toimivat disinformaatiot, ovat sellaisia jotka leviävät ja jotka saavat kannatusta...vaikka ne olisivat järjenvastaisia.
Lightning