Sähköauto on epäekologinen valinta. Niiden akkujen mineraalien louhinta kun tuhoaa luonnon. Suomessakin puuhataa tiukkaa kaivoslakia, ettei luontoa pilattaisi uusilla kaivoksilla. Sähköäkin saa kohta vaan tuulella. Milläs ajelet sydäntalvella kun ei tuule ja pakkasta 30. Häh? Eihän silloin toki sähkäsuto edes liiku. Niissä joku pakkasrajoitin , ei saaajaa yli 16 asteen pakkasilla. Kyllä silloin vanha kunnon dieseli höräytetään tulille, arktista laatua tankissa tottakait. Itsellä sellainen nelivetomaasturi. Pääsee vaikka olisi luntakin tiellä.
Vihreät kieltäneet akkumetalli louhinnan
Anonyymi-ap
6114
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
SUS Suomeen.
Palstapölhö Trumpin asialla!
"Yhdysvaltain entinen presidentti, eriasteisista petoksista tällä hetkellä syytteessä oleva Donald Trump on avannut sanaisen arkkunsa sähköautoista."
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/8ed0642a-ed16-4c7f-a7ea-f3dd2a173df8
Kertoo paljon palstapölhön sipilistisestä arvomaailmasta!
Akkuautot syö energiaa paljon.
Tekisivät kepulaisella uusituvalla turpeella toimivia autoja, paska lentää ja vesistö menisi siinä samalla. Kepulainen uusituva turve on kuin mettä ja hunajaa.
Turve on todellakin uusituva luonnonvara. Se uusiutuu optimiolosuhteissa jopa 6000 vuodessa.
Näin on näreet.