Lääkeet loppu Apteekeista.

Mistä johtuu että lääkeiden saatavuus,ei kata tarpeita.?
Esim: verenpaine lääke loppumassa ja Apteekari sanoi tämän lääkeen saatavuuden
saada vasta Marraskuun lopulla.(Soteko tässä alueillaallan ottanut vallan myös lääkeiden saatavuuden osalta.)Lääke sattaa olla loppu koko alueen apteekeista,suosittelevat hakemaan 100km päästä lääkeitä tai suoraan sairaalasta.
Maksaako Kela kyytimaksun kun pitää Rovaniemeltä asti lähteä hakemaan Reseptilääkeitä.Eduskunta voisi ottaa kantaa,kun aletaan leikkimään ihmisten terveydellä.
9199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Itse otaisin yhteyden Valvira tai ihan potilasasiamieheen aihe.Potilas asiamies ainakin kertoisi mitä voi tehdä ,kun lääke ei satavilla oma apteekki tai lähistö apteekki.Kertoo myös mihin voi valitaa asiasta. Sama asia kuluttaja asiamies/tai nainen.

Äänestä

Valviira ei saa mitään aikaan.Lääkeiden saatavuudesta on tiedoitusvälineet jo jauhaneet vuosia.Valviirasta tulisi poistaa virkaatekeviä,mitään saamattomia.
Paljon joutuu kansalainen pulittaa puhelinlaskuihin,soittelemaan Valviiraan,tuloksena nolla. Samoin nämä muutkin valtion virastot,ovat Elisan eurojen eroittajia.

Äänestä
  • Meillä on luultavasti sellainen laki joka kieltää lääkkeen varastoinin tarpeen mukaan. Perustuslain mukaan toimintaan, ja oikeusasiamies valvoo että näin tapahtui. Tietenkin vika voi olla Orvon hallituksessakin ovat sen aikana tiet rapautunet ihan paskakuntoon. 😡😡😡

    Äänestä

Suomessa lääkkeet on hinnoiteltu niin halvaksi, että ulkomaiset lääketehtaat eivät ole kiinnostuneet myymään Suomeen, vaan toimittavat lääkkeitä mieluummin sellaisiin maihin joissa saa paremman hinnan.

Äänestä

Olenki miettiny miten kävisi jos oikeasti hyödylliset lääkkeet loppuisi, kuinka pian kuoltaisiin tai mentäisiin vakavaan terveyden heikkenemistilaan?

Äänestä

Tuntuu että tämä alkoi edellisen hallituksen aikana?No meidän työläisten vissiin ei haluta.

Äänestä

Höpöiksi menneet nää lääke saatavuudetkin.

Äänestä

Kulttuurimme on syvässä aallonpohjassa. Hyvinvointivaltio rapautuu pikkuhiljaa. Tarvitaan perinteiset perhearvot takaisin.

Äänestä

Rahaa menee kasvaviin energialaskuihin. Ja myös armeijan menot kasvavat. Rahat ovat tavallisilta ihmisiltä pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mistä johtuu että lääkeiden saatavuus,ei kata tarpeita.?
Esim: verenpaine lääke loppumassa ja Apteekari sanoi tämän lääkeen saatavuuden
saada vasta Marraskuun lopulla.(Soteko tässä alueillaallan ottanut vallan myös lääkeiden saatavuuden osalta.)Lääke sattaa olla loppu koko alueen apteekeista,suosittelevat hakemaan 100km päästä lääkeitä tai suoraan sairaalasta.
Maksaako Kela kyytimaksun kun pitää Rovaniemeltä asti lähteä hakemaan Reseptilääkeitä.Eduskunta voisi ottaa kantaa,kun aletaan leikkimään ihmisten terveydellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu