Vertaistukea mielenterveysongelmiin

Anonyymi-ap

Hei. Olen vajaa :D kolmekymppinen nainen. Koitin googlailla, mutta en oikein löytänyt mistä voisi löytää itselleen vertaistukea, löytyi kyllä mielenterveysomaisten vertaistuki. Mistä ja miten olette mahdollisesti löytäneet vertaistukea? Aurinkoa päiväänne, täällä se ei juuri nyt paista.

9

746

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asuinpaikkahan minulta toki unohtui kertoa ja se on Joensuu. Ihan yleisesti kiinnostaa että onko huolimatta sijainnistanne, löytynyt vertaistukea ja mitä kautta. Ihan netinkin välityksellä löytyvä kiinnostaa. Myös kokemuksia onko ollut hyödyksi, kiinnostaisi lukea. Koitan tässä nyt kaikkia kiviä käännellä kohti parempaa oloa. Onhan minulla ystäviä, joilla on mielenterveysongelmia, mutta heillä esim. skitsofreniaa ja toisekseen päihteidenkäyttöä, niin ei oikein samaistuta. Minua vaivaa lähinnä traumat, sosiaalisten tilanteiden pelko, epävakaa persoonallisuushäiriö, masennus, ahdistuneisuushäiriö.

      • Anonyymi

        Joensuussa kun olet, niin ota yhteys Karhun Taloon. Hän on hyvin lämminhenkinen ja voi auttaa hyvinkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joensuussa kun olet, niin ota yhteys Karhun Taloon. Hän on hyvin lämminhenkinen ja voi auttaa hyvinkin.

        Kiitos, tutustun!


    • Anonyymi

      Hei
      Joensuussa pitäisi oleman ihan kohtalaisesti paikkoja joissa voisi vertaistukea olla. Toki siinä on oma hommansa löytää sitten itsensä näköistä toiminta.

      Suosittelisin aloittamaan vaikka Lähellä.fi palvelusta. Sieltä vähän rajaamaan sen oman mielenkiinnon tai tarpeen mukaan.

      https://www.lahella.fi/

      Muita voisi olla...

      Iän puolesta taitaisit sopia Kulttuuripajaan.
      https://www.kulttuuripajakuohu.fi/

      Sitten Joensuussa on se yhdistys, ja heidän kohtaamispaikka Miete
      https://fi-fi.facebook.com/pkmielenterveydentuki/

      Viadiakeskukselta, ja erityisesti heidän Laituri hankkeesta voisi löytyä.
      https://joensuu.viadia.fi/

      Seurakunnillakin on, en vain valtitettavasti muista mitä kaikkea.

      Muutama muukin taitaa olla, mutta lienevät enemmän ikäihmisten suosiossa.
      Kuten yhteisötalo satama.
      https://www.facebook.com/yhteisotalosatama/

      Ja torikievari
      https://pkmielenterveydentuki.fi/hankkeet/torikievari-hanke/

      Ja kuten mainitsit omaisilla on Joensuussa omaa toimintaa.
      https://www.tukitupa.fi/

      Tässä muutama mikä tulee mieleen, toivottavasti auttaa.

      • Anonyymi

        Kiitän kattavasta vastauksesta. :) Alan tutkimaan tarkemmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitän kattavasta vastauksesta. :) Alan tutkimaan tarkemmin.

        Hei ja sitten on vielä toivo sovellus.


    • Hei,

      Saitkin jo hyviä vinkkejä, mutta vastaan vielä minäkin.

      Tukinetistä löytyy sekä perinteisiä keskustelufoorumeita ja ryhmächattejä, joissa on tarjoilla vertaistukea moneen eri aihepiiriin liittyen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Ryhmächatit löytyvät kootusti täältä: https://tukinet.net/teemat/?service=discussions_live&orderby=last_activity ja lisäksi Tukinetin etusivulla on chat-karuselli joka näyttää 18 käynnissä olevaa tai seuraavaksi tulevaa chattiä.

      Perinteiset viiveellä tapahtuvat keskusteluryhmät löytyvät täältä: https://tukinet.net/teemat/?service=discussions&orderby=last_activity Esim. Aikuisen elämää ryhmässä on paljon keskutelu mielenterveydestä.

      Tukinetistä löytyy myös henkilökohtaisen tuen palveluita. Kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Lämpimin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Sitten kun ihminen ei enää pärjää, niin eikös sitten pääse sairaalaan?

      • Anonyymi

        Sulla ei oo toivoa, tapa itsesi


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3508
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3336
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      54
      2836
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      57
      2632
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2465
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      44
      1817
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1309
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1268
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      346
      1132
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1033
    Aihe