Miksei profeettoja ja saarnaajia saisi...

Miksei profeettoja ja saarnamiehiä saisi arvostella? Jos he ovat Jumalan asialla ja puhuvat Hänen nimissään, niin silloinhan arvostelu kohdistuu oikeastaan Jumalaan ja Jumala kyllä varmasti "kestää pienen arvostelunkin".

Mikäli profeetat ja saarnamiehet taas "puhuvat omiaan", niin silloinhan heitä arvostella tuleekin, koska ovat ottaneet Jumalan
"keppihevosekseen" omassa asiassaan.

4

237

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velvollisuus

      Jumala käskee (huom. käskee) Raamatussa arvostelemaan kaikki. Arvosteleminen ei siis ole synti. Se ei myöskään ole vapaaehtoista, jos huvittaa - touhua, vaan jokaisen kristityn on arvosteltava kaikki kuulemansa ja lukemansa.

      Jos sitten huomaa, että joku profeetta, profetia tai opetus ei ole Jumalasta, niin se on hylättävä. Väärän viestin tuojaa on nuhdeltava ja jos tietää väärän viestin levinneen muillekin, heitä on siitä varoitettava.

      • keol

        Jos joku vaikka on profetoinut ja siinä onkin ollut jotain häikkää, niin arvaapa uskaltaako enää ikinä käyttää Jumalalta saanaansa lahjaa seurakunnassa, jos se saa nuhtelut vielä siitä, ettei profetia ollut täydellinen. Vaikka RAAMATTU sanoo, että PROFETOIMINEN on VAJAVAISTA.

        Mut juu.. laahataan vaan vähän erehtynyt vaikka seurakunnan eteen ja nuhdellaan kunnolla. Eipä enää koskaan tule tuomaan virheellistä sanomaa.. eikä kyllä oikeaakaan..


    • käytettävä Raamatun ilmoittamia ohjeita ja määritelmiä eikä ihmistekoisia dogmeja. Ihmistekoisia oppeja pitää määritellä Jumalan sanalla, mutta Jumalan sanaa ei voi määritellä dogmeilla.

      Epiktetos on oikeassa, että Jumalan sana kyllä kestää minkälaisen arvostelun tahansa, mutta ihmisten keksimät kolminaisuusopit ja dogmit eivät kestä Jumalan sanalla arvostelua. Niiden keksijät ja puolustelijat pelkäävät, että Jumalan sana paljastaa ihmisten tekemien oppien heikkoudet, sen vuoksi he eivät antaisi niitä arvosteltavan.

    • lumpsis

      Kukas sitä on ollut kieltämässä.
      Minä arvostelen (arvioin) säännöllisesti jokaisen saarnan, profetian jne. Teen sen yleensä omassa mielessäni, mutta joskus julkisestikin.

      Ei arvostelu ole kiellettyä. Tapa, millä arvostelu esitetään, on ratkaiseva. Ei pidä loukata ihmisiä, vaikka esittäisikin kritiikkiä sanomaa kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      160
      871
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      613
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      515
    10. 26
      511
    Aihe