Miksei profeettoja ja saarnaajia saisi...

Miksei profeettoja ja saarnamiehiä saisi arvostella? Jos he ovat Jumalan asialla ja puhuvat Hänen nimissään, niin silloinhan arvostelu kohdistuu oikeastaan Jumalaan ja Jumala kyllä varmasti "kestää pienen arvostelunkin".

Mikäli profeetat ja saarnamiehet taas "puhuvat omiaan", niin silloinhan heitä arvostella tuleekin, koska ovat ottaneet Jumalan
"keppihevosekseen" omassa asiassaan.

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • velvollisuus

      Jumala käskee (huom. käskee) Raamatussa arvostelemaan kaikki. Arvosteleminen ei siis ole synti. Se ei myöskään ole vapaaehtoista, jos huvittaa - touhua, vaan jokaisen kristityn on arvosteltava kaikki kuulemansa ja lukemansa.

      Jos sitten huomaa, että joku profeetta, profetia tai opetus ei ole Jumalasta, niin se on hylättävä. Väärän viestin tuojaa on nuhdeltava ja jos tietää väärän viestin levinneen muillekin, heitä on siitä varoitettava.

      • keol

        Jos joku vaikka on profetoinut ja siinä onkin ollut jotain häikkää, niin arvaapa uskaltaako enää ikinä käyttää Jumalalta saanaansa lahjaa seurakunnassa, jos se saa nuhtelut vielä siitä, ettei profetia ollut täydellinen. Vaikka RAAMATTU sanoo, että PROFETOIMINEN on VAJAVAISTA.

        Mut juu.. laahataan vaan vähän erehtynyt vaikka seurakunnan eteen ja nuhdellaan kunnolla. Eipä enää koskaan tule tuomaan virheellistä sanomaa.. eikä kyllä oikeaakaan..


    • käytettävä Raamatun ilmoittamia ohjeita ja määritelmiä eikä ihmistekoisia dogmeja. Ihmistekoisia oppeja pitää määritellä Jumalan sanalla, mutta Jumalan sanaa ei voi määritellä dogmeilla.

      Epiktetos on oikeassa, että Jumalan sana kyllä kestää minkälaisen arvostelun tahansa, mutta ihmisten keksimät kolminaisuusopit ja dogmit eivät kestä Jumalan sanalla arvostelua. Niiden keksijät ja puolustelijat pelkäävät, että Jumalan sana paljastaa ihmisten tekemien oppien heikkoudet, sen vuoksi he eivät antaisi niitä arvosteltavan.

    • lumpsis

      Kukas sitä on ollut kieltämässä.
      Minä arvostelen (arvioin) säännöllisesti jokaisen saarnan, profetian jne. Teen sen yleensä omassa mielessäni, mutta joskus julkisestikin.

      Ei arvostelu ole kiellettyä. Tapa, millä arvostelu esitetään, on ratkaiseva. Ei pidä loukata ihmisiä, vaikka esittäisikin kritiikkiä sanomaa kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1919
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe