Miksei profeettoja ja saarnamiehiä saisi arvostella? Jos he ovat Jumalan asialla ja puhuvat Hänen nimissään, niin silloinhan arvostelu kohdistuu oikeastaan Jumalaan ja Jumala kyllä varmasti "kestää pienen arvostelunkin".
Mikäli profeetat ja saarnamiehet taas "puhuvat omiaan", niin silloinhan heitä arvostella tuleekin, koska ovat ottaneet Jumalan
"keppihevosekseen" omassa asiassaan.
Miksei profeettoja ja saarnaajia saisi...
4
235
Vastaukset
- velvollisuus
Jumala käskee (huom. käskee) Raamatussa arvostelemaan kaikki. Arvosteleminen ei siis ole synti. Se ei myöskään ole vapaaehtoista, jos huvittaa - touhua, vaan jokaisen kristityn on arvosteltava kaikki kuulemansa ja lukemansa.
Jos sitten huomaa, että joku profeetta, profetia tai opetus ei ole Jumalasta, niin se on hylättävä. Väärän viestin tuojaa on nuhdeltava ja jos tietää väärän viestin levinneen muillekin, heitä on siitä varoitettava.- keol
Jos joku vaikka on profetoinut ja siinä onkin ollut jotain häikkää, niin arvaapa uskaltaako enää ikinä käyttää Jumalalta saanaansa lahjaa seurakunnassa, jos se saa nuhtelut vielä siitä, ettei profetia ollut täydellinen. Vaikka RAAMATTU sanoo, että PROFETOIMINEN on VAJAVAISTA.
Mut juu.. laahataan vaan vähän erehtynyt vaikka seurakunnan eteen ja nuhdellaan kunnolla. Eipä enää koskaan tule tuomaan virheellistä sanomaa.. eikä kyllä oikeaakaan..
käytettävä Raamatun ilmoittamia ohjeita ja määritelmiä eikä ihmistekoisia dogmeja. Ihmistekoisia oppeja pitää määritellä Jumalan sanalla, mutta Jumalan sanaa ei voi määritellä dogmeilla.
Epiktetos on oikeassa, että Jumalan sana kyllä kestää minkälaisen arvostelun tahansa, mutta ihmisten keksimät kolminaisuusopit ja dogmit eivät kestä Jumalan sanalla arvostelua. Niiden keksijät ja puolustelijat pelkäävät, että Jumalan sana paljastaa ihmisten tekemien oppien heikkoudet, sen vuoksi he eivät antaisi niitä arvosteltavan.- lumpsis
Kukas sitä on ollut kieltämässä.
Minä arvostelen (arvioin) säännöllisesti jokaisen saarnan, profetian jne. Teen sen yleensä omassa mielessäni, mutta joskus julkisestikin.
Ei arvostelu ole kiellettyä. Tapa, millä arvostelu esitetään, on ratkaiseva. Ei pidä loukata ihmisiä, vaikka esittäisikin kritiikkiä sanomaa kohtaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1542079Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3081779- 931577
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois801241Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001220- 671160
- 251091
- 481027
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73976Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei24972