Orpo uhoaa saavansa aikaan 60000 työpaikkaa

Uhoaako orpopurra myös palkkaavansa 60000 työntekijää? Yleensä se on yritys joka sanoo että palkataanko vai ei.

Vai aikooko orpo pakottaa yritykset pakkotyöllistämiseen?

Samaanaikaan potkitaan rakennusalalta 60000 ulos joten tulos on +-nolla.
9155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tämä maa on katastrofin kynnyksellä..

Äänestä
  • Sekoomuslaisena olen huolissani kun orpo ei saa mitään aikaan, eikä enää kukaan muukaan.

    Äänestä

  • Paljonko on työttömiä 2024?
    Työttömyys- ja lomautuskatsaus 9/2024: Työttömyys näyttää ...
    Syyskuun 2024 lopussa työttömiä oli noin 260 580, mikä on vajaat 28 500 henkilöä enemmän kuin vuotta aiemmin (katso Taulukko 4). Korkeakoulutettujen työttömyys kasvoi runsaan 7 910 henkilön verran. Muita kuin korkeakoulutettuja oli syyskuun lopussa työttömänä hieman runsaat 20 580 enemmän kuin vuotta aiemmin.6.11.2024

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Sekoomuslaisena olen huolissani kun orpo ei saa mitään aikaan, eikä enää kukaan muukaan.

    Työttömiä työnhakijoita joulukuussa 321 700
    työ- ja elinkeinoministeriö
    Julkaisuajankohta24.1.2025 8.02
    Tiedote
    Työttömien työnhakijoiden määrä oli joulukuun lopussa 321 700. Se on 24 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
    Työttömien työnhakijoiden määrä nousi 24 000 henkilöllä viime vuoden joulukuusta. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin 22 800. Kaikkiaan joulukuussa oli avoinna 43 400 työpaikkaa, mikä on 38 700 vähemmän kuin vuosi sitten.

    Työttömiä työnhakijoita oli joulukuun lopussa yhteensä 321 700. Se on 24 000 enemmän kuin vuotta aikaisemmin ja 29 200 enemmän kuin edellisessä kuussa. Tiedot ilmenevät työ- ja elinkeinoministeriön Työllisyyskatsauksesta.

    Työttömien työnhakijoiden lukumäärä sisältää työ- ja elinkeinotoimistojen ja kuntakokeilujen asiakkaat sekä kokoaikaisesti lomautetut. Työttömistä työnhakijoista oli kuntakokeilujen asiakkaina 180 200 henkilöä, mikä on 18 200 enemmän kuin edellisen vuoden joulukuussa.

    Koko maassa oli lomautettuna joulukuun lopussa 48 500 henkilöä, mikä on 1 300 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kokoaikaisesti lomautettuja oli yhteensä 35 000 henkilöä, mikä on 4 600 vähemmän kuin edellisen vuoden joulukuussa. Marraskuusta kokoaikaisesti lomautettujen määrä kasvoi 10 400:lla.''

    Äänestä

Vieläkään ei uskalleta tehdä säästöjä oikeista paikoista mm. Sote olisi syytä lyödä jäihin ja palata vanhaan toimivaan järjestelmään palkka malttia ja menot kuriin...

Äänestä

160 000 työpaikan takamatkalla jo joka tarkoittaa miljardien lisämenoja VM:n arvioon Orpon hallituskauden yli 60 mrd euron velanottoon.

Äänestä
  • 18,44 mrd euroa velkaa viime vuonna 👍🍾🥂

    Äänestä

Juurihan TEM ja Tilastokeskus kertoi että 56 000 miinuksella verrattuna vuoden takaiseen, eli 156 000 pakkasella suhteessa hallitusohjelmaan.

Äänestä

Orpo voi luoda vain hallinnon työpaikkoja.
Se taas on lisää kuormasta syöjiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uhoaako orpopurra myös palkkaavansa 60000 työntekijää? Yleensä se on yritys joka sanoo että palkataanko vai ei.

Vai aikooko orpo pakottaa yritykset pakkotyöllistämiseen?

Samaanaikaan potkitaan rakennusalalta 60000 ulos joten tulos on +-nolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu