Israel, eikö se olekaan kristinuskoa noudattava maa? Pyhässä kirjassa kun neuvotaan kääntämään toinenkin poski, jos joku lyö. Myöskin siinä neuvotaan, ettei kosto ole
koskaan mikään ratkaisu mihinkään. Heidän käytäntönsä näyttää olevan kaikkea muuta kun mitä kristinuskon opit ovat. Eiväthän sellaiset voi olla oikeita uskovia.
Kristinuskon pyhässä kirjassa kehotetaan elämään sovussa ja olla tappamatta.
koskaan mikään ratkaisu mihinkään. Heidän käytäntönsä näyttää olevan kaikkea muuta kun mitä kristinuskon opit ovat. Eiväthän sellaiset voi olla oikeita uskovia.
Kristinuskon pyhässä kirjassa kehotetaan elämään sovussa ja olla tappamatta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Israel on itsenäinen valtio ( ei uskonto) jolla on oikeus puolustaa rajojaan ja asukkaitaan.
Tuo poskijuttu on kristinuskoa.
Israel ei ole kristitty maa vaan juutalainen maa.
Edes yksi ala-asteensa läpäissyt.
Tuo todisti aloittajan olleen trolli, jotta samainen trolli keksisi väitteitä, ja vastaväitteitä kohottaakseen itseään mukamas älykkäämmäksi.
Onpa aloittaja typerä.
Ei tunne uskontoja, ei tunne maantietoa, ei maailman historiaa, mutta manipuloi ja syyttää ihmisiä muiden teoista.
Suomalaiset ovat osoittaneet olevansa typerä kansa.
Entäpä jos se olikin trolli?
Uskontojen välinen kilpailu on periaatteessa kilpailua siitä, että mikä uskonto on totaalisimmin ulkona todellisuudesta.
Ehkäpä tätä aihetta pitääkin tarkastella uskonnon näkökulmasta ja sopisi siis sille palstalle paremmin.
Talmudia nuo Israelin johtajat lukevat, eivätkä lue Raamattua eivätkä seuraa Jeesusta.
Ja sen mukaista ovat heidän touhunsakin, kuten on myös Suomen hallituksen toimet suhteessa köyhiin.
Vaikka Raamatun tapahtumat liittyvät juuri tuohon maahan, Ristin tie, Jeesuksen
ristiin naulitseminen ja monet muutkin raamatun tapahtumat. On tuossa maassa
joskus seurattu Jeesuksen arvoja.
Vihervasemmistolla on päivitetty versio tuosta poskelle lyömisestä.Jos joku lysö poskelle niin käännä toinen poskesi ja jos sekään ei lyöjälle riitä niin paljasta kaulasi katkaistavaksi!
Tällainen käytös on siis kaikkien muiden omaksuttava mutta ei vihervasemmistolaisten ja muslimien?
Kaikki ensin juutalaisille, he saa tehdä mitä haluavat kun on omaisuuskansa.
Mutta kun Jumala ei katso henkilöön.
Johanneksen evankeliumi:
10:16 Minulla on myös muita lampaita, jotka eivät ole tästä lammastarhasta; myös niitä tulee minun johdattaa, ja ne saavat kuulla minun ääneni, ja on oleva yksi lauma ja yksi paimen.
He elävät niinkuin Pyhien sopii. Teoriat ei auta, Jeesusta ei petetä!