Diktatuurin nuoret ovat tykinruokaa.

Ovat pakotettu kysymään toisiltaan miksi meidän täytyy mennä kuolemaan Ukrainaan!
Miksi meille ei kerrota oikeita syitä?
Miksi olemme Ukrainan valtion alueella sotimassa? Mikä hyöty on sodasta Venäjälle?

Tämä Kremlin aloittama sota aiheuttaa Venäjällä enemmän kysymyksiä , kertomatta vastauksia.
Kremlissä on koko sodan alusta asti ollut vaikeuksia keksiä järkevää valheellista syytä brutaalille laittomalle hyökkäykselle.
48441
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 48

Vanhimmat

On kunnia kuolla diktaattori putlerin puolesta

Äänestä

Venäjä ei kuulu ihmiskuntaan.

Äänestä
  • Venäläiset ovat mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Venäläiset ovat mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos

    anonyymi
    2023-10-24 17:47:40
    Venäläiset ovat mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos

    https://dynamic.hs.fi/2018/dna/
    ”Tiedämme jo, että suomalaisissa miehissä kulkee toisaalta muinainen mongolialainen ja toisaalta muinainen skandinaavinen isälinja.”

    Myös omasta DNS`tani löytyy juuria aasiasta ja itä-aasiasta
    kuten myö sinun.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Venäläiset ovat mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos

    Tarkkispoika on täysi turaani!

    Äänestä

  • kage kirjoitti:

    anonyymi
    2023-10-24 17:47:40
    Venäläiset ovat mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos

    https://dynamic.hs.fi/2018/dna/
    ”Tiedämme jo, että suomalaisissa miehissä kulkee toisaalta muinainen mongolialainen ja toisaalta muinainen skandinaavinen isälinja.”

    Myös omasta DNS`tani löytyy juuria aasiasta ja itä-aasiasta
    kuten myö sinun.

    Minun DNA:ssani ei löydy yhtään merkkejä Aasiasta, ei itä eikä länsi. Ei myöskään Venäjältä.
    Olen ottanut DNA-testin v 2015.

    Suomalainen 85%:sti, loput Ruotsista. Ja merkkejä on muualta Skandinaviasta, Saksasta ja Ranskasta.

    Äänestä

  • Anonyymi00042 kirjoitti:

    Minun DNA:ssani ei löydy yhtään merkkejä Aasiasta, ei itä eikä länsi. Ei myöskään Venäjältä.
    Olen ottanut DNA-testin v 2015.

    Suomalainen 85%:sti, loput Ruotsista. Ja merkkejä on muualta Skandinaviasta, Saksasta ja Ranskasta.

    "Anonyymi
    2023-10-26 12:49:55
    Suomalainen 85%:sti"

    Suomi ei ole ollut aina asuttu.
    85% ei täsmää.
    Aasia ja Itä-aasia itselläni 0.2%

    Äänestä

Kaikki syyt sotaan on valheita!

Äänestä
  • UKRAINA WAR TODAY YOUTUBE

    Äänestä

Putin on alkanut vahvistaa armeijaa jo 2008 alkaen,sotaa silmälläpitäen.Siksi voidaan olettaa että Putinille jo muodostunut hyvin voimakas pakkomielle Ukrainan ainakin osittaiselle valloittamiselle ja sotimisille.
Siksi on vaikea nähdä rauhaa niin kauan kuin Putin on elossa.

1Äänestä
  • Rauha tulee välittömästi Trumpin tullessa valituksi USAn presidentiksi. Sodanhimoinen Bidee joutaa jo hourulaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Rauha tulee välittömästi Trumpin tullessa valituksi USAn presidentiksi. Sodanhimoinen Bidee joutaa jo hourulaan.

    Trumpushka ei omalla nelivuotisella kaudellaan saanut aikaan rauhaa Ukrainaan. Hän on pelkkä paskanpuhuja.

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Rauha tulee välittömästi Trumpin tullessa valituksi USAn presidentiksi. Sodanhimoinen Bidee joutaa jo hourulaan.

    Tyhmähän sinä olet.

    Äänestä

  • Puten vesipää paisuu ja sen takia että sillä on kuppa sixi pää on paisunut ja sen kyllä huomaa

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Rauha tulee välittömästi Trumpin tullessa valituksi USAn presidentiksi. Sodanhimoinen Bidee joutaa jo hourulaan.

    Puten imperiumin kasvu on nyt sitten loppu ja ne on menossa kivikaudelle

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Rauha tulee välittömästi Trumpin tullessa valituksi USAn presidentiksi. Sodanhimoinen Bidee joutaa jo hourulaan.

    Kyllä Trump voi tehdä hyvän diilin. Myy Ukrainan kokonaan putinille muutamaa Moskovassa kuvattua videonauhaa vastaan.

    Äänestä

Putin Kalsarimyrkyttäjälle edes venäläisten sotilaiden hengillä ei ole mitään väliä

1Äänestä

Hamas puhdistetaan aseista ja tunneleista?

Näyttää siltä, että Israel on käskenyt Gaasalaisten mennä eteläiseen Gaasaan, jotta pohjoispuoli Gaasasta voidaan puhdistaa aseista ja terroristeista sekä tuhota tunnelit, joita pitkin terroristit voivat ujuttautua rajan yli tai joihin voidaan kätkeä aseita ja panttivankeja.
Asukkaiden siirtämisen jouduttamiseksi kannattaisi mielestäni turvata veden, sähkön ja ruuan sekä terveydenhuollon saanti joen eteläpuolella. Kun poihjoiset osat Gaasasta on puhdistettu ja asennettu 9 miljoonaa kameraa valvomaan, että uusia raketteja ja terrorismipesäkkeitä ei sinne tule, eikä kuljeteta, voidaan sinne palata asumaan. Niin paljon on tuhottu, että täytyy yhdessä panostaa jälleenrakentamiseen ja humanitaariseen apuun.

Kun pohjoispuoli Gaasasta on ”puhdas”, käskee Israel etäpuolen Gaasan kaikki, jotka siellä ovat, palata pohjoiselle Gaasan osalle. Sen jälkeen puhdistetaan eteläinen Gaasa aseista, raketeista ja tunneliverkostoista sekä terroristeista. Ja sen jälkeen asukkaat voivat palata koteihinsa sekä pohjoisessa, että eteläisessä Gaasassa.

Kuulostaako raa ` alta? No entä toinen mahdollinen ratkaisu? Israel tuhoaa maan tasalle koko pohjoisen Gaasan ensin ja ottaa alueet osaksi Israelia ja ilmoittaa, että jos vielä tulee vastaavia terroristihyökkäyksiä, Israel tyhjentää myös eteläisen Gaasan ja ottaa sen osaksi Israelia. Silloin kuolisi noin 2 miljoonaa ihmistä. Elleivät he pääsisi Länsirannalle asumaan.

Kolmas vaihtoehto kävi myös mielessä. Sota laajenee ja lopulta kolme itäistä maata, ehkä Libanon, Syyria ja Iran hyökkäävät Israeliin. Hamas ja Hisbollah kiihdyttävät taistelujaan ja lopullinen taistelu käytäisiin Harmagedonissa, Betlehemin viereisellä, Israelin puoleisella peltoalueella. Israel käyttäisi ydinaseita noita maita vastaan ja sinne tulisi niin paljon ydinsaasteita, että sinne ei voisi mennä pitkiin aikoihin ja silloinkin vain erikoisvaatetuksen kanssa. -Kuulostaako tämä viimeinen skenario jotenkin Raamatulliselta?

Nyt pitäisi rakentaa rauhaa, eikä tukea terroristista toimintaa. Maailman tilanne näyttää kuitenkin kehittyvän huonoon suuntaan. Autokratioissa kannatetaan oligarkiaa ja korruptiivisia rakenteita. Oligarkia kanavoidaan myös ns. itseään oikeusvaltioiksi määrittelevissä maissa. Esimerkiksi otan vaikka jonkun yli 5 miljoonaisen kansan, jossa oligarkia ratkaisee oikeuden, totuuden ja kohtuuden tulkinnat ja sovellukset kansalaisten alistamisessa mielivallan, pakkovallan ja väkivallan alle. Autokratioita usein syytetään oligarkiasta ja korruptiivisista yhteiskuntansa mielivaltaisista hallintamenetelmistä. Tuossa esimerkkimaassa on noin 2000 juristia, joille on annettu mielivaltainen ja kyseenalaistamaton päätöksenteko-oikeus ihmisten alistamiseksi ja leimaamiseksi sekä tuomitsemiseksi. Eli kun tuolle instituutiolle ja instanssille on annettu riippumattomuusasema, eli vallan oligarkia kaikkien yli, ja kun mikään totuus ei tarvitse olla tieteellisesti pätevällä tavalla osoitettu todeksi, vaan mutu-tieto ja tunnekäsitys ratkaisee tuomiot, olemme todella korruptiivisten toimintamallien ja hallinnon ytimessä. Joissakin tapauksissa tuomitaan kun on selviä näyttöjä päätösten tueksi. Tyypillistä on kuitenkin, että poliittisesti valitut tuomarit päättävät monissa maissa esim. salaisissa oikeudenkäynneissä ilman oikeudenmukaista oikeudenkäyntiä ihmisten syyllisyydestä, kohtaloista ja yhdessä median kanssa ihmisten syrjäyttämisistä yhteiskunnasta koko eliniäkseen stigmatisoimalla hänet poliittisten tavoitteiden ja oligarkkien, eli harvainvallan korruptiivisissa prosesseissa. Oikeudenmukaista oikeudenkäyntiä ei vaadita ja epävarmoissakin tapauksissa tuomitaan vastoin oikeudenkäytön yleisiä oikeusperiaatteita.

Jos ja kun usein, esimerkiksi seksuaalirikosväittämissä tapahtuu, että näyttöjä ei ole siitä, että rikos olisi oikeasti tehty tai tapahtunut. Kun näyttöjä ei ole mahdollista saada, käännetään näyttötaakkaperustelut päälaelleen. ”Jääkö varteenotettava epäily siitä, että rikosta ei ollut tapahtunut tai syytetty sitä tehnyt?” – Näin toimien, tuo epävarma asetelma päätöksen perusteluissa korostaa mututiedon, eikä oikean tiedon perustelua tuomion perustaksi. Eli epävarmoissa tapauksissa tuomitaan syytetyn vahingoksi.


Vastaa rehellisesti. No, Napoleon oli valistunut itsevaltias, jonka päätöksiä ei voinut kyseenalaistaa. Oliko se korruptiivinen rakenne ja diktatuuri? Kun Putin ja Pol Pot päättävät yksin ja sitä ei voi kukaan kyseenalaistaa. Onko se korruptio ja diktatuuri? Onko se intersubjektiivinen diktatuuri, jossa oikeudenmukainen oikeudenkäyttö on oligarkkien, eli harvojen kyseenalaistamattomien päättäjien käsissä, korruptiivinen rakenne?

Merkitseekö sinulle mitään se, että yhteiskunnassa päätöksenteko perustuisi lakiin ja oikeaan totuuteen? Jos se ei sinulle merkitse kun itse et joudu mielivallan alistamaksi, tai olet itse päättämässä toisten mielivaltaisesta kohtelusta, olet sadisti?

Äänestä
  • Things Khan piti venäjän hallussa 400 luvulta satoja vuosia. Siitä tuli nykyinen mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos

    Äänestä

Sekava tilanne ja helppo huijata tavan kansalaisia.
Mutta terroristien hyökkäyksessä oli liuta outoja piirteitä ja miten Israel olisi voitu yllättää?
Maailman tarkimmin vartioitu raja ja tunnetusti tehokas tiedustelu.

Miettikääpä tätä.....jenkilässä iskettiin (omaan kansaan) kaksoistorneihin, jotta saatiin syy Irakin operaatiolle.
Harvoin asiat ovat sitä, miltä ne näyttävät.

Äänestä
  • Harvoin peräkamarin pojan maailmanpolitiikan teorioissa on mitään järkeä.

    1Äänestä

  • Mikä aine aiheuttaa moiset harhat?

    1Äänestä

  • Ja salaliittohörhö näkee jopa omassa peilissä apinan!

    Äänestä

Syyria,Iran,Venäjä ja Gaza...siinä puuhaa Israelille joksikin aikaa...

Äänestä

https://www.verkkouutiset.fi/a/ukrainan-mukaan-asevarastojen-ehtymisen-riski-on-talla-hetkella-minimoitu/

Ukrainan First Defense Industries Forumin aikana luotuun Puolustusyritysten liittoon on liittynyt nyt 59 yritystä 23 maasta. Liitto ryhtyy valmistamaan aseita yhdessä Ukrainan kanssa.

– Aloitimme vuoden alussa Puolustusteollisuusfoorumin. Valmistelimme sen perusteellisesti ja toteutimme sen yhteistyössä puolustusministeriön ja strategisen elinkeinoministeriön kanssa 29. syyskuuta. Puolustusyritysten liitto valmistaa aseita yhdessä Ukrainan kanssa. Nämä ovat konkreettisia sitoumuksia luoda tarvittavia aseita yhdessä,

Hänen mukaansa Ukraina näki riskin kumppaneiden varastojen pohja alkaa häämöttää ja aloitti siten yhteistyön heidän kanssaan vuosi sitten.

1Äänestä
  • Russukka ei pysty vastaamaan tuohon. Ukraina saa parhaan tietotaidon länsimaista käyttöönsä asetuotannossa, se taas tietää satojen tuhansien venäläisten muuttuvan lannoitteeksi ukrainan pelloille.

    1Äänestä

https://www.verkkouutiset.fi/a/vankien-karut-vaihtoehdot-rintamalla-uusikaa-sopimukset-tai-teidat-ammutaan/

Venäläisiä vankeja, jotka allekirjoittivat kuuden kuukauden mittaiset sopimukset Venäjän puolustusministeriön kanssa taistellakseen Ukrainassa vastineeksi armahduksesta, uhkaillaan kuolemalla ja kidutuksella, jos he eivät allekirjoita uusia jopa vuoden pituisia sopimuksia.

Erään vangin vaimo kertoo, että hänen miehensä liittyi 27. erilliseen moottoroituun kivääriprikaatiin (yksikkö 61899). Nyt häntä vaaditaan jatkamaan sopimustaan vuodella. Sotilaille on esitetty karut vaihtoehdot:

– Heidän piti uusia sopimus tai heidät lähetettäisiin Zaitseveen, tai ehkä omat joukot ampuisivat heitä selkään. Entisiä vankeja ei pidetä ihmisinä, heille ei makseta taistelutoimista,

1Äänestä
  • Jekku-vainaan eläessä vangit pääsivät puolen vuoden rintamapalveluksen jälkeen terrorisoimaan kotiseutujaan. Jekun kuoltua on toinen meininki, jossa vangit palvelevat kuolemaan saakka.☦︎

    Äänestä

Miksipä nuoret eivät olisi valmiita kuolemaan setä Putinin puolesta? Epäröijät pahoittavat Putinin mielen, joten on inhimillistä olla kyselemättä ja mennä minne käsketään.

1Äänestä

Kgb tottui elämään herroiksi eikä halua luopua vallasta,nimi vain vaihtui.
Kansalaiset alistetaan väkivalloin mielivallan alle.
Venäjä yrittää alistaa mielivallan alle myös Ukrainan,joten Putlerin nuorten on marssittava kuolemaan tämän sairaan ajatuksen vuoksi.

1Äänestä

Palestiinalais siviilit ovat Nato-Israelin tykinruokaa, lapsesta vanhukseen.

Äänestä
  • Israel ei ole Natossa, hölmö.🥱

    Äänestä

https://www.verkkouutiset.fi/a/paljonko-venalaisia-on-kaatunut-ukrainassa/

budjetin 16,3 miljardia ruplaa (yli 168 miljoonaa dollaria), on lähes kaksinkertainen summa verrattuna ennen Venäjän täysimittaista hyökkäystä.
⚰️🪦
Näiden lukujen perusteella 102 700 Ukrainassa kaatuneesta sotilasta maksettaisiin kertaluontoisesti, ja perhe-eläkkeitä maksettaisiin yhteensä 239 300 kuolleesta sotilasta⚰️🪦

🦼🧑‍🦽👩‍🦽
Venäjällä kuolonuhrien suhde haavoittuneisiin on 3:1 ja Ukrainassa 5:1. Jos otamme Mozhem Obyasnitin luvun venäläisten kuolleista 100 000, niin se tarkoittaa, että noin 300 000 sotilasta on haavoittunut. Jos taas Ukrainan arviot venäläisten kaatuneista (290 000) ovat läheskään tarkkoja, se tarkoittaa, että haavoittuneita voi olla jopa 850 000🧑‍🦽👨‍🦼👩‍🦼

1Äänestä

erikoisopperaatio sujuu noin omastamielestä

Äänestä

https://www.verkkouutiset.fi/a/venaja-alkanut-varvata-naisia-nain-heille-maksetaan/
👩‍✈️
Venäjällä naispuoliset sotilaat ovat kärsineet laajalle levinneestä seksuaalisesta häirinnästä. Ukrainan sodan aikana on myös herätelty vanhaa toisen maailmansodan aikaista ilmiötä, joissa naisia käytetään ”kenttävaimoina” eli käytännössä sotilaiden seksiorjina.

Kysyntä tehtäviin on ollut vilkasta. Naiset ovat hakeutuneet tehtäviin erilaisista taustoista. Yksi kertoo olevansa lääketieteen opiskelija ja toinen nainen hakeutui rintamalle taistelemaan siellä olevan miehensä kanssa.🪖

1Äänestä

Turhaan kuolevat ja kärsivät molempien miehistö. Sota jota Venäjän ei olisi pitänyt koskaan aloittaa.
Putin on pimeä aine.

1Äänestä

Zelenskin nilkit jo pitkään kysellyt ja pakoillut,että miksi heidän elämä päätetään lihamyllyyn Usan etujen takia?

Äänestä
  • Vova-sedän mukaanhan Ukrainalla on viikko elinaikaa, jos lännen apu loppuu. Joko unohdit? Voi olla, sillä koska et ole juurikaan kouluja käynyt, muistisi ei ehkä ole kovin hyvä.

    Kieltämättä onkin USA:n, Suomen, Moldovan, Espanjan ynnä kymmenien muiden maiden etu, että Venäjä ei pääse laajentamaan alkukantaisen veristä imperiumiaan Ukrainan kautta Keski-Eurooppaan. Tai yhtään mihinkään.

    Äänestä

  • He taistelevat Ukrainan vapauden ja itsenäisyyden puolesta! Anyautuminen tai tappiuo johtaa vielä pahempaan!

    Venäjän tavoite Ukrainassa on koko maa-alueen haltuunotto ilman sen kansalaisia. Venäjän kanssa sotiessa antautuminen ei välttämättä säästä ihmishenkiä vaan siitä seuraa UKRAINAN KANSAN KANSANMURHA!

    Äänestä

Putinin diktatuuri ei kuulu ihmiskuntaan.

Äänestä

Venäjä käy yksinäistä laitonta hyökkäyssotaa !
-pilaa kansainväliset poliittiset sekä kaupalliset tärkeät suhteensa.
-valtavan määrän aiheuttanut turhia ihmisuhreja
-pilannut maansa nuorten tulevaisuuden ja maan kehityksen, jääden jälkeen kaikessa muuta maailmaa taas kerran.
-Venäjä lasketaan maailmalla vakavaksi turvallisuus uhkaksi kaikkialla, terroristisia maita lukuunottamatta.
-Venäjän jyrkät tuloerot kasvaa ja sota pahentaa entisestään kansalaisten köyhyyttä.

Miksi Venäjä käy täysin järjenvastaista sotaa?

Miksi Venäjällä ei tajuta kuinka kaukana heidän osaaminen ja kansalaisten vauraus on demokraattisia maita jäljessä ilman sotaakin???

Kommunismin aikana venäläiset keskittyi vainoamaan ja surmaamaan toisiaan ja nyt Putin on halunnut palata samaan.
Ikkunoista putoillaan tiuhaan tahtiin.

Äänestä

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kremlissa-herasi-huoli-amputoituja-hatkayttava-maara/

vakavasti loukkaantuneista sotilaista jopa 54 % on jouduttu amputoimaan raajoja.🦼 🩼

jopa 190 000 venäläissotilaita on kaatunut tai he ovat vammautuneet niin pahasti, etteivät he ole jatkaneet sotimista🦼⚰️

kaikkiaan 60 000 venäläisen sotilaan käsivarsi tai jalka on jouduttu amputoimaan sen jälkeen, kun presidentti Vladimir Putin määräsi joukkonsa valtaamaan Venäjän naapurimaata.🦼 🩼

Lukuihin ei ole kuitenkaan sisällytetty palkkasotilasyhtiö Wagnerin sotilaita. Yhtiön taistelijoita oli kuollut heinäkuuhun mennessä noin 20 000.⚰️ Loukkaantuneiden määräksi arvioidaan noin 40 000.🩼🦼

Äänestä

https://www.verkkouutiset.fi/a/moskeija-ratsattiin-venajalla-rukoushetki-muuttui-pakkovarvaykseksi-rintamalle/
🪖
Venäjällä mellakkapoliisi ratsasi perjantaina moskeijan ja vei paikalle rukoilemaan tulleet miehet armeijan värväystoimistoon. Siirtolaiset pakotettiin allekirjoittamaan sotilassopimukset.

Sosiaalisessa mediassa on jaettu videoita, joissa ulkomaalaistaustaisia miehiä viedään linja-autolla värväystoimistoihin ja kasarmeille.

viranomaiset takavarikoivat miesten passit ja pakottivat heidät allekirjoittamaan sotilassopimukset. Miehiltä evättiin mahdollisuus asianajajaan.

Ratsia tehtiin Moskovan lähellä Kotelnikin kaupungissa, jossa asuu paljon Keski-Aasian maista tulleita siirtotyöläisiä.

Venäjä on myöntänyt aiempaa avokätisemmin kansalaisuuksia siirtotyöläisille. Nyt heistä monet joutuvat pakkovärvätyksi rintamalle.

Äänestä
  • "Siirtolaiset pakotettiin allekirjoittamaan sotilassopimukset."

    Täältä hölmölästämme voisimme lähettää nämä islamistit tuonne Venäjälle silloin heistäkin olisi jotain hyötyä.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    "Siirtolaiset pakotettiin allekirjoittamaan sotilassopimukset."

    Täältä hölmölästämme voisimme lähettää nämä islamistit tuonne Venäjälle silloin heistäkin olisi jotain hyötyä.

    Tiltujen kera tietysti

    Äänestä

https://www.verkkouutiset.fi/a/venajalle-hurjia-tappioita-yli-tuhannen-sotilaan-vaitetaan-kaatuneen-paivassa/
⚰️🪦
venäläisiä on kaatunut viimeisen vuorokauden aikana peräti 1080. Tankkeja ukrainalaiset kertovat tuhonneensa tänä aikana 15 ja tykistön asejärjestelmiä ja raketinheittimiä yhteensä peräti 39.

Luvut ovat olleet korkeita koko viikon. Kaatuneita venäläisiä raportoitiin keskiviikkona 780, tiistaina 890 ja maanantaina 880.

Miestappioiden lisäksi Ukrainan raportoimat Venäjän tykistön asejärjestelmien menetykset ovat olleet kovia. Maanantain ja keskiviikon välisenä aikana on tilannekatsausten mukaan tuhottu yhteensä 69 tykkiä ja raketinheitintä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ovat pakotettu kysymään toisiltaan miksi meidän täytyy mennä kuolemaan Ukrainaan!
Miksi meille ei kerrota oikeita syitä?
Miksi olemme Ukrainan valtion alueella sotimassa? Mikä hyöty on sodasta Venäjälle?

Tämä Kremlin aloittama sota aiheuttaa Venäjällä enemmän kysymyksiä , kertomatta vastauksia.
Kremlissä on koko sodan alusta asti ollut vaikeuksia keksiä järkevää valheellista syytä brutaalille laittomalle hyökkäykselle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu