Tere!
Kyselen, että onko mahdollista ottaa digitaalistamatkamittaria pois päältä? En kysele tätä ottaakseni sitä irti vaan tietääkseni onko tämä mahdollista ja kuinka? Vai onko se kytkettynä samalla johonkin muuhun auton hallintalaitteeseen?
Kyselen, että onko mahdollista ottaa digitaalistamatkamittaria pois päältä? En kysele tätä ottaakseni sitä irti vaan tietääkseni onko tämä mahdollista ja kuinka? Vai onko se kytkettynä samalla johonkin muuhun auton hallintalaitteeseen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
että onko mitteria joku rukannut voin sanoa, että digimittarissa se onb pelkkä ohjelmointihomma ja onnistuu osaajalta muutamassa minuutissa.
Tuohon poiskytkemiseen. Anturin yhteyteen on helppo laittaa pulssin puolittaja, joka laskee vain joka toisen impulssin, joten puolet matkasta "unohtuu" mittarista. Nopeusmittari rietenbkin myös valehtelee puolella.
Olisihan se pitänyt arvata...
Ilmeisesti digitaalimittaria on helpompi "ruuvata", kuin tavallista matkamittaria.
Mina ainakin tiedan yhden 90-luvun loppupuolen c-mallin mersun jossa on katkaisija jolla matkamittarin sai kytkettya pois toiminnasta. Sillon kun auton nain se oli taksikaytossa. Luultavasto monessa taksimersulla oli/on samanlainen katkaisija.
tuollaiset huijarimulkut pitäisi kitkeä pois, rangaistuksena PETOS.
Kaara sen pirssis kanssa tähän mun tallin eteen niin laitetaan siihen sun mittariin sellaneen lukema ku haluat.
Se on helppoa kun on oikeat kaapelit ja laitteet.
Siis siellä on luultavasti sitten joku muisti, jonne se kirjoitetaan. esim. joku PIC-piiri. Kerroppa tarkemmin mitä se sisältää? Assemblerilla kirjoitettu pikku laskuri????
Tämähän kävi mielenkiintoiseksi...!