Pakkoruotsi/-kylpijät : enkku/ tai muu kieli

Katsokaa kielipuoli kielikylpijöiden suomenkielen taitoo. Vaikka Espoossa. Katsokaa. Ihmetelkää.
Useat on ihan pihalla. Vain osa pärjää. Siellä on paljon vääriä lapsia.

Kaiken kokenut.
1158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Täällä Espoossa on niin hieno keli (aurinko paistaa ja jopa yli 15 astetta), että oltiin lasten kanssa ulkona pihalla koko viikonlopun :-D

Omat lapset puhuvat hienosti sekä ruotsia että suomea. Eivät sekoita kieliä kuin silloin kun sanavarosto on puutteellinen. Että se siitä ”totuudesta”!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


- kirjoitti:

Katsokaa kielipuoli kielikylpijöiden suomenkielen taitoo. Vaikka Espoossa. Katsokaa. Ihmetelkää.
Useat on ihan pihalla. Vain osa pärjää. Siellä on paljon vääriä lapsia.

Kaiken kokenut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu