Mitä sielllä on. Miksei omalla pihalla saa säilyttää omaa autoaan joka ei ole liikenteessä?
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/62c10c79-6c20-48c3-abbc-adaeffb25836
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/62c10c79-6c20-48c3-abbc-adaeffb25836
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kaatopaikat ovat tarkoin säädeltyjä alueita. Omaa kotipihaa ei saa ympäristösyistä käyttää kaatopaikkana. Jokainen täysijärkinen tuon kyllä ymmärtää.
Kyllä varaosa autoja tarvitaan. Onko tässä taas toisten omaisuuden varastamista?
Pura se romu ja siirrä osat hyllyihin sisätiloihin.
Kotipiha ei ole kaatopaikka. Jos sitä sellaisena pitää, niin ensin saa huomautuksen, sitten siivouskehotuksen, seuraavaksi uhkasakon jne. Kyllä umpiluupää saadaan ruotuun.
Ei piha muutu kaatopaikaksi jos siellä pitää omaa autoaan.
Nämä omatekoiset kansalliskaartilaiset rupeavat rähinöimään itse keksimästään rikoksesta.
Kyse on siis viranomaisten ja sellaisten valtuuttamien romuautojen käsittelijöiden halusta maksattaa liikenteestä poistetusta autosta.
Jos joku sellaisen haluaa säilyttää myöhemmin korjattavaksi tai muusta syystä, niin se on huomattu nyt mahdollisuudeksi vetää jatkuvia maksuja huippuun kiristetyn autoilun verojen ja ympäristö- ym. maksujen jatkumisella "haamuautoihinkin".
Ehkä ratkaisuksi saadaan yleveron tapainen "trafivero" koska kaikki kansalaiset ovat potentiaalisia auton piilossa säilyttäjiä.
Käytössä oleva auto katsastetaan säännöllisesti eikä se ole ympäristöongelma kuten hylätty romuauto.
Pihamaat eivät ole kaatopaikkoja. Koita se umpiluupäähäsi painaa.
Ei piha muutu kaatopaikaksi sillä, että siinä kököttää auto, lapsikin käsittää. Paljon pahempi asia on huonokuntoinen rakennus, joka saa nököttää pihalla...
Auton romu on ongelmajäte. Pihamaat eivät ole ongelmajätteiden kaatopaikkoja. Tuon ymmärtää jokainen täysijärkinen.
"Suomessa lopullisesti korjauskelvottomaksi kolaroituja, uudehkoja ja arvokkaita autoja päätyy esimerkiksi Baltian maihin, jossa ne saattavat saada uuden elämän, joskus uuden identiteetinkin."
Tämähän on hyvä vain, kierrätys on suositeltavaa ja luontoystävällistä.
"Suomen Autokierrätys Oy arvioi, että vuosittain jopa kymmeniä tuhansia autoja ei päädy virallisen kierrätysjärjestelmän kautta uusiokäyttöön."
Virallinen uusiokäyttökö jää ilman osuuttaan?
Huoli onkin heidän markkinaosuudestaan?
Totalitaristinen valvonta näin laajenee ja rahaa siis haluttaisiin käyttömaksuina myös liikenteestä poistetuista autoista. Ympäristöfasismi senkun lisääntyy.
Ei kukaan nyt kaatopaikasta puhunutkaan, se on eri asia jos pihalla on romua, autoja ja roskaa puuttuuhan siihen jo Suomenkin viranomaiset jos asuu taajamissa ja kaupunkialueilla. Maalla voi olla toinen tyyli. Siihenkin tullaan varmaan puuttumaan, eihän eläimetkään varmaan tykkää kun pihat ovat romua täynnä, sitä kai se EU tarkoittaa.
Hulluudella ei ole rajaa kun eu paska rahoittaa oligarkkejaan.
Tuo ylimääräinen maksu oli ihan suomalaisten oma idea.
Samaa EU-paskaa se Suomikin on.
Kiinassa on miljardeja auton romuja ja ameeriikas loput ramblerit.😢
Niistä valuvat öljyt ei pilaa Suomen vesiä.
ramblerista ei valu öljyjä rambler means quality ja luxury
Romuista päästään tehokkaimmin eroon, kun ajoneuvoverosta pääsee eroon vain esittämällä Traficomin virkailijalle virallisen romutustodistuksen.
His master's voice - viherfasismin ääni.
Ei tuo direktiiviteksti itsessään kyllä aseta haltijalle velvotteita. Asia etenee tavotteiden kautta kansalliselle tasolle ja on meikäläisten lainsäätäjien asia muotoilla laiksi, jos tarvetta nähdään.
https://eur-lex.europa.eu/FI/legal-content/summary/end-of-life-vehicles.html
Sillä tavoin. Lisää vain säätelyä. Ja totta kai saamissasi kommenteissa joku jo innokkaana puoltaa. Paljonko sääntöjä sitä ihminen tarvitseekaan, että voi ns. elää ihmisiksi? Ilmeisesti loputtomiin.
Kälviällä Kokkolan kupeessa entinen hajottamoyrittäjä Matti Toivonen on saanut luvat pitää "takapihallaan" metsässä sadoittain vanhoja autonromuja. Olen käynyt paikalla ja on katsomista.
Öljyt ja nesteet on tiettty poistettu ja siinä onkin ollut kova savotta.
https://www.youtube.com/watch?v=mnFfr1C3gns
Toivosella on siinä lähellä myös talonpoikaismuseoalue ja eläinpuisto.