Niitä pitää saada lisää Ukrainalle ...
Nämä ATACMS-ohjukset vaikuttaa olevan tehokkaita
Anonyymi-ap
42452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Usa on toimittanut 20 ATACMS -ohjusta Ukrainaan, saa nähdä mitä kaikkea kivaa niillä saadaan aikaan. Kaikki venäläisomistus länsimaissa voidaan myydä ja hankkia noita lisää Ukrainalle.
Lisää on kuulemma tulossa ja paljon. USA on korvannut ATACMS-ohjukset jo paremmilla.
Mukavaa kun omat vähäisetkin USA:aan painottuvat rahastosijoitukset tuottavat voittoa ja hyödyttävät Ukrainaa siinä sivussa.
ATACMS poistaa tehokkaasti paholaisen ulos vanjasta.
Noita annetaan Ukrainalle tipottain ja kohteet käydään varmaankin läpi NATOn tiedustelun kautta jolloin niistä saadaan suurin hyöty.
Putin ainakaan ei uskalla mennä huvilansa lähettyville.
Siltaan varmaankin yksi.
Ja nämä olivat vielä vanhaa mallia, valmistettu joskus 90-luvun puolivälissä. Jenkeillä on niitä varastossa hävittämistä odottamista eri arvioiden mukaan 800-1000 kappaletta. Kaikki vain Ukrainaan!
Se tietää sellaista 15 000 - 35 000 iivanan raatoa ja vähintään saman verran pysyvästi vammautuneita + lievemmin haavoittuneet ja aineelliset tuhot.
Myös yli miljoona rypäleammusta.
Joutaisko niistä pari sinne Putinin ökylinnaan.
Olis kiva nähdä kun Putte "hyppelee seinille".
Putinia odottaa vielä monta "mukavaa" ATACMS -yllätystä.
Putin kertoi aikaisemmin että ATACMS-rakettien toimitus "ylittää yhden Putinin punaisista viivoista"
Eli uhkaili ydinaseilla jos Ukraina saa niitä.
No nyt se Putin pakeni Kiinaan ja vei ydinasesalkun mukanaan.
Eikö se salkku toimikaan ???
Salkussa on vain hillosipuleita ja votkapullo.
Ukraina saa sotilaallista tukea kymmeniltä valtioilta, joilla omat itsenäiset puolustusteollisuutensa satoine ja tuhansine sotatekniikan insinööreineen.
Mitä luulette tiltuloiset, miten Putin tulee pärjäämään Venäjän neuvostoaikaisella kalustolla nykyajan länsiteollisuutta vastaan.
Minäpä arvaan: huonosti.
Kummallista miten huonosti Ukraina pärjääkään ylivoimaisesta kalustosta ja kymmenien valtioiden tuesta huolimatta.
Hyvinhän Ukraina pärjää kun huomioi, että vastassa on yksi maailman suurimmaksi arvioitu asemahti. Ennen hyökkäyssotaa Venäjä arvioitiin maailman toiseksi vahvimmaksi.
Kalusto, jota Ukraina on saanut, on hieman vanhempaa, mutta tosiaankin ylivoimaista Venäjän kalustoon verrattuna.
Sitä vaan ei ole riittävästi eikä oikeanlaista, jolla olisi kyetty tuhoamaan Venäjän kaukana rintamien takana ja Venäjän puolella olevia ohjusasemia ja tykistöä, joilla etupäässä siviilikohteita tuhotaan. Nyt tilanne näyttäisi muuttuvan uusien kauaskantoisten ohjusten myöstä.
Voi vaan kuvitella, miten heikkoa olisi venäjän pärjääminen, jos se saisi koko Naton sotavoiman vastaansa, kun pelkästään Ukrainan kanssa on jo noin vaikeaa, sen ollessa määrällisesti rajallisilla ja vanhoilla länsiaseilla varustettuna.
Venäjä nainen paras nainen. Hyvin pyllistää joka miehelle.
Taistelukärki on maksimissaan 230 kiloa. Kertsinsalmen sillasta saa tarvittaessa kaiteen poikki. Täysin ylihypetetty -70 luvun ase.
Isoimmat tykin kranaatit painavat n. 130 kiloa, joita ammutaan ihan järkyttäviä määriä.
Kertsin silta saatiin jo kertaalleen poikki, kyllä se onnistuu uudelleenkin.
Sillan tuhoamiseen on toiset aseet, mutta ATACMS on tehokas siinä mihin se tarkoitettu. Ukraina on saanut kuorma-ammusversioita, joita on vaikea torjua mutkittelevan lentoratansa ja nopeuden takia. Laajalla osuma-alueella on täysi helvetti, kaikki sotamateriaali ja elävä massa tuhoutuu.
https://www.youtube.com/watch?v=Ipr_hPAcR_Q
Tykkejä käytetään, jos parempia aseita ei ole, kallista ja tehotonta. Useampi autokuorma tarvitaan kranuja, jotta saadaan yksi hengiltä.
Kyllä pari ATACMS -ohjusta tekis kivan reiän siltaan.
Suomenkin pitää saada ATACMS ohjuksia
sekä 2500 panssaria etelä-koreasta
Suomen pitäisi valmistaa ohjuksia. Kappalehinta on 1.7 milj$. Voisimme tehdä tuhansia ja myydä tarvittaessa eteenpäin. Nokialta vapautuu kohta 600 insinööriä ja heidän avulla voi tehdä ohjuksia.
Tiltu voi tehdä ohjuksia joutessaan käpylehmistä.
Ja sanoa niitä Suomi-ohjuksiksi, kuten hän nimesi paperilennokkinsa Suomi-hävittäjiksi.
VOIKO EGYPTI TURVATA MAAILMARAUHANKIN?
Maailmanhistorian eri vaiheissa Israel ja Egypti ovat olleet positiivisella tavalla ratkaisukeskeisesti mukana ihmisille tärkeimpien kysymysten ratkaisuissa ja tapahtumissa.
Kävin Egyptissä Sharm el-Sheikh kaupungissa ja muuallakin Egyptissä maailman ilmastokokouksen aikoihin. Yllätyksekseni kohtasin ystävällisyyttä ja hyvää kohtelua ja käytöstä, jollaista harvoin olen muualla tavannut. Ainoa ongelma oli, että enimmiltään ihmiset hotellissa ja kaupungilla osasivat puhua ja ymmärtää venäjää, eivätkä juuri lainkaan englantia, jota minä taas ymmärrän ja puhun paremmin. Kohtaamiset olivat sinällään rohkaisevia. Näin sen, että muslimit ja kristityt voivat olla ja elää yhdessä rauhanomaisesti ja ystävällisesti ja jopa kohteliaasti keskenään. Tunsin porukoissa sekä muslimeja, että kristittyjä. Kaikki olivat kohteliaita ja ystävällisiä ja huomaavaisia toisiaan kohtaan.
Kun kävin Euroopassa autoajelulla. 10 vuorokauden matkalla ystäväni päätti hankkia autoonsa uudet renkaat Puolasta, lähellä Varsovaa. Se onnistuikin. Mutta mitä sitten tapahtui! Kun uudet renkaat oli asennettu, lähdimme ajamaan korjaamolta kohti pohjoista Via Balticia pitkin. Noin 20 kilometriä moottoritietä tai moottoriliikennetietä ajettuamme, vasemman puolen eturengas irtosi ja vieri pellolle noin 20 metrin päähän. Autoa ei voinut jarruttaa, vierestä läheltä vilahtelivat rekatkin ohi täydessä vauhdissa. Pidin ratista tiukasti kiinni ja auto pysyi suunnassa ja pysähtyi jarrulevyn kitkavaikutuksesta noin 200 metrin matkalla. Ihme kyllä, sain auton pidetyksi suunnassa ja ”kuolonkolarilta” rekkojen kanssa vältyttiin. Monia ihmeellisiä sattumia tapahtui sen jälkeen. Mutta sattui myös, että puolalaiset ajoivat kaikki ohi pysähtymättä. Sitten yksi autonkuljettaja pysähtyi auttamaan. Kuinka sattuikaan, hän oli kotoisin Egyptistä. Hän ja puolalaiset paikalle kutsumamme kohteliaat poliisit auttoivat meidät korjaamolle ja vaiherikkaiden neuvottelujen jälkeen auton rengas saatiin uudelle vanteelle ja matka jatkui. Yht`äkkiä ajatellen syyllinen renkaan irtoamiseen oli uudet renkaat asentanut autokorjaamo. Että vanteet eivät olleet kiristetyt riittävästi. Selvitin tapahtuman perinpohjaisesti syyttämättä ketään. Selvityksen lopputulemana oli se, ettei kukaan ollut syyllistynyt mihinkään, vaan kysymys oli huonosta onnesta ja sattumasta, jota kukaan tapahtumaan osallistunut ei olisi voinut tietää tai vahinkoa välttää. Se näytti taas kerran, että kun ennakkoasenteiden ohjaamana tuomitsemisen himo ei saanut meitä vallan orgiassa valtoihinsa, tilanteen oikea totuus oli molemmille osapuolille armollinen.
Mooseksen pelasti Egyptiläinen nainen. Jeesuksen lapsuudessa Joosef ja Maria saivat turvapaikan Egyptistä. Jaagobin pojista Joosef sain hyvän kohtelun Egyptissä. Jne. Sanotaan, että laki tulee Egyptistä, armo ja totuus Israelista. Sanotaan myös, että Bokstavi kuolettaa, mutta henki tekee eläväksi. Mooses antoi Lain taulut Siinain vuorelta? Siinai on Egyptissä. Jeesus oli Israelista ja oli lain loppu, eli Jumalan henki pelasti ihmisen iankaikkiselta kadotukselta.
Aurinkoiset ja hyvin lämpimät marraskuun päivät olivat myös meille matkalaisille ihania. Tapasin jopa Adam -nimisen miehen, jonka kanssa keskustelimme. En tosin kehdannut kysyä häneltä, missä Eva on.))
Kävin Heurekassa jokin vuosi sitten katsomassa näyttelyn faraoiden ajan Egyptistä. Atonin ja Amonin ajoista. Silloin yksijumalaisuuteen uskova faarao puhui samoja tekstejä, joita on myöhemmin löydetty Raamatusta. Tosin Amon Ra ja Herra Sebaot, olivat pohdinnoissa mukana. Usko oli aikanaan paitsi Juudeassa, myös Etiopiassa ja Syyriassa ja Kreikassa ja Makedoniassa, mutta noan jälkeen myös mustan meren rannoilla ja ainakin vedenpaisumuksen jälkeen Ararat -vuoren suunnalla jne. Kristinuskon juuret ihmisten maailmassa ovat esim. noilla alueella.
Täh? Eikö kiinnosta? Mutta, uskotko kun sanon, että kolmannen maailmansodan ennustajat ulkomailla ovat kertoneet, että Kiinassa valmistaudutaan hyökkäämään Etelä-Koreaan…? Ei, ei sitä tietoa ole suomeksi löydettävissä. Täytyy nähdä ja kuulla myös muita lähteitä. Toivottavasti niin ei kuitenkaan tapahdu. Maailma on jakautumassa.
Autuaita ovat rauhantekijät!
Ja aamen sinne pitkästä tarinasta. Eiköhän lähdetä kävelee kuolleenmeren ylitse? Itämerikin käy.
Temppu on tehty ennenkin ja miksei onnistu tänäpäivänä.
Missähän Suomi voisi testata ohjusta? Mihin ammutaan testi?
Youtubessa yli 10 miljoonan tilaajan kanava nimeltä "Best Ever Food Review Show" teki myös Egyptin reissun hiljattain ja haukkui maan korruption ja viranomaiset lyttyyn. Paikalliset ihmiset toki huomattavasti mukavampia kuin viranomaiset mutta muuten oli äärimmäisen huono matkakokemus.
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/60bc52cb-c405-4589-aca7-21f967af0c93?ref=ampparit:562e
😥😢😭
Putinin mukaan kyseessä on ”jälleen uusi virhe Yhdysvalloilta”, vaikka hän ei pidäkään ohjuspäätöstä niin sanotun ”punainen viivan” ylityksenä eli konfliktia eskaloivana ratkaisuna.
Putinin mukaan uudet ohjukset tulevat aiheuttamaan ”tarpeettomia uhreja” ja ”pitkittämään tuskaa” Ukrainassa. ”Mikä tärkeintä, ne eivät tule muuttamaan tilannetta eturintamassa mitenkään”.
Toisaalta Putin myönsi, että ATACMS-ohjusjärjestelmä kiistatta aiheuttaa menetyksiä Venäjälle ja ”muodostaa uuden lisäuhan”. Putin myös kiertoteitse vetosi Yhdysvaltoihin aseavun vetämiseksi pois Ukrainasta. Hän viittasi lausunnossaan väitteisiin, että Venäjä olisi kokenut strategisen tappion hyökkäyssodassaan.
”Jos sota on hävitty, miksi toimittaa ATACMS-ohjuksia? Vetäköön ATACMS:it ja muut varusteet pois Ukrainasta”, Putin sanoi 😢😭
🚀🚀🚀
Ukrainan ulkoministeri Dmytro Kuleba sanoo, että Yhdysvallat toimittaa jatkossa lisää ATACMS-tykistöohjuksia Ukrainalle. Asiasta kertoo Ukrainska Pravda.
Kuleban mukaan Yhdysvallat toimittaa ATACMS-ohjuksia jatkossa säännöllisesti ja ensimmäistä erää suurempia määriä
Ukraina saa niitä niitä "riittävästi" kuten on tapana sanoa kun niitä tulee aivan helvetisti.
Venäjän miehittämällä alueella ei ole enää yhtään turvallista paikkaa.
Putin saa mitä tilas.
Putin alkaa taas valittamaan ei saa ampua vain he saa ampua ja hyökiä vieraisiin maihin
Epäreilu sota, Ukrainalla on paremmat aseet.
Heeeheheeeeeeee !
Nämä ATACMS-ohjukset vaikuttaa olevan tehokkaita - mutta ovatko niin tehokkaita kuin se käs rannaatin sytytin Vekaranjärvellä Nto-kouluttajan käsissä??? 😁
Tiltu vertaa ATACMS -ohjusta kranaatin sytyttimeen ???
Vähiin käy tiltun eväät.
Pelkoa vatnikkiörkeissä herättävät.
Kertsin silta on korjattu parhaan venäläisen insinööritaidon mukaan muttei se vieläkään kestä täysi junia.
ATACMS kantama 160km jos pitempi 300km kantama taistelukärki on pienempi.ilmeisimmin 160km kantama ollut käytössä.Rypälekärjellö toki tehokas .Voi tosin olla että 300km ktaman versiolla räjähdemäärä on liian pieni esim. Sillalle,