Vesivoima on puhdas uusiutuva energiamuoto eikä sen tuotannosta aiheutu ilmastopäästöjä.
Jonka vihreät yritti kaikin keinoin estää sähkön tekoon, vasurit parkui perässä. Joka on suurilla ja laadukkailla vesivoimalaitoksilla yli 90 %, ja parhaimmillaan 94 %. Suomessa vesivoimalaitoksia on noin 250 kappaletta. Yli 10 MW:n laitoksia näistä on noin 60. Suomen koko vesivoimakapasiteetti on noin 3 190 MW. Vesivoiman osuus on viime vuosina ollut noin 15–25 prosenttia kotimaisesta sähköntuotannosta..
| Fortum
Imatran vesivoimalaitos. Voimalaitos on Suomen suurin. Sen teho on 192 MW ja putouskorkeus 24 metriä. Yksi Kaplan- ja kuusi Francis-turbiinia.
Pitkässä Kemijoessa on useita isoja vesivoimaloita. Johon yksi vielä olisi tilauksessa, Rovaniemestä n 25 km ylävirtaan.
Vesivoima on erittäin luotettava energiantuotantomuoto, sillä sähkön tuottamiseen tarvittavaa vettä voidaan varastoida altaisiin. Tämä tarjoaa sähköverkon toiminnan tarvitsemaa vakautta. Lisäksi vesivoima auttaa pitämään sähkön kuluttajahinnan vakaampana. Vihreät sai estettyä tuiki tarpeelliset "sähkön varaajat" -Vuotos ja Kollaja ym.
Mikä maa tuottaa eniten vesivoimaa?
Vesivoimaa on saatavilla parhaiten alueilla, joilla sataa paljon, ja maastossa on korkeusvaihteluita. Myös sen tuotannossa ja kulutuksessa Kiina on ylivoimaisesti suurin. Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Brasiliassa vesivoimaa tuotetaan paljon. mm Norja ja Ruotsi on suuria vesivoiman tuottajia. Joka sekin on meidän etu, joita rakennusvaiheessa meidänkin vihreät oli leireilemässä -vastustamassa. Nyt olleet hiljaa kun huomanneet sen suuret edut. Ihan kuten meidänkin Pyhäjoen ydinvoiman rakentamista vastutivat, jota mm vihreitten puheenjohtaja sanoi "tuen teitä ", kun rikkoivat työkoneita, öljyjä maahan laskien ym pahuutta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001170202.html
Vesivoimaturbiineilla on tunnetusti korkea hyötysuhde
9
346
Vastaukset 9
- Anonyymi
Vihrät tulisi lopettaa, tallin taa.
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18060416Z
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Vesivoimalla on muitakin erittäin hyviä ominaisuuksia kuten toimiminen nopeasäätöisenä säätövoimana tasaamaan kulutusta, sekä vesialtaineen energiavarastoina, sillä veden potentiaalienergiaahan niihin varastoidaan.
- Anonyymi
Juurikin !
Minuuttien homma kun sulkuja säädellään. Meillä iso ja laaja maa on lääniä uusille altaillekkin, järvejä entisten lisäksi. Se vaan olisi tulevaisuutta, kun näitä avattaisiin, menossa ollaan yhä enempään sähkö riippuvuuteen. Nuorempana kiertelin paljonkin nämäkin altaan paikat, ne kuin luotuja siihen. esim. Vuotos tulisi liki Pelkosenniemen taajamaa, Vuotosjoki levittäytyisi järveksi paremminkin kuin altaaksi. Sama Kollaja vesivarostolla, sekin joutoaluetta sikäli että olisi vesi paikallaan. Nämä Vuotos Kemijoessa, ja Kollaja Iijoessa. Vain pari esimerkkiä. Köyhille kunnillekkin tulisi kiinteistöveroina jotain. Sähköä.. sähköä.. sähköä.. sitä on tulevaisuus, sitä lisää. mm tarvitaan sähköä kun aletaan uudenaikaisempia energia muotoja lataamaan mm Vetyä. Ammoniakkia jo aletaan tuota pikaa käyttämään, aluksi ainakin laivojen polttoaineena. Uusialaivoja jo perustetaan sille. Ammoniakin käyttö ei tunne isommin saasteita. Kuten ei vesivoimankaan. Kas, kun olivat sitäkin vastaan. Kaloista puhuttu, lohista lähinnä, kyllä meillä lohijokia riittää, ja sekin proplemaattinen kun alkaa sitten lohitaudit kiertämään villilohissa.
Ainakin oma ajatus olisi, laitettaisiin jokia kiinni, joita nyt vesivoimalat tekeekin, niin ei sairaat lohet pääse leviään, samoin kyttyrälohi josta näkyy halu päästä erilleen, joka lienee mahdoton tehtävä. Neuvostoliitto aikanaan istutti kyttyrälohen vesistöihinsä josta levinnyt meillekkin asti. Minäkin maistoin tuossa taannoin sitä, ihan syötävää muttei Atlantinlohen veroista. Eikä Norjan kasvattomoiden. Anonyymi kirjoitti:
Juurikin !
Minuuttien homma kun sulkuja säädellään. Meillä iso ja laaja maa on lääniä uusille altaillekkin, järvejä entisten lisäksi. Se vaan olisi tulevaisuutta, kun näitä avattaisiin, menossa ollaan yhä enempään sähkö riippuvuuteen. Nuorempana kiertelin paljonkin nämäkin altaan paikat, ne kuin luotuja siihen. esim. Vuotos tulisi liki Pelkosenniemen taajamaa, Vuotosjoki levittäytyisi järveksi paremminkin kuin altaaksi. Sama Kollaja vesivarostolla, sekin joutoaluetta sikäli että olisi vesi paikallaan. Nämä Vuotos Kemijoessa, ja Kollaja Iijoessa. Vain pari esimerkkiä. Köyhille kunnillekkin tulisi kiinteistöveroina jotain. Sähköä.. sähköä.. sähköä.. sitä on tulevaisuus, sitä lisää. mm tarvitaan sähköä kun aletaan uudenaikaisempia energia muotoja lataamaan mm Vetyä. Ammoniakkia jo aletaan tuota pikaa käyttämään, aluksi ainakin laivojen polttoaineena. Uusialaivoja jo perustetaan sille. Ammoniakin käyttö ei tunne isommin saasteita. Kuten ei vesivoimankaan. Kas, kun olivat sitäkin vastaan. Kaloista puhuttu, lohista lähinnä, kyllä meillä lohijokia riittää, ja sekin proplemaattinen kun alkaa sitten lohitaudit kiertämään villilohissa.
Ainakin oma ajatus olisi, laitettaisiin jokia kiinni, joita nyt vesivoimalat tekeekin, niin ei sairaat lohet pääse leviään, samoin kyttyrälohi josta näkyy halu päästä erilleen, joka lienee mahdoton tehtävä. Neuvostoliitto aikanaan istutti kyttyrälohen vesistöihinsä josta levinnyt meillekkin asti. Minäkin maistoin tuossa taannoin sitä, ihan syötävää muttei Atlantinlohen veroista. Eikä Norjan kasvattomoiden.Taannoin kun itsekin olin vielä vihreän liikkeen touhuissa räpeltämässä sen syntyhistoriasta alkaen maassamme, olin kuitenkin jo silloin ydinvoiman ja vesivoiman lisäämisen kannattaja luontoon kohdistuvista haitoista ja vaaroista huolimatta. Miksikö... no siksi, että hyödyt olivat ja ovat edelleen moninkertaiset haittoihin nähden.
Ydinvoima on siirtymäajan voimaa. Nyt sitä vielä tarvitaan, mutta vähentämispotentiaalin pitäisi konkretisoitua vasta sitten, kun uusiutuvan infraa on riittävästi käytössä takaamaan energiantarve niin kansallisesti kuin globaalisti. Tämä siirtymä vie faktisesti vuosikymmeniä, vaikka moni muuta väittääkin.Environment kirjoitti:
Taannoin kun itsekin olin vielä vihreän liikkeen touhuissa räpeltämässä sen syntyhistoriasta alkaen maassamme, olin kuitenkin jo silloin ydinvoiman ja vesivoiman lisäämisen kannattaja luontoon kohdistuvista haitoista ja vaaroista huolimatta. Miksikö... no siksi, että hyödyt olivat ja ovat edelleen moninkertaiset haittoihin nähden.
Ydinvoima on siirtymäajan voimaa. Nyt sitä vielä tarvitaan, mutta vähentämispotentiaalin pitäisi konkretisoitua vasta sitten, kun uusiutuvan infraa on riittävästi käytössä takaamaan energiantarve niin kansallisesti kuin globaalisti. Tämä siirtymä vie faktisesti vuosikymmeniä, vaikka moni muuta väittääkin.Ja mitäpä teki Saksa ydinvoima-asiassa... , lakkautti ! Tässä asiassa se oli Rosatomin jumalhahmo Putiniakin umpimielisempi läjä eltaantunutta aivosolukkoa; niin taloudelliset kuin yhteiskuntapoliittisetkin seuraukset tulevat olemaan heillä massiiviset ulottuen vähintään vuoteen 2050. Fossiilisen energian korvaaminen ottaa aikaa ja pitääkin, sillä hätiköiden ei synny kuin haitakkeita.
Ja sitten asiasta viidenteen: Minä EN OLE haitake. Olen ihmisenä karismaattinen, erittäin älykäs ja kaukaa viisas visionääri. Hyvin kummallista, etteivät elämäni kanssakulkijat tätä havaitse, eivät niin millään eivätkä milloinkaan. Huutia heille siitä. Huutia heille. Huutia.Environment kirjoitti:
Ja mitäpä teki Saksa ydinvoima-asiassa... , lakkautti ! Tässä asiassa se oli Rosatomin jumalhahmo Putiniakin umpimielisempi läjä eltaantunutta aivosolukkoa; niin taloudelliset kuin yhteiskuntapoliittisetkin seuraukset tulevat olemaan heillä massiiviset ulottuen vähintään vuoteen 2050. Fossiilisen energian korvaaminen ottaa aikaa ja pitääkin, sillä hätiköiden ei synny kuin haitakkeita.
Ja sitten asiasta viidenteen: Minä EN OLE haitake. Olen ihmisenä karismaattinen, erittäin älykäs ja kaukaa viisas visionääri. Hyvin kummallista, etteivät elämäni kanssakulkijat tätä havaitse, eivät niin millään eivätkä milloinkaan. Huutia heille siitä. Huutia heille. Huutia.Mutta, jos vesiturbiiniin menee sammakko niin mitäpä sanoo Äiti Teresa ?
- Anonyymi
Norja ja Ruotsi oli viisaita vesisähkön suhteen, varsinkin Norja. Kun potentiaalia oli vesivoimaloille, tekivät vihreitten vastustuksesta huolimatta. Meillä vihreät sai vastustettua vesivoimaa parempaa malliin.
Totta, meillä vihreät ovat olleet tietyillä päätöksillään ja vaatimuksillaan ympäristön kannalta hetkittäin jopa haitallisin puolue. Tarkoitusperät vaikka kristallia ovatkin olleet, niin Cityvihreät ovat siis myös ryssineet ja pahasti.
Pitkässä juoksussa haluan uskoa Viheiden kykyyn kehittyä ja kasvaa suunnannäyttäjäksi, muiden toimijoiden ohella, kohti elokehämme pelastajan roolia. Jatkossa parhaat edellytykset luonnonvarojen ympäristöarvoja kunnioittavaan käyttöön on mielestäni seuraavilla puolueilla: Kokoomus, Vasemmistoliitto, Vihreät ja SDP suosikkijärjestyksessä. Miksi Kokoomus ykkösenä ? Siellä missä tieto, pääoma ja sivistys kohtaavat, siellä on parhaat resurssit asettaa pitkän kantaman tavoitteet paremman luontosuhteen rakentamiseksi.
Jaa jaa vaaleja pukkaa, ketäkö äänestän (?) Luonnollisesti LI Andersonia, ystäväsieluni Esko Juhani Tennilä kun jätti politiikan jo aikaa sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2341432Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va249990Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68762Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48713Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan86688- 109599
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27573Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34564Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 40471
- 31451
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain75440- 77412
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺45407Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8397- 30393
- 27390
Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33390Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21371