Sote Päijät-Häme johtajien palkat

Anonyymi-ap

Päijät-Häme 16 johtajaa jotka tienaavat yli 8 000 e kuukausi
156 480 e kuukaudessa
1 877 760 e vuodessa.
+ lukematon määrä pienpalkkaisia johtajia.
Onko mitään järkeä maksaa monta miljoonaa pukumiehille ja jakkupukunaisille kun arvokasta työtätekevät hoitajat saa mitättömän vähän verraten johtajiin.
Ei ihme ettei rahat riitä sen jälkeen kun johtajien palkat maksettu, potilaista ei niin väliä kun aina voi nostaa käyntimaksuja..
Kiitos Sanna Marin että runnoit soten läpi vain johtajat kiittää, myö muut ei käsitetä että tällainen sotku on aikaan saatu ja vielä siirretty terveyskeskuspalvelut keskussairaaloiden tehtäväksi.
En enää ihmettele että rahat loppuu kun Päijät-Häme ei ees ollu kalleimmasta päästä sote alueita.

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä säästötoimet johtavat automaattisesti siihen, että terveyskeskuspalvelut sijoitetaan isojen kaupunkien yhteyteen isommiksi sotekeskuksiksi kuten Satakunnassa suunnitteilla. Se, tuleeko säästöjä, kun kotona kaatuneita vanhuksia kuskataan jatkuvasti ambulanssilla ja Kela-taksilla kymmeniä kilometrejä näihin sotekeskuksiin, jää nähtäväksi. Palveluja se ainakin huonontaa merkittävästi, toisaalta niitä säästöjä, joita hallitus vaatii ei ole mitenkään mahdollista saavuttaa muulla tavoin.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        💋 ­­­N­­­y­­m­­f­­o­­m­­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18060417k

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Jos johtajat tarttuisivat oikeasti ongelmiin, kuten siihen, että ennen kaikkea panostetaan henkilökunnan työolojen parantamiseen ja vasta sitten pokkailtaisiin poliitikoille, niin palkat olisivat ansaittuja. Nykyisin vaan nämä johtajat heittävät henkilökuntansa susille, kuten oli nähtävissä hoitajien lakon aikana monella HV-alueella. Hajoita ja hallitse on taktiikka jota noudatetaan ja hyvin ovat onnistuneet tehtävässään, kun seuraa esimerkiksi lääkäreiden palkkojen aiheuttamaa ja lääkärien persoonaan menevään kritiikkiä viime aikoina.

    • Anonyymi

      Kunpa nuo vastaisi puhelimeen sihteerinsä välittämänä edes Selvinpäin !!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      123
      2384
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      41
      1965
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      52
      1913
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1897
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1199
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1095
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      900
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe