Sote Päijät-Häme johtajien palkat

Anonyymi-ap

Päijät-Häme 16 johtajaa jotka tienaavat yli 8 000 e kuukausi
156 480 e kuukaudessa
1 877 760 e vuodessa.
+ lukematon määrä pienpalkkaisia johtajia.
Onko mitään järkeä maksaa monta miljoonaa pukumiehille ja jakkupukunaisille kun arvokasta työtätekevät hoitajat saa mitättömän vähän verraten johtajiin.
Ei ihme ettei rahat riitä sen jälkeen kun johtajien palkat maksettu, potilaista ei niin väliä kun aina voi nostaa käyntimaksuja..
Kiitos Sanna Marin että runnoit soten läpi vain johtajat kiittää, myö muut ei käsitetä että tällainen sotku on aikaan saatu ja vielä siirretty terveyskeskuspalvelut keskussairaaloiden tehtäväksi.
En enää ihmettele että rahat loppuu kun Päijät-Häme ei ees ollu kalleimmasta päästä sote alueita.

4

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nämä säästötoimet johtavat automaattisesti siihen, että terveyskeskuspalvelut sijoitetaan isojen kaupunkien yhteyteen isommiksi sotekeskuksiksi kuten Satakunnassa suunnitteilla. Se, tuleeko säästöjä, kun kotona kaatuneita vanhuksia kuskataan jatkuvasti ambulanssilla ja Kela-taksilla kymmeniä kilometrejä näihin sotekeskuksiin, jää nähtäväksi. Palveluja se ainakin huonontaa merkittävästi, toisaalta niitä säästöjä, joita hallitus vaatii ei ole mitenkään mahdollista saavuttaa muulla tavoin.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        💋 ­­­N­­­y­­m­­f­­o­­m­­­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18060417k

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Jos johtajat tarttuisivat oikeasti ongelmiin, kuten siihen, että ennen kaikkea panostetaan henkilökunnan työolojen parantamiseen ja vasta sitten pokkailtaisiin poliitikoille, niin palkat olisivat ansaittuja. Nykyisin vaan nämä johtajat heittävät henkilökuntansa susille, kuten oli nähtävissä hoitajien lakon aikana monella HV-alueella. Hajoita ja hallitse on taktiikka jota noudatetaan ja hyvin ovat onnistuneet tehtävässään, kun seuraa esimerkiksi lääkäreiden palkkojen aiheuttamaa ja lääkärien persoonaan menevään kritiikkiä viime aikoina.

    • Anonyymi

      Kunpa nuo vastaisi puhelimeen sihteerinsä välittämänä edes Selvinpäin !!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      106
      9616
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4711
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1961
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1660
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1401
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1329
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      937
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      913
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      912
    Aihe