Evlut kirkko on ainoa kirkko tai seurakunta

jonka jäsenistä enemmistö on ateisteja.
Ei siis ihme, että siellä ei uskovia suvaita.
19332
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Tuo muuten on ihan totta.

Äänestä

Siksi evlut kirkko ei enää olekaan kristillinen kirkko.

Äänestä

Sekoitat ateismin ja uskonnottomat kristilliset. Ateismi kuuluu uskovaisuuteen, mutta kielteisessä muodossa.

Äänestä
  • Uskonnoton on ateisti.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Uskonnoton on ateisti.

    Teismi tarkoittaa jumaluskoa, ateismi on sen vastakohta.
    Uskonto voi olla teistinen tai ateistinen.

    Äänestä

Ateistit ovat kirkossa hiljaisena enemmistönä. Kannatusjäseniä, jotka eivät meininkiin puutu.

Äänestä
  • Kyllä ne ovat äänekkäänä enemmistönä jopa alttareilla.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kyllä ne ovat äänekkäänä enemmistönä jopa alttareilla.

    Kyllä, he muuttavat kirkkoa maalliseksi.

    1Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kyllä, he muuttavat kirkkoa maalliseksi.

    Ateisti pappi evlut kirjossa on pikemmin sääntö kuin poikkeus.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Ateisti pappi evlut kirjossa on pikemmin sääntö kuin poikkeus.

    Ateistit alttarilla on hyvä kirja.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Ateistit alttarilla on hyvä kirja.

    Eskolan kirja.

    Äänestä

Kirkossa saa olla kuka tahansa. Ulos ei heitetä. Ei edes homoa.

Äänestä

Ovatko nuo ateistit sitten niitä oikeita tekopyhiä? :)

Äänestä

Tänään osallistuessani Jumalanpalvelukseen Kirkossa, kaikki olivat tervetulleita ja ketään ei käännytetty ovelta.
Missähän Kirkossa teidän herätysliikkeenne kokoontuu ja olet voinut todentaa aloituksessa mainitsemasi asian todeksi?

Äänestä
  • Uskovaisuuteen kuuluu että totuudesta ei juurikaan välitetä.

    Äänestä

  • Niin on se ihmeellisistä. Palstan aitoakin aidommat tuntuvat jankkaavan täällä homojen hommista aamusta iltaan ja etenkin sunnuntaiaamut vedetään "brunssi" kaavan mukaan silti kuitenkin ovat muka selvillä mitä kirkoissa tapahtuu.

    Äänestä

Kuinka paljon papeista on ateisteja riippuu siitä kuinka ovat ottaneet tosissaan teologisten tiedekuntien opetukset. Pappien omista puheista päätellen niin ainakin puolet papeista ovat ateisteja ja hoitavat vain palkan vuoksi liturgiat säädetellä tavalla, muuten sitten ollaan se kuuluisa kiva pappi.

Äänestä

Anonyymi-ap kirjoitit: "Evlut kirkko on ainoa kirkko tai seurakunta, jonka jäsenistä enemmistö on ateisteja."

Väite on niin epätavallinen, että kertonet tietolähteen. Onko eri kirkkojen jäsenten ateismin aste jotenkin todella tutkittu tai muuten selvitetty? 🌹👀

Äänestä

Aloittaja valehtelee nyt kovasti. Hän on ilmeisesti oikea kiihkouskovainen jonka täytyy valehdella tunteakseen itsensä jotenkin paremmaksi uskovaiseksi.

Minusta olisi todella hienoa että kirkossa saisi myös rehellisesti tunnustaa oman epäuskonsa ja kriittisyytensä. Olihan Jeesuksen seuraajissakin monenlaisia ihmisiä. Epäilijöitä kuten Johannes Kastaja ja Tuomas, Kieltäjä Pietari ja kavaltaja Juudas ym. Jeesus ei ajanut heitä pois seurastaan. Miksi nyt pitäisi toimia toisin?

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

jonka jäsenistä enemmistö on ateisteja.
Ei siis ihme, että siellä ei uskovia suvaita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu