Jehovan todistaja äiti lähetti poikansa rippikouluun, sai osallistua opetukseen, mutta häntä ei päästetty ripille, äidin jehovalaisuuden perusteella.
Menettelikö kirkkoherra väärin (kysymysmerkki)
10
292
Vastaukset
- Anonyymi
Myöhemmin tuosta perheestä ainakin yksi erosi jehovista.
- Anonyymi
Miksi j.todistajan poika oli luterilaisen kirkon rippileirillä? Koska siellä oli kivaa ja sai olla pari viikkoa ilmaisella leirilomalla?
Ei tietenkään toisen uskonnon tai kirkkokunnan jäsen voi eikä saa osallistua ehtoolliselle. Kirkkojen välillä ei ole nk. ehtoollisyhteyttä. J.todistajathan eivät ole edes kristittyjä. Miksi tuon pojan olisi pitänyt päästä ehtoolliselle, jonka olemusta hän ei tunnusta? Siks ku kaveritki pääsi? - Anonyymi
Vastataan nyt siihen alkuperäiseen kysymykseen, tekikö kirkkoherra oikein: Kyllä toimi aivan oikein ja kirkkolain mukaan. Vain rippikoulun käynyt luterilaisen kirkon jäsen voidaan konfirmoida luterilaisessa kirkossa. Aikanaan olin kirkon töissä ja olihan silloin jo rippikoulussa myös helluntalaisia ja taisi olla yksi jehovalainenkin, mutta heitä ei konfirmoitu! Rippikoulu on kirkon opetusta ja konfirmaatio on sen pohjalta syntyvän uskon vahvistamista ja tunnustamista.
Jos kumpikaan vanhemmista ei ollut luterilaisen kirkon jäsen, ei alaikäistäkään voitu ottaa. Rippikoulun käyminen on mahdollinen ilman jäsenyyttä, mutta konfirmoiminen ja ehtoolliseen osallistuminen ei.
Kaikkiin kirkon tilaisuuksiin, kaikkiin harrastuksiin ja kaikkeen toimintaan kaikki ovat muuten sydämellisesti tervetulleita. 🌹👀- Anonyymi
siis mitä ? tiedättekö kuka pääsi ripille minun kanssa samaan aikaan 🤣
- Anonyymi
Alkuperäinen viesti on provo jos lukija ei sitä heti ymmärrä. Miksi joku lähettäisi lapsensa uskonnolliseen kuoreen peiteltyyn leirisessioon josta harva palaa hengellisesti tasapainoisena ja jonka jälkeen nuori ei ymmärrä Raamatusta enempää kuin leirille mennessään? Varsinkin jos vaihtoehtona on ylläpitää teini-ikään ehtineen JT:n tietomäärää jonka on Raamatusta siihen mennessä oppinut. Vähän kuin laittaisi ysiluokkalaisen oppimaan ekaluokkalaisilta.
En epäile etteikö rippikoulussa oppisi jotain mutta tuskin kovin raamatullista koska sen verran vähän entiset rippikoululaiset ovat kiinnostuneita oppimaan Raamatusta mitään rippikoulunsa jälkeen. Rippilahjat (ja kirkkohääoikeus) ovat se ripareiden suurin anti ja kannustin (myös suvun puolelta joka ilmaisee samanvahvuista vakaumusta suorittaneen kanssa). Ulkoa opetellut hokemat unohtuvat suunnilleen samassa tahdissa rippilahjoihin kyllästymisen kanssa.
Että ihan pelkästään tästä syystä alkuperäinen juttu on provo.- Anonyymi
Sanottiinko avauksessa, että kyseessä oli nimenomaan leirimuotoinen rippikoulu?
- Anonyymi
Äidillä taisi olla meneillään lähtölaskenta jehovista, koska kuulin erosta myöhemmin.
- Anonyymi
Itse tiedän 2 kaveria, jotka on kastettu Evl-kirkon jäseniksi, mutta eivät koskaan menneet rippikouluun saatika millekään ehtoolliselle.
Ovat kuitenkin nyt täysivaltaisia Evl-kirkon jäseniä ja rippikoulun käyneitä.
Tarkoittaa sitä, että seurakunta merkkasi kynällä heidät rippikoulun käyneiksi.
T: Pe.ku - Anonyymi
Ei (huutomerkki)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2697107Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643829Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2613118SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden521869Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä11337Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31202Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51067- 1011013
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja40962Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.0941