Teillä helluntailaisilla näyttää olevan vain kolme tietä taivaaseen. Ensimmäinen ja pääsääntöinen tie on usko Jeesukseen uskovien kaste kielilläpuhuminen. Tämän ehdon täyttäjä on pelastettu.
Toinen tie taivaaseen on varattu niille lapsille, jotka kuolevat ennen kuin löytävät uskon kasteen kielilläpuhumisen tien. Tämä tie on automaattisen pelastumisen tie.
Kolmas tie on varattu niille pakanoille, jotka eivät ole koskaan kuulleet Jeesuksesta. Tämä on omantunnon mukaan elämisen tie; ovatko he noudattaneet omantuntonsa ääntä?
Toinen tie taivaaseen on varattu niille lapsille, jotka kuolevat ennen kuin löytävät uskon kasteen kielilläpuhumisen tien. Tämä tie on automaattisen pelastumisen tie.
Kolmas tie on varattu niille pakanoille, jotka eivät ole koskaan kuulleet Jeesuksesta. Tämä on omantunnon mukaan elämisen tie; ovatko he noudattaneet omantuntonsa ääntä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Teillä helluntailaisilla näyttää olevan vain kolme tietä taivaaseen."
Se näyttää ehkä siltä. Todellisuudessa taivaaseen on vain yksi tie. Jeesus Kristus.
Jeesushan sanoi: "Minä olen tie".
Sama tie on varattu kaikille. Jeesuksen kautta ne Hänestä kuulemattomat "pakanatkin" taivaaseen päätyvät, sillä
-Hän on kuollut kaikkien puolesta-
"Sama tie on varattu kaikille. Jeesuksen kautta ne Hänestä kuulemattomat "pakanatkin" taivaaseen päätyvät, sillä
-Hän on kuollut kaikkien puolesta-"
Helluntailainen kaverini kertoi että pitää ottaa jeesus sydemmeensä ja käydä kasteella, ja seurakunnalla rukoilemassa yms.. että pääsee taivaaseen. Ja tietysti pitää uskoa kaikkia näytä helluntalaisten juttuja, muuten päätyy helvettiin. (en ole helluntailainen)
on nuori vielä uskonelämässään, jos on noin sanonut.Rukoileminen sekä kaste, niin tärkeitä kuin ovatkin eivät pelasta.Ne ovat ihmisten tekoja.USKO Jeesukseen Kristukseen ja sen tunnustaminen ihmisten ja enkeleiden edessä, se PELASTAA.
Armolahjat ovat hyviä ja tarpeellisia, kuten kaikki Pyhän Hengen lahjat, kuten kielillä puhuminen.
Mutta pelastukseen minimissään riittää vain usko Jeesukseen!
9.Jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on herättänyt hänet kuolleista, sinä pelastut.
[Jumalan Kansan Raamattu: Room. 10:9]
Eli siinä yllä mitä pelastukseen tarvitaan!
Mutta tottakai on hyvä käydä uskovien kasteella ja saada armolahjoja ja vaikka sanan julistajan virka!
Minä en ole tuollaisesta Raamatusta kuullut, pitäydyn perinteiseen. Lause kylläkin oli siitä perinteisestä. No, miten kuolleet vauvat pelastuvat, jos eivät usko? Miten Jeesusta tuntemattomat?
niiden kohtaloa, jotka eivät ole kuulleet Jeesuksesta. Eihän kukaan voi elää KOKO elämäänsä omantunnon ääntä noudattaen, ts. kukaan ei ole synnitön. Kyselin siitä tällä palstalla ja sain vastaukseksi Raamatunpaikkoja, joita en ole vielä ehtinyt lukea. Jos ne sinua auttavat, ne ovat Room.2:12-16 ja Hepr. luvut 9-10. Jatketaan keskustelua.
Mitä kielilläpuhumisella ja taivaskelpoisuudella on tekemistä keskenään? Sehän on vaan ekstrajuttuja joita seuraa Pyhän Hengen kasteesta.!!! Kyllä vaan taivaan portilla kysytään ainoastaan oletko vastaanottanut Jeesuksen Kristuksen sovitustyön omalla kohdallasi, tämän elämän aikana maapallolla ( tai avaruudessa)!
Mikä mahtaa olla tämä omantunnon tie? Minun omatuntoni oli ainakin niin paatunut että sen noudattaminen ei tehnyt tiukkaa. Kyllä Jumala on oikeuden mukainen tuomari niille jotka joutuvat tuomiolle. Kukaan uskova ei sinne enää joudu jos Jeesus on Herrasi asiat on takuulla kunnossa ja tilinauha karttuu...