Gigantti on keksinyt tuottavamman tavan huijata

Anonyymi-ap

6

295

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ?
      ?

      En mene enää Huijari-Giganttiin ! - Miten ne Kehtaakin ? - siis Miten ? ?

      ?
      ?

      • Anonyymi

        Elektrolux 5 kahvinkeitin Gigantissa 99,99 Eur ja sama tuote ClasOhlson tiskillä 59,90!!!!!!
        se vaan on tyhmää maksaa liikaa😁😁😁😁😁


    • Anonyymi

      Ei Gigantti ole epäonnistunut asiakaspalvelussa, koska se ei ole sellaista edes yrittänyt. Huijaaminen sen sijaan epäonnistui tällä kertaa.

    • Anonyymi

      "Olemme selvästi epäonnistuneet asiakaspalvelussamme..." Eli toimari Nirjan komennosta kohta vaihtuu kunhan vielä on hieman valehdellut asiakkaille "valituksia".

    • Anonyymi

      Vuosia sitten tein sen viimeisen kaupan Gigantissa, tai oikeastaan en tehnyt.

      Vuokralaiseltani simahti jääkaappi. Gigantissa oli sopiva kaappi sopivaan tarjoushintaan. Peräkärri auton perään ja ei kun sinne.

      Semmosen ylimielisen olosen juipin kanssa siitä sitten aloimme kauppaa vääntämään. Tuttuun tapaan se yritti myydä toista tuotetta. Vääntämällä piti vääntää, että otan tämän. Siitä kun päästiin ylitse kaveri alkoi kauppaamaan jos jonkinlaista lisä tuotetta ja -palvelua. Yritin kertoa mistä on kysymys ja, etten tarvitse muuta kuin tämän kaapin.

      Myyjäjuippi alkoi käydä kokoajan töykeämmän oloiseksi. Siinä kun se sitten laahautui kassalle ja alkoi näpytellä kassakonetta totesin, että antaa olla koko homman kun tuntuu niin vaikeelta ja marssin ulos kaupasta.

      Nämä samat väännöt olin käynyt siellä läpi aikaisemminkin, mutta nyt, vaikka kaupat syntyi, tunne oli kuin syyllisellä, joten sen jälkeen en ole ko. puoltiin astunut.

      • Anonyymi

        Varsinaiset huijaukset ovat oma lukunsa. Itseäni ärsyttää ihan vain se epäkunnioittava asenne joka näillä huippuosaavilla elektroniikkaexperttijuipeilla totta tosiaan vaikuttaa olevan vähän joka luukulla.

        Muutama vuosi sitten ostin Gigantista uuden läppärin. En voinut olla huomaamatta tilannetta jossa iäkäs nainen oli ostamassa älypuhelinta. Nuori juippi puhui naista pyörryksiin taatusti tietoisena siitä ettei iäkäs nainen tajunnut yhtikäs mitään myyjän selotuksesta. Tuli mieleen Rosa Meriläisen taannoinen v'ttuilu iäkkäämpien tietoteknisen osaamisen puutteesta. Rosan mukaan he ovat säikkyjä "kuin peura liikennevaloissa" aina kun joku alkaa puhua jotakin tietotekniikasta.

        Oma myyjäni oli myöskin tällainen nuorimies joka teki samaa. Korostetun tekoystävällinen pehmeä- ääninen nuorimies vyörytti tsunamina kysymyksiä joita en ehtinyt edes ajatella. Puoleenkaan en osannut vastata. Myöhemmin jouduin vielä käymään huoltotiskillä johon nuorimies minut ohjasi. Siellä oli se iäkkäämpi nainen jonossa ennen minua. Hyi v'ttu että yökötti katsella sitä nuorten myyjämiesten ilme- ja elekieltä keskenään kuinka he palvelivat meitä tietotekniikasta mitään ymmärtämättömiä pelleasiakkaitaan.

        Gigantti käyttää ilmeisesti tätä Marjorieta malliesimerkkinä kouluttaessaan myyjiä millä asenteella gigantissa kuuluu palvella asiakkaita:

        https://m.youtube.com/watch?v=uaLikjgJssk&pp=ygUnTGl0dGxlIGJyaXRhaW4gZmF0IGZpZ2h0ZXJzIGhlYWQgb2ZmaWNl

        En tiedä mikä suomalaisilla nuorilla miehillä on itsetunnossa vialla että tällä tavalla on tarvetta alkaa pätemään jopa asiakaspalvelualalla asiakkaiden kustannuksella. Paljonko älykapasiteettia tarvitaan sen ymmärtämiseen että tietotekniikka ja verkkoelämä on totta tosiaan hyvin abstrakteja asioita monille ihmisille. Ei tarvitse olla edes iäkäs että puolet tietotekniikkaan ja verkkoelämään liittyvisät asioista menee yli hilseen. Kysymys kuuluukin että mitä siitä? Mitä ihmeellistä siinä on? Miksi se on nii herkullista pilalla jonkun harmaantuneen ikäihmisen osaamattomuus en kustannuksella jopa asiakaspalvelutilanteessa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      183
      17549
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3785
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      28
      1849
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1524
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      55
      1481
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      160
      1417
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1314
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1284
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      209
      1043
    Aihe