Venäjä tuo hullu maa

Valittaa että heidän olemassaolo uhattuna ja itse hyökkää ja tappaa siviilejä ja viljaterminaaleja heidän pitäisi voida määrätä mitä naapurimaat tekevät mikä tuon hulluuden aiheuttaa ilmeisetti armoton kateus Länsimaita ja Usaa kohtaan
17333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

"Päivitetty konsepti voidaan nähdä eräänlaisena mielikuvituksen tuotoksena tulevaisuudesta, missä luodaan kuva juuri Venäjälle sopivasta maailmasta. Konseptissa nousee esiin Venäjän kaukana todellisuudesta oleva omakuva ja lukuisat propagandistiset termit, joilla Venäjä oikeuttaa hyökkäystään Ukrainaa vastaan. Konseptissa korostuu Venäjän näkemys omasta itsestään yhtenä maailman voimakeskuksista, jonka tavoitteena on puolustaa 'venäläistä maailmaa'."
https://www.doria.fi/handle/10024/187906

Äänestä

Josif Stalin lähetti miljoonia venäläisiä vankileireille ja teloituskomppanioiden eteen kaupoista voi ostaa Stalin-kalentereita ja jääkaappimagneetteja ja on Venäjällä supertähti eli ainahan Venäläiset on murhaajista pitäneet Putin ei tee poikkeusta

Äänestä
  • Kuka siellä oli johdossa kun suomalaiset yrittivät siellä tehdä Suur-Suomea?

    Äänestä

  • Kuka sotii Gazan kaistalla? Kuka kylvi kuolemaa Vietnamissa? Kuka hävitti Bagdadin museoita?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kuka siellä oli johdossa kun suomalaiset yrittivät siellä tehdä Suur-Suomea?

    Sama tyyppi, joka käski puna-armeijan upseereita tervehtimään kohteliaasti ruotsin rajaviranomaisia haaparannassa 1939. Raatteentie osoittautui sittemmin kovin "kivikkoiseksi" puna-armeijalle (ukrainalaisia).

    Äänestä

Venäjän nuoriso on ihannoinut Yhdysvaltoja aivan rajattomasti. Tämä alkoi olla totta pian Neuvostoliiton sortumisen jälkeen. Kaikki mitä USA edusti, meni kuin kuumille kiville. Musiikki, videot nettiaikana, vaatemuoti, kahvilakulttuuri, harrastukset.
Elettiin uutta aikaa ja sen myötä venäläinen nuoriso unelmoi opinnoista, työstä ja urheilusta USA:ssa. Muutama tuttavani muutti Yhdysvaltoihin opintojen pariin. Tosin siihen tarvittiin rahaa tai suhteilla saatu stipendi. Joku sai stipendin yliopisto-opintoihin koripallon myötä tai jääkiekon vuoksi. Jonkun hyväosaisen vanhemmat maksoivat opinnot.
Ei venäläistä nuorisoa oltu mitenkään "aivopesty" Venäjän valtion mallikansalaisiksi. Monia venäläisiä nuoria tapasin myös Suomessa. Kyllä he olivat kovasti innostuneita Suomesta ja halusivat omaksua uusia tapoja ja viedä uutta "kulttuuria" kotiinsa Venäjälle.
Oikeasti venäläiset tavalliset kansalaiset haluavat suuntautua ulospäin, haluavat matkustaa ja omaksua uusia asioita. Valitettavasti virallinen Venäjä on suurena esteenä vapaalle elämälle varsinkin viime vuosina.
Ei pidä uskoa sitä, mitä selitetään venäläisten kansalaisten halusta noudattaa Venäjän hallinnon mielipiteitä ja toimia. Tavallisilla kansalaisilla ei ole vaikuttamismahdollisuuksia Venäjällä. Mutta pitää muistaa, ettei Putin ole ikuinen.

Äänestä
  • "pitää muistaa, ettei Putin ole ikuinen"

    Putin ei ole mikään syy vaan seuraus. Mutta pitää muistaa, että usa-lännen hegemonia ja muiden maiden päälle paskominen ei ole ikuista.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    "pitää muistaa, ettei Putin ole ikuinen"

    Putin ei ole mikään syy vaan seuraus. Mutta pitää muistaa, että usa-lännen hegemonia ja muiden maiden päälle paskominen ei ole ikuista.

    Kuinka niin seuraus? Minusta Putin on nimenomaan syy nykytilaa.
    Neuvostoliiton romahdusvaiheessa oli johdossa Gorbatsov ja myöhemmin Jeltsin Venäjän johdossa. Silloin oltiin hyvin toiveikkaita ja uskottiin Venäjän olevan oikealla tiellä vapaaseen yhteuskuntaan. Vielä Putinin ensimmäisellä kaudella tilanne oli hyvä.
    Myöhemmin asuat ovat menneet huonompaan suuntaan ja se on nimenomaan Putinin hallinnon syy.

    Äänestä

Kuka ne Putinit sinne äänestää 99% kannattaa Putinia ei mitenkään voisi hyökätä Ukrainaan jos kansa sitä vastustaisi

Äänestä
  • Totalitarismissa äänestäminen ja vaalit ovat teatteri- näytelmä. Monesti äänestysprosentti on ollut yli sata.
    Ilman verenvuodatusta hirmuvaltias ei palliltaan tipahda. Tuskimpa Venäjä muuttuu, ovat niin tottuneet nykymenoon. Nähtävästi nettiyhteys ulospäin vieläkin toimii, se on ihme.

    Äänestä

  • Ei ole ollut vapaita vaaleja Venäjällä. Ei ole ollut vaalien ehdokkaaksi asettuminen tai äänestys vapaata.
    Kansa ei ole oikeasti valinnut johtajaansa.
    Älä usko prosentteihin.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Totalitarismissa äänestäminen ja vaalit ovat teatteri- näytelmä. Monesti äänestysprosentti on ollut yli sata.
    Ilman verenvuodatusta hirmuvaltias ei palliltaan tipahda. Tuskimpa Venäjä muuttuu, ovat niin tottuneet nykymenoon. Nähtävästi nettiyhteys ulospäin vieläkin toimii, se on ihme.

    On tärkeää, että nettiyhteys Venäjälle toimii. Kansalaiset saavat edes hieman vapaan maailman tietoja.

    Äänestä

  • Diktatuurissa vaalit ovat turhia. Kansaa voi kusettaa monin tavoin.

    Äänestä

Venäjä on Raamatun Goog jonka Jumala pakottaa hyökkäämään Israelin kimppuun ja siellä Goog ja sen mukana olevat erimaiden suuret joukot tuhotaan!

Tuon jälkeen myös Suomi saa takaisin kaikki omat alueensa!

Äänestä

mitenhän sinä toimisit siten jos olisit siellä eläny isossa maassa jonka sisään usakin mahtuisi 3x? ei me tiedetä miten ne siel sisäisiä juttujaan päättelee ja ukrainahan ennestää kuuluu venäjään, ei se kuulu mihinkää eu tai nato , eiköhän ne tiedä.. antaa poikien nyt selvitellä rauhassa.

Äänestä

Huh, onpas kovaa kritiikki, milloinkas venäjämies AnttiK.ristus ilmestyy palstalle puolustamaan VENÄJÄÄ??

Äänestä

Putin on naZi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valittaa että heidän olemassaolo uhattuna ja itse hyökkää ja tappaa siviilejä ja viljaterminaaleja heidän pitäisi voida määrätä mitä naapurimaat tekevät mikä tuon hulluuden aiheuttaa ilmeisetti armoton kateus Länsimaita ja Usaa kohtaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu