pukinmäen turma

miksi ei muut osalliset ketkä lastannut pakkasen liukastamista levyistä tornin sinne, ole oikeudessa?
miksi tämä kuollu tyttö kävelly ojan vierellä jossain eikä kevyen liikenteen väylää?

mitä riskialttiimpi tavara, sitä matalammin ja vankemmin sitoa pitää, eikö nuo perusjuttuja.. huonosti mennyt? 4m "torni" ?
6194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

olis tietysti pahemminkin voinu käydä? mikäs se oli konginkankaan turma, siinähän jotain tavaraa meni niin että bussissa kuoli melkein kaikki? riskialtis tavara pitäs sitoa sitä vankemmin ja hajauttaa useampiin kuljetuksiin?

Äänestä
  • 😍😋😍😋😍😋😍😋😍

    🔞 ­­N­­y­­­m­f­­­o­m­­a­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18066833G

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Todella paljon oli epäonnea matkassa. Että tyttö sattui just kuorman kaatuessa olemaan alla. Ja aiemmin kuskin väärä valinta liinan katkeamisen jälkeen. Hän oli ehkä huolissaan työpaikkansa puolesta ja se motivoi tekemään kuin teki koska oli vielä koeajalla. Kaikenkaikkiaan on moitittu liian vähäistä koulutustakin. Luulisi olevan tärkeä perusasia kuorman turvallisuusasiat. Sellaisesta ei pidä kenenkään laistaa, edes peräkärryä kuljettaessa. Virheistä on otettava opiksi kaikkien.
Oikein paljon voimia raskaaseen päivään varsinkin uhrin läheisille.

Äänestä

Tuo kuorma oli aivan törkeää huolimattomuutta. Vain kuski lienee syytteessä sen takia, että hän vastaa siitä mitä ja miten kiinnitettyä lastia kuljettaa. Helvetti, että Suomessa ei osata ja haluta lastia kunnolla kiinnittää. Tuo tietty välinpitämättömyys paistaa monella alalla lävitse.

Äänestä
  • Murheellisiahan nämä vakavat kuolemaan johtaneet onnettomuudet ovat. Itkettää kaikkien osapuolten puolesta. Mahtaako koskaan helpottaa niin että tulevaisuudessa osattaisiin ottaa opiksi.

    Äänestä

Kuljettaja oli opiskellut iltasanomien mukaan korona-pandemian ollessa pahimmillan ja vetoaa oikeudessa huonoon koulutukseen.

Itse opiskelin logistiikkaa 20 vuottaa sitten varastonhoitajaksi suuntautuvissa opinnoissa. Kuorman sitomista oli hyvin vähän opinnoissa.
Eikä koskan kuormattu vanerilevyjä. Myöskin työssäoppimispaikat vaikuttaa siihen mitä osaamista on. Itse suoritin työssäoppimisjaksot tavarataloissa ja pientavara varastoissa. Trukkiharjoittelun suoritin rakennustarvike varastossa,mutta koskaan ei tarvinnut kuorma-autoa lastata.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

miksi ei muut osalliset ketkä lastannut pakkasen liukastamista levyistä tornin sinne, ole oikeudessa?
miksi tämä kuollu tyttö kävelly ojan vierellä jossain eikä kevyen liikenteen väylää?

mitä riskialttiimpi tavara, sitä matalammin ja vankemmin sitoa pitää, eikö nuo perusjuttuja.. huonosti mennyt? 4m "torni" ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu