Vimpeli taas mainittu valtakunnan mediassa

Anonyymi-ap

Vimpeli kuuluu siihen harvalukuiseen eliittikuntien joukkoon joka itse kustantaa palvelunsa ja siinä sivussa hiukan muidenkin.

"Yle on aiemmin kertonut, että kymmenen kunnan valtionosuudet ovat miinuksella ensi vuonna. Viime viikolla kunnanjohtajien ja valtiovarainministeriön tapaamisessa selvisi, että kuntia on enemmän. Valtiovarainministeriön listalle olivat joutuneet myös Hartola, Vimpeli ja Myrskylä."

https://yle.fi/a/74-20056599

18

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täältä löytyy rikkaita joten pieni juttu.

    • Anonyymi

      Kyllähän sitä olis rakenneltu uutta päiväkötia, koulua, kirjastoa, liikuntahallia vuosien mittaan jos vos-tasausta olis tullu esimerkiksi Alajärven tasoa vastaavasti. Ei vaan tullu pikkukunnille Järviseudulla.

    • Anonyymi

      Kunnanjohtaja talvella ja keväällä reteenä touhotti, että nyt valtiontalous kuntoon ja velanotto loppukoon. Valtio ottaa yli 10 miljardia lisää velkaa kuluvanakin vuonna ja tämä meidän kunnanjohtajamme on nyt sitten pokka naamalla vaatimassa harkinnanvaraista valtionapua kunnalle.
      Eipä siinä mitään, etteikö harkinnanvaraista valtionapua pitäisi hakea ja saada, mutta tämä kunnanjohtajan kaksinaamainen pelleily on naurettavaa.
      Olisi nyt mies ja ilmoittaisi, että talvella ja keväällä olin ajamassa innolla valtion velan vähentämisasiaa ja jos nyt kunnan poliittiset päättäjät ovat vaatimassa häntä kerjäämään harkinnanvaraista valtionapua kunnalle, niin karistan tämän kunnan pölyt kengistäni ja lähden sinne, missä valtiolta ei kerjätä.
      On olemassa ihmisiä, jotka puolustavat niitä ihmisiä, joita edustavat. On olemassa ihmisiä, jotka pitävät sanansa.
      Sitten on olemassa ihmisiä, jotka touhottaen ratsastavat populistisesti rahavallan mielipiteitä köyhälistölle tyrkyttäen ja jo puolen vuoden kuluttua syövät sanansa, kunhan ovat ensin aiheuttaneet suunnatonta vahinkoa niille, joita olisi pitänyt toimenkuvansa mukaisesti edustaa. Jotkut heistä ymmärtävät hävetä.

      • Anonyymi

        Mitäs jos niitä säästöjä tehtäisiin sinne missä ovat paljon saaneet, laitettaisiin valtion talouden hoitoon osa ja vähän pienempi osa jaettaisiin näille kunnille jotka on niukkuudessa eläneet iätajat?

        Persut toki ensimmäisinä on köyhimpien kimppuun käymässä, oli kyseessä sitten kunta tai pieni ihmispoloinen.


      • Anonyymi

        Olipa tyhmä kannanotto,kunnan- ja valtiontalous on eri juttunsa että senkun lähdet muualle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olipa tyhmä kannanotto,kunnan- ja valtiontalous on eri juttunsa että senkun lähdet muualle.

        Niin, ei mitään varsinaisia-, eikä harkinnanvaraisia valtionapuja. Ne on "eri juttunsa", kun ne tulee kummatkin valtionavut valtion budjetista . Eletään omilla kunnan verotuloilla ja nostetaan kunnallisvero 45%:iin. Nostetaan vielä kunnanjohtajan palkkaa kymppitonnilla, niin on kunnon kokoomuslainen tulojensakin puolesta. Ei tarvii näytellä tärkeää, kun on kunnon palkka.


      • Anonyymi

        Haaveeksi jää kj:n puhuma puskuri, kaksi/neljä milliä oli suurin piirtein tavoite elikäs unelma. Hyvä on syyttää masilman tilannetta ja korkoja ja lamaa ja valtiota. Realismi ei tainnut olla päällä. Sitte äänestettiin (en minä) tätä samaa tyyppiä eli äänet valui kokkareille. Huoh.


      • Anonyymi

        Asiaa kirjoitat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asiaa kirjoitat.

        Ihmiset ovat sumutettavia, ainakin Vimpelissä. Miten voi olla mahdollista, että tällaisesta köyhyyden pesästä saadaan puristetuksi oikeistopuolue Kokoomukselle ja äärioikeistopuolue Persuille satoja ääniä. Tulevina vuosina tällä tyhmyydellä on sellainen hinta, että vielä tällä hetkellä sitä ei osata edes kuvitella. Lapsellista kuvitella, että pilvissä liitelevä kunnanjohtaja ja jokin kokkolalainen turvemaukka parantaisivat vähätuloisen vimpeliläisen asemaa. hah, Hah!


      • Anonyymi

        Jos tänne Vimpeliin saataisiin 1,6 milj harkinnanvaraista avustusta, niin kuin on haettu, oltaisiin muitten kuntien kanssa tasoissa avustusksiin nähden.


    • Anonyymi

      Kateus ja kauna näyttää jylläävän vuodesta toiseen.

      • Anonyymi

        Pari liikenneympyrää lisää jos saadaan rahaa ja Japaniin retkiä.


      • Anonyymi

        Toivottavasti saadaan Vimpeliin se 1,6 miljoonaa sitä harkinnanvaraista avustusta, Mutta
        sitä ei saisi mainita valtakunnan mediassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pari liikenneympyrää lisää jos saadaan rahaa ja Japaniin retkiä.

        4 liikenne ympyrää...mutta jostain pitää saada autoja.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tavarat kyytiin ja muutto toiseen kuntaan.

      • Anonyymi

        Ahdistaako edelleen kun kuntaliitos ei toteutunut ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2967
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1171
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      84
      1153
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      125
      1095
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      83
      1073
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      1024
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      862
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      23
      755
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      737
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      59
      617
    Aihe