Helmikuussa 2023 nähty uni

Anonyymi-ap

Olin unessa jossain opiskelijakampusalueella. Kampuksen kenttä oli täynnä ihmisiä - enimmäkseen nuoria - ja siellä oli ilmeiseti herätystä. Ylistysmusiikkia soitettiin. Olin laittanut jatkuvasti soivan musiikin vastapainoksi Raamatun opetusta. Opetus kuului kaiuttimista. Se oli Jukka Norvanto: "Raamattu kannesta kanteen". Olin menossa ottamaan puhetta pois paikkaan, jossa äänite oli. Matkalla huomasin nuoren miehen kitara kädessä mikin edessä odottamassa malttamattomana, milloin saarna loppuisi. Kädet olivat jo valmiiksi kitaran kielillä ottamassa ensimmäisiä sointuja. Heti puheen loputtua musiikki alkoi. Musiikki tuntui olevan pääasia. Hain Norvannon puheen pois. Huomasin, että äänite oli kasettimuotoisena ja se oli otettu jo pois kasettinauhurista ja siihen oli laitettu uusi kasetti valmiiksi. Katsoin, mikä kasetti se oli ja huomasin, että se oli Raimo Rahnaston saarnakasetti.

Herättyäni arvelin kasetin kuvaavan sitä, että saarnoja ja Raamattutunteja pidettään jo vähän vanhanaikaisina. Ylistys on toki soveliasta ja onkin tärkeää viettää Herran kanssaan aikaa myös ylistäen - Raamatukin kehottaa siihen - mutta Sana on jäänyt lähes olemattomiin. Kuuntelin unen jälkeen erään Raimo Rahnaston puheen, jossa hän totesikin seuraavanlaista: "Ennen Raamattunnit kestivät tunnin ja musiikki varttitunnin - nykyisin on toisinpäin."

Mietin, miksi Raimo Rahnaston puhe oli siinä kasettinauhurissa ja nousi mieleen ajatus, että haluaako Herra tuoda esiin sanomaa, jonka Hän on uskonut palvelijallensa, Raimo Rahnastolle?

0

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        77
        4642
      2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        180
        1937
      3. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        124
        1620
      4. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        132
        1176
      5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        16
        1101
      6. Hei, huomenta komistus

        Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
        Ikävä
        35
        1046
      7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

        Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
        Ikävä
        78
        943
      8. Miks et tahtonut

        Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
        Ikävä
        52
        916
      9. Hyvää huomenta!

        Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
        Ikävä
        78
        882
      10. Mulla on tarkat korvat

        Kuulin sun äänen ihan selvästi.
        Ikävä
        4
        848
      Aihe