Tv:stä tulee amerikkalaisia pontikankeittäjiä esittelevä sarja. Miksei poliisit ota heitä kiinni?
Miksei pontikankeittäjiä saada kiinni?
Anonyymi-ap
52524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Samaa seittiä kun rekkakuskit jäällä.
Rekoilla ajelu taitaa olla laillista.
Pollarit ei saa heitä kiinni, koska he viinanpolttajat eivät tee mitään laitonta.
Pontikan keitto, ja erityisesti maustettujen viinojen tekeminen on noilla alueilla luvanvaraista hommaa jos sitä haluaa myydä muille. Sitä vain ei ole kerrottu katsojille, vaan hommasta on tehty jännittävää kun tilaajille käydään myymässä vähän keittoa yön pimeydessä.
Tuossa sarjassa eräs tekijä perusti ihan laillisen kaupan tuotteilleen, vaikka se tuotiinkin tarinassa sellaisena että hän olisi hankkinut "luvat tuotteilleen". Se ei ihan pidä paikkaansa, sillä hänellä, kuten kaikilla noilla tuottajilla, on jo luvat valmistaa ja myydä pontikkaa. Hän hankki siis luvan vain siihen että hänelle tulee ihan virallinen kauppa joka myy omaa ns. "talon tuotetta". Pontikan myyntilupaan kuuluu siis se että olet vastuussa tuotteesi turvallisuudesta ja että sen kuljetus, ja varastointi noudattaa osavaltion lakeja. Sen lisäksi on kauppalupa, joka sallii sen että sinulla on oma yritys joka myy yrityksen tuotetta, eikä "pelkkää" viinaa.
Omaan käyttöön saat sielläkin poltella niin paljon kuin sielu sietää, mutta et myydä.
Ne tehtaat joita on tuhottu, on yllätys yllätys, tuhottu muiden mailta koska sielläkään ei saa ihan missä tahansa pitää tehtaita pystyssä.
Siinä spin off sarjassa nuo "laittomat" viinanpolttajat maistelevat muiden viinanpolttajien tuotteita ja arvostelevat niitä. Eli kyse on ollut taas "tositelevisiosta" jossa kyllä tehdään oikeasti jotain, mutta sitä tarinaa on vähän väritelty leikkausvaiheessa.
Eikun tuli kirjoitus virhe
tarkoitin
𝗿𝗲𝗸𝗸𝗮𝗸𝘂𝘀𝗸𝗶𝘁 𝗧𝗮̈𝗮̈𝗹𝗹𝗮̈.
Jostain syystä ne virkavaltaa kuitenkin pelkäävät.
Näyteltyä pelkoa. Ylipäätään koko touhu ei ole uskottavan oloista.
Vain ne pelkäävät jotka ovat laittomasti toisen mailla. Siitä voi tulla ikävyyksiä.
Jos touhu olisi oikeasti rikollista niin kaikkihan olisivat oikeudessa, kun kaikista on videoidut todisteet omaa naamaa myöten ja omia tekemisiä myöten.
Miksi pitäis? Ne saa itekki hyvää viinaa halvalla.
On se perkele, että kotona saa kyllä keittää puuroa, mutta viinaa ei muka saa ite keittää.
Ihmeellisiä jäänteitä jostain kieltolain ajoilta tommoset kyttääjät. Kateelliset suomalaiset, poliisin parhaat ystävät saa varmaan kiksejä kun käräyttelee muita.
Suomessa homot saa avioitua, mutta viinaa ei saa keittää ilman valtion lupaa, mikä takapajula tää on?
Sivistysvaltioissa kuten Venäjällä saa viinaa keitellä omaan käyttöön.
Siinä on taas yksi hyvä syys liittyä Venäjään. Toinen on halpa bensa (ja naiset).
Saat sinä Suomessa tehdä kiljua ja pontikkaa omaan käyttöösi ihan niin paljon kuin haluat. Jos haluat sitä myydä, silloin sinun täytyy hankkia asianomaiset luvat ja myyntiluvat.
Viinaa ei saa kotona polttaa Suomessa.
Ja se on kielletty missä?
Kiljua ja pontikkaa ei saa valmistaa, mutta olutta ja viiniä kotitarpeiksi saa tehdä.
Laissa.
Eihän ole enää! Omaan käyttöön tislaaminen on ollut sallittua Suomessa jo muutaman vuoden ajan sen jälkeen kun alkoholilakia uudistettiin.
Vuodesta 1866 saakka ollut kielletty.
jos se sallittua jossain?
nauraa noille hulluille, minä en nää tuota ohjelmaa, ei ole tv,
joskus ehkä sekunnin tai pari tuhlasin elämääni näin?
Yhdellä tislaajalla on muistaakseni lupa ja sillä on fasiliteetit missä tekee isompana tuotantona. Muut keittelee puskissa taivasalla.
Viinan kotitarvepoltto kiellettiin kansalaisilta vuonna 1866, jolloin noin 40 000 pientä polttimoa lopetti toimintansa
Aikaisemmin Suomessa oli joka tilalla oma viinapolttimo. Se sijoitettiin yleensä kauas niin metsistä kuin kuin rakennuksistakin, koska ne olivat äärimmäisen palo- ja räjähdysaltiita.
On kolme syytä miksi kotipoltto ei ole sallittua Suomessa.
Polton aikana syntyy Metanolia, joka on tappava myrkky, ja siksi että polttopannut voivat räjähtää hyvin helposti ja viina syttyä hyvin helposti.
Eikös Turkukin palanut pontikan takia?
Pontikkasarjassa väittivät ettei puhtaasta sokeriruo'osta tehty mäski kehitä keittämisen alkuvaiheessakaan metanolia, eli eivät heittäneet alkuliruja pois.
sairaaksi ne tulee ketä vetää mömmöjä,
hyi
täälpäin jotain kiljuja vai mitä lie ne teki nähtävästi joskus,
oudoiksi niiden sitä vetänäiden ulkonäkö meni.. varmaan aineosat ollut vääräs suhtees heh..
Hyvä ponu parantaa kaikki sairaudet ja velatkin muuttuu saataviksi.
"MIKSI PITÄISI,OVATHAN HUUMEETKIN LAILLISIA"!!!
no eihän nämä oikeasti keitä pontikkaa,,,se on elokuvq,,,tollo
Yksi keittelijä rakensi koulubussista liikkuvan tislaamon, joka hyödyntää moottorin hukkalämpöä.
Genre on muistaakseni todellinen tv. Amatöörejä siis kaikki.
Entä miksei luontoa raiskaavia kullankaivajia oteta kiinni?
Jos keittää itselle siitä vaan myyntiin ei saa tehdä.
Siellä on aina ollut näitä sala polttajia on erään lajin kilpailu poliisin kanssa kuitenkin seuraukset on pienet kiinni jäädessä niin usan alueella kuin täälläkin.
Yksi keittelijä pakeni Etelä-Amerikkaan.
Onko se siellä laitonta?
Ellei ole, siellä saa sitten keittää ponua.
Kävin Kyproksella joskus 90-luvun ihan alussa. Siellä ukko keitteli pontikkaa jossain vuoristossa. Tehtiin ajelu Trodos-vuoristoon.
Kaipa se siellä oli silloin sallittua
States Legality
Alaska Personal use only
Arizona Must have a permit for personal use/register still
Massachusetts Personal use on own property only
Missouri Personal use up to 200 gal/year
North Dakota Only up to federally-allowed amount (zero gallon)
Näyttäisi viidessä osavaltiossa olevan sallittua.
Mä kävin kaverin luona etelä-suomessa ja sama meininki rivarissa. Hyvät kännit tuli. :)
Koska se on nimenomaan TV-sarja. Valmiiksi suunniteltu ja tapahtumat ja repliikit valmiiksi kirjoitettu. Eikai kukaan luule, että Huutokauppakeisarikaan täällä Suomessa mikään spontaani juttu on. Täysin valmiiksi käsikirjoitettua tv-ohjelmaa.
Koska se on iHANKUIN SDP:n vaaliohjlema nimenomaan siis. KissaPlogista keskusteltiin suunniteltu kesä ja julkaistiin oma alastonSDP:n natsikuva
mitä hhän veltettiä äajattelin kuin Marinia äänestin.
vöövövövö
oletkos kännissä Koska se on nimenomaan tärinätext sult tul
Pohjois-Norjassa lienee sallittua muistaakseni.
Virtsaaminen hoteliin parvelle överkalix hotellissa siis.
DAS Scheisse WUT kuului vastapuolelta ,saksalaisia oletan
1 potti on 0,965 litraa.
Ja Suomessa.
Koska, kyseessä tv formaatti. Katsojien kusetus, kuten monet muutkin "tosi tv" ohjelmat😆
Tänään tulee specialjakso.
Buford Pusser oli kova jätkä, Elviskin muisti häntä.
Tuleeko Pontiac automerkki pontikasta?
Kuulemma vettä käyttävät pontikan tilalla ettei voida syyttää.. Muutenkin varmaan niin feikki tuokin tosi-tv kun olla ja voi. Ja saahan suomessakin nykyään tiputella omasn käyttöön, ehkä jenkeissäkin myös tuosta kieltolaista pyritään eroon.
Loppuis "hyväveliannit". Kestääköhän 20 sekkaa?
Poliisit eivät katso samaa kanavaa.
Poliisi kuunteli radiota ja kanavan juontaja sanoi että kuuntelet kanavaa XX. Poliisi ihmetteli sitä mistähän tuo juontaja tietää mitä kanavaa kuuntelen 😁 😆 😅 😂 🤣
Nämä jenkkien ns. tositv:t on kaikki läpeensä käsikirjoitettuja täynnä valheita ja näyttelemistä. Todella noloja, ja niitä sitten riittää varmaankin satoja erilaisia nykypäivänä ja idiootit tuijottavat suu auki.
Laita suu kiinni, niin ei lennä kärpäset sinne.