- skaalautuvuuden* edut ja hyödyt !
Kiina on täynnä maailman suurimpia tehtaita ja heidän toverit yhä automatisoiduimmilla linjoilla ovat edelleen kustannuksiltaan halvempia kuin läntiset toverinsa.
|* ~ https://www.etla.fi/julkaisut/muistiot/millaista-on-skaalautuva-liiketoiminta/ -
-- ~ https://www.inderes.fi/fi/mita-tarkoittaa-skaalautuminen -
__ __
Yle-linkki: ~ https://yle.fi/a/74-20052387 -
Yle-otsikointi: "Epäilyttävän halvat sähköautot vyöryvät Kiinasta Eurooppaan
EU-komission mukaan kiinalaisten hinnat ovat tyypillisesti 20 prosenttia EU-alueella tehtyjä sähköautoja matalampia"
-Yle-toimittajana Topias Peltonen
__ __
Ei pidä myöskään unohtaa vaikkapa sähköautojen |e osalta Kiinan valtavaa suunnitteluvoimaa alalta, jossa sillä ei ole perinteen painolasteja -
.. nuo joka vuosi valmistuvat ylemmät insinöörit, heitä ollen ~340 000 per joka vuosi! -
.. tekevät uutterasti uusia ideoita, keksintöjä ja parannuksia tuotteisiin ja niiden valmistusmenetelmiin - eikä tilannetta huononna Kiinan kilpailukyvyn näkökulmasta sekään, että kiinalaiset ovat hyvin uteliaita.
|e ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/12/sahkoauto.html -
"Sähköauto"
__ __ __
Kiina on tullut maailman markkinoille maailman suurimpana viejänä ja vieläpä maailman suurimpana kansantaloutena (IMF - BKT/PPP 2016 |1) -
.. suuruus on voimaa tuotannossakin, ja Kiina on oppinut hyvin läntiseltä kollegaltaan uudet markkinointitavat - tulivathan nuo länsiyhtiöt takavuosina kilpaa juosten Kiinan markkinoille, ahneina lisäämään liikevaihtoa, voittoja ja hyödyntämään nuo skaalautuvuusedut.
|1 ~ https://www.bofit.fi/fi/seuranta/viikkokatsaus/2020/vw202044_4/ -
" .. Kiinan talous on kuitenkin edelleen ostovoimakorjattuna maailman suurin ennen Yhdysvaltoja. .. "
|1 ~ https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/ohitti-yhdysvallat-ja-jatkaa-kasvuaan-kiinasta-maailman-suurin-talous/86dd77f5-e793-3645-b75f-33ce60dfcc1c -
"Ohitti Yhdysvallat ja jatkaa kasvuaan - Kiinasta maailman suurin talous
Kiinasta on tullut maailman suurin talous, kertovat IMF:n tuoreet tilastot."
Länsiyritysten rynnistykseen Kiinaan oli lähinnä kolme syytä:
1. Halpa ja lakkoilematon toveri linjoilla - ahkerana
2. Maailman suurin markkinapotentiaali heti tehtaan oven takana
3. Saatiin työnnettyä tuotantolaitoksen päästöt kiinalaisten omiin taskuihin -
.. ja näin päästiin kotimassaa kehumaan päästöttömyydellä omilleen!
Tuo pyhä kolminaisuus puri niin hyvin, että nyt tänään läntinen vallanpitäjä heräsi kauhistuneena
-olemme riippuvaisia Kiinasta, heidän tuotteistaan ja kyvyistään tehdä sellaista, mitä lännessä kuluttaja haluaa ostaa!
Nyt pitää kerätä kimpsut ja kampsut ja palata Kiinasta kotiin
-ajateltiin lännessä, eikä osattu huomioida, että Kiina on myös maailman suurimpia tuojia, sijoittajia länteen ja tarvitsee toistaiseksi yhä edelleen lännen tuotteita, osaamista kuin tiettyjä komponentteja - aikansa.
Meneillään on sinällään markkinatalouden sääntöjen mukainen tasapaino - molemmat tarvitsevat toisiaan ja se on paras keino ylläpitää rauhaa, kun ei ole aikaa sapelien kalistelemiseen.
Mutta! Kuinka kauan tuo tasapaino - tarve suuntaan ja toiseen - kestää?
Kiina osaa kohta suunnitella kaiken, tehdä kaiken ja raaka-aineita ja energiaa "maailma on pullollaan" - erityisesti kehittyvistä ja kehitysmaista, joiden markkinat ovat valtavat - sinnekö Kiina suuntaan silmänsä ja tulevaisuutensa?
Ehkä ja näin on jo alkanut valtava vastakkainasettelu lännen ja idän välille! |2
|2 ~ https://keskustelu.suomi24.fi/t/15487850/idan-ja-lannen-valinen-vastakkainasettelu-kiihtyy -
Lisälukemista tämän jatkoksi löydät täältä
https://ilkkaluoma.blogspot.com/2023/10/lantinen-markkinatalous-opetti-kiinalle.html
Läntinen markkinatalous opetti Kiinalle -
Anonyymi-ap
6
297
Vastaukset
- Anonyymi
Kiina nousi maailman suurimmaksi taloudeksi jo vuonna 2016 - IMF - BKT/PPP
- Anonyymi
Miksi itseasiassa Kiina on suurin? Väkiluku?
- Anonyymi
Jostain syystä järjestelmä ei hyväksi uusia kommentteja!
- Anonyymi
Poistaa koko ajan, vaikka uusia kirjoitan - miksiköhän?!
- Anonyymi
No, nyt ne näkyvät sittenkin!
- Anonyymi
Kiina yrittää ja onnistuukin oman tietotekniikan kehittelyssä.
https://etn.fi/index.php/13-news/15548-kiinassa-kehitettiin-3072-risc-v-prosessorin-pilvipalvelin
"Kiinassa kehitettiin 3072 RISC-V-prosessorin pilvipalvelin"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998